10 zdrowych praktyk dbania o swoje zęby

10 zdrowych praktyk dbania o swoje zęby

Zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko kwestia estetyczna. Mają też wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu. Jak sprawić, aby pielęgnacja zębów była kompleksowa i prawidłowa?

Próchnica

Zęby pokryte są twardą, zewnętrzną powłoką. Każdego dnia na zębach gromadzi się cienki film bakterii zwany płytką nazębną. Bakterie które się tam znajdują wytwarzają kwasy, które mogą uszkadzać szkliwo i powodować ubytki. Odpowiednio prowadzone nitkowanie oraz szczotkowanie zębów może zapobiec próchnicy. Używaj pasty do zębów z fluorem, aby chronić  swoje zęby przed tworzeniem się próchnicy. Jeśli jesteś osobą która z różnych względów jest bardziej narażona na próchnicę, możesz potrzebować pasty z większą zawartością fluoru.

Choroba dziąseł

Choroba dziąseł zaczyna się, gdy płytka nazębna gromadzi się wzdłuż i pod linią dziąseł. Płytka nazębna powoduje infekcję, która rani dziąsła i kości utrzymujące zęby na miejscu. Łagodna postać choroby dziąseł może spowodować, że dziąsła zaczerwienią się, są wrażliwe i bardziej podatne na krwawienie. Ten problem, zwany zapaleniem dziąseł, często można rozwiązać przez codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Cięższa postać choroby dziąseł, zwana zapaleniem przyzębia, musi być leczona przez dentystę. Nieleczona infekcja może prowadzić do bólu, krwawienia dziąseł, bolesnych problemów z żuciem, a nawet utraty zębów.

Metody zapobiegania

Aby zapobiec chorobom dziąseł:

  • Myj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem.
  • Regularnie nitkuj.
  • Rutynowo odwiedzaj dentystę w celu sprawdzenia i wyczyszczenia zębów. Poinformuj dentystę o swoich chorobach i przyjmowanych lekach.
  • Stosuj dobrze zbilansowaną dietę.
  • Rzuć palenie. Palenie zwiększa ryzyko chorób dziąseł.

Jak czyścić zęby i dziąsła

Istnieje właściwy sposób szczotkowania i nitkowania zębów. Delikatnie myj zęby ze wszystkich stron szczoteczką z miękkim włosiem i pastą z fluorem. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 do 4 miesięcy. Wykonuj małe ruchy okrężne i krótkie ruchy w przód i w tył. Ostrożnie i delikatnie szczotkuj wzdłuż linii dziąseł. Lekko szczotkuj język lub użyj skrobaczki do języka, aby utrzymać usta w czystości. Wyczyść przestrzenie między zębami nicią dentystyczną. To usuwa płytkę nazębną i resztki jedzenia, do których nie może dotrzeć szczoteczka do zębów. Wypłucz po nitkowaniu.

Osoby z zapaleniem stawów lub innymi schorzeniami, które ograniczają ruch dłoni, mogą mieć trudności z trzymaniem i używaniem szczoteczki do zębów. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Używaj szczoteczki elektrycznej lub na baterie.
  • Kup szczoteczkę do zębów z większą rączką.
  • Zamocuj rączkę szczoteczki do dłoni za pomocą szerokiej gumki.

Suchość w ustach

Suchość w ustach występuje, kiedy organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości śliny. Stan ten utrudnia jedzenie, połykanie oraz mówienie. Suchość w jamie ustnej może zwiększać ryzyko próchnicy, infekcji grzybiczych jamy ustnej i próchnicy. Wiele popularnych leków może powodować ten problem. Na przykład leki na nadciśnienie, depresję i problemy z kontrolą pęcherza często powodują suchość w ustach.

Nie pal i unikaj alkoholu, kofeiny, napojów bezalkoholowych i kwaśnych soków owocowych. Unikaj pikantnych lub słonych potraw. Pomocne mogą być bezcukrowe landrynki lub lekko cierpka guma bez cukru. Twój dentysta lub lekarz może zasugerować użycie sztucznej śliny, aby utrzymać wilgotność ust.

Więcej informacji znajdziesz na https://stomablog.pl/

Previous Jak stworzyć zestaw audio, który zagra na miarę naszych oczekiwań?
Next Szlifierka do drewna - jak dobrać odpowiednią?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Soki o działaniu oczyszczającym

Picie soków to doskonały sposób na to, aby w zdrowy sposób przeprowadzić detoks organizmu. Świeże soki zarówno z wyciskarki, jak i z sokowirówki warto na stałe wprowadzić do swojego menu.

Life&Style 0 Comments

Zdrowe nawyki w odżywianiu

Jeśli chodzi o jedzenie, mamy silne nawyki. Niektóre są dobre („Zawsze jem śniadanie”), a niektóre nie są tak dobre („Zawsze czyszczę swój talerz”). Chociaż wiele z naszych nawyków żywieniowych zostało

Life&Style 0 Comments

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź