Co to jest uzależnienie?

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to psychologiczna i fizyczna niezdolność do zaprzestania spożywania substancji chemicznej, narkotyku, działania lub substancji, nawet jeśli powoduje ono szkody psychiczne i fizyczne.

Termin „uzależnienie” odnosi się nie tylko do uzależnienia od substancji takich jak heroina czy kokaina. Osoba, która nie może zaprzestać zażywania konkretnego narkotyku lub substancji chemicznej, jest uzależniona od substancji.

Niektóre uzależnienia wiążą się również z niemożnością zaprzestania uczestnictwa w zajęciach, takich jak gry hazardowe, jedzenie czy praca. W takich okolicznościach dana osoba jest uzależniona behawioralnie.

Uzależnienie jest chorobą przewlekłą, która może również wynikać z przyjmowania leków. Na przykład nadużywanie przepisanych opioidowych środków przeciwbólowych powoduje w Stanach Zjednoczonych 115 zgonów każdego dnia.

Kiedy osoba doświadcza uzależnienia, nie może kontrolować sposobu, w jaki używa substancji lub bierze udział w zajęciach i staje się od niej uzależniona, aby poradzić sobie z codziennym życiem.

Każdego roku uzależnienie od alkoholu, tytoniu, nielegalnych narkotyków i opioidów na receptę kosztuje amerykańską gospodarkę ponad 740 miliardów dolarów w postaci kosztów leczenia, utraty pracy i skutków przestępczości.

Większość ludzi zaczyna używać narkotyków lub najpierw dobrowolnie angażuje się w działalność. Uzależnienie może jednak przejąć i ograniczyć samokontrolę.

Uzależnienie vs. nadużycie

Uzależnienie od narkotyków i nadużywanie narkotyków są inne. Niewłaściwe użycie odnosi się do niewłaściwego, nadmiernego lub nieterapeutycznego użycia substancji zmieniających ciało i umysł. Jednak nie każdy, kto nadużywa danej substancji, jest uzależniony. Uzależnienie to długotrwała niezdolność do umiarkowanego lub zaprzestania przyjmowania substancji. Na przykład, osoba, która pije dużo alkoholu w nocy na zewnątrz, może doświadczyć zarówno euforycznego, jak i szkodliwego działania substancji.

Jednak nie można tego uznać za uzależnienie, dopóki dana osoba nie odczuje potrzeby regularnego spożywania takiej ilości alkoholu, samotnie lub w porach dnia, w których alkohol może zakłócać regularne czynności, np. rano. Osoba, która nie rozwinęła jeszcze uzależnienia, może być odkładana na później przez szkodliwe skutki uboczne nadużywania substancji. Na przykład, wymioty lub obudzenie się z kacem po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu może zniechęcić niektórych ludzi do wypicia takiej ilości w najbliższym czasie. Ktoś, kto jest uzależniony, będzie nadal nadużywał tej substancji, pomimo jej szkodliwych skutków.

Więcej na: http://abcuzaleznien.pl/

Previous Wybieramy taniego optyka w Krakowie
Next Najlepsze nadchodzące telefony składane 2020: Najlepsze elastyczne telefony, na które można czekać

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Sprzątał nie tylko śmieci. Policjanci zatrzymali 35-latka, który okradł miejsce pracy m.in. ze sprzętu elektronicznego

W ręce funkcjonariuszy z III Komisariatu Policji w Krakowie wpadł  35 – letni krakowianin, który dorabiał do pensji, okradając miejsce pracy. Mężczyzna, będąc zatrudnionym w firmie świadczącej usługi porządkowe na

Wiadomości 0 Comments

Zatrzymani za posiadanie wyrobów bez polskich znaków akcyzy

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali dwóch mężczyzn, przy których znaleziono wyroby tytoniowe oraz alkoholowe bez polskich znaków akcyzy. Za popełnione przestępstwo grozi

Wiadomości 0 Comments

Wyróżnienie za realizację programu Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie

8 marca 2018 roku w trakcie III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, Województwo Małopolskie zostało laureatem konkursu „Zdrowy Samorząd”, który organizowany był przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź