Codzienność pracy architekta

Codzienność pracy architekta

Podstawowym zadaniem architekta jest oczywiście przygotowanie projektu architektonicznego budynku, na przykład centrum handlowego lub domu jednorodzinnego, a czasami też i całego osiedla. Musi on się upewnić, że przygotowany plan pozwoli na stworzenie obiektu bezpiecznego i użytecznego, a przy okazji także ładnego. Praca architekta odbywa się przede wszystkim w biurze, gdzie spotykają się z klientami, poznają ich oczekiwania oraz możliwości, a potem przekładają je na język projektu architektonicznego. Po drodze oczywiście są kwestie formalne związane z odpowiednimi pozwoleniami oraz konsultacje z wykonawcami.

Zakres odpowiedzialności architekta

Do zadań architekta należy przede wszystkim:

  • Prowadzenie projektu od fazy koncepcyjnej do zakończenia jego realizacji;
  • Przygotowywanie rysunków technicznych i specyfikacji elementów konstrukcji;
  • Projektowanie i dokumentowanie projektów budynków;
  • Badanie potrzeb klientów i ich realizowanie;
  • Zarządzanie procesem uzyskiwania pozwoleń;
  •   Koordynacja z podwykonawcami;
  • Rozwiązywanie problemów projektowych;
  • Modyfikowanie istniejących planów.

Architekt rozpoczyna swoją pracę w momencie, kiedy rysuje się wstępna koncepcja inwestycji. Pierwszym etapem działania architekta jest zazwyczaj rozmowa z klientem, który komunikuje mu swoje oczekiwania i potrzeby. Rozmowa powinna mieć formę dialogu, w której architekt uświadamia klienta odnośnie uwarunkowań, na przykład kwestii związanych z historią i środowiskiem otoczenia inwestycji. Takie kwestie w połączeniu z przepisami prawa mogą narzucać pewne ograniczenia. Krytyczne znaczenie ma tu zawsze plan miejscowy. Z kolei budżet klienta będzie przekładał się na zakres działań oraz wykorzystywane materiały.

W swojej pracy architekt wykorzystuje dzisiaj zaawansowane programy komputerowe wspierające projektowanie. Praca architekta jest procesem, w czasie którego regularnie konsultuje wszystkie działania z klientami i wykonawcami różnych elementów, nanosząc poprawki na projekt w odpowiedzi na zmieniające się warunki, oczekiwania czy możliwości.

Zostań architektem

By zostać architektem, należy ukończyć odpowiednie studia z tytułem magistra. Studia tego typu obejmują aspekty humanistyczne i techniczne, w tym historię sztuki i teorię architektury. W obecnych czasach duży nacisk kładzie się na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi programistycznych, przede wszystkim ze świata CAD, jak również niezbędne jest zaliczenie praktyk zawodowych.

Do niedawna możliwe było podjęcie jednolitych studiów magisterskich. Obecnie konieczne jest dokonanie podziału na studia licencjackie i uzupełniające studia magisterskie. Posiadanie dyplomu innej uczelni może oznaczać, że student będzie kwalifikował się do skróconego programu nauczania.

Co istotne, od kandydata do pracy w charakterze architekta wymaga się nie tylko wiedzy typowo technicznej, ale także kreatywności i pewnych zdolności czysto estetycznych, by projekty dobrze działały i odpowiednio wyglądały.

Więcej na https://lapsdesign.pl/jak-wyglada-praca-architekta-wnetrz_ejhm.a

Previous Najważniejsze wskazówki dotyczące drukowania i oprawy prac dyplomowych
Next Kiedy przejście na dietę od dietetyka jest niezbędne?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wiosenne propozycje dla krakowskich seniorów

Styczeń to miesiąc najczęściej kojarzony z potrzebą podejmowania nowych wyzwań. Obietnice, które wówczas podejmujemy mają być znakiem zbliżającej się wiosny, która z każdym dniem przyspiesza kroku w naszą stronę. Życie

Wiadomości 0 Comments

„#SpoKREWnieni służbą” w Małopolsce

Ogólnopolska akcja krwiodawstwa zorganizowana w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej. W piątek ( 2 marca br. ) na terenie

Wiadomości 0 Comments

W ciągu 8 miesięcy wypłaciła z kont bankowych dwóch klientek ponad 300 tysięcy zł

Skierowaniem aktu oskarżenia do sądu zakończyło się w marcu br. postępowanie przeciwko 58-latce, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście przez śledczych z Komisariatu II Policji w Krakowie. Kobieta odpowie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź