Czym jest leczenie kanałowe?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe ma na celu wyeliminowanie bakterii z zainfekowanego kanału korzeniowego, zapobieganie ponownemu zakażeniu zęba i uratowanie naturalnego zęba. Kiedy jeden zostaje poddany kanałowi korzeniowemu, zapalna lub zainfekowana miazga zostaje usunięta i wnętrze zęba jest starannie czyszczone i dezynfekowane, a następnie wypełniane i zamykane.

Co dzieje się podczas leczenia kanałowego? Dowiedz się więcej o tym szybkim i wygodnym zabiegu, który może złagodzić ból i uratować naturalny ząb.

Nie ma potrzeby martwić się o to, czy dentysta lub endodonta przepisze zabieg kanałowy w celu wyleczenia uszkodzonego lub chorego zęba. Każdego roku w ten sposób leczone i ratowane są miliony zębów, co łagodzi ból i sprawia, że zęby są znowu zdrowe.

Wewnątrz zęba, pod białym szkliwem i twardą warstwą zwaną zębiną, znajduje się tkanka miękka zwana miazgą. Tkanka ta zawiera naczynia krwionośne, nerwy i tkankę łączną, które pomagają rozwijać korzeń zęba podczas jego rozwoju. W pełni rozwinięty ząb może przetrwać bez miazgi, ponieważ ząb jest nadal odżywiany przez otaczające go tkanki.

Nowoczesne leczenie kanałowe to nic w porównaniu z tymi starymi powiedzeniami! Jest ono bardzo podobne do rutynowego wypełnienia i zazwyczaj można je wykonać na jednej lub dwóch wizytach, w zależności od stanu zęba i osobistych okoliczności. Leczenie kanałowe jest stosunkowo bezbolesne i niezwykle skuteczne. W mgnieniu oka powrócisz do uśmiechu, gryzienia i żucia.

Uratowanie naturalnego zęba za pomocą leczenia kanałowego ma wiele zalet:

  • Wydajne żucie
  • Normalna siła gryzienia i uczucie
  • Naturalny wygląd
  • Chroni inne zęby przed nadmiernym zużyciem lub obciążeniem

Wszystko o kanałach korzeniowych

Kanał korzeniowy (znany również jako leczenie endodontyczne) jest poważnym zabiegiem, ale wykonywanym przez specjalistów na co dzień. Przed podjęciem jakiejkolwiek pracy stomatologicznej ważne jest, aby znać fakty dotyczące kanałów korzeniowych.

Czy kanał korzeniowy boli?

Ponieważ pacjenci są znieczuleni, kanał korzeniowy nie jest bardziej bolesny niż zwykły zabieg stomatologiczny, taki jak wypełnienie lub usunięcie zęba mądrości. Kanał korzeniowy jest jednak na ogół nieco obolały lub zdrętwiały po zabiegu, a nawet może powodować lekki dyskomfort przez kilka dni.

Skąd wiesz, czy potrzebujesz kanału korzeniowego?

Kanały korzeniowe są potrzebne w przypadku pękniętego zęba z powodu urazu, genetyki, głębokiego ubytku lub problemów z poprzednim wypełnieniem. Pacjenci na ogół potrzebują kanału korzeniowego, gdy zauważą, że ich zęby są wrażliwe, szczególnie na odczucia gorąca i zimna.

Jest kilka objawów, które oznaczają, że możesz potrzebować kanału korzeniowego…

 

  • Silny ból podczas żucia lub gryzienia
  • Pryszcze na dziąsłach
  • Wyszczerbiony lub pęknięty ząb
  • Długotrwała wrażliwość na gorąco lub zimno, nawet po usunięciu uczucia
  • Spuchnięte lub czułe dziąsła
  • Głęboki rozkład lub ciemnienie dziąseł

Czy mogę iść do szkoły lub pracy po uzyskaniu kanału korzeniowego?

Chociaż najprawdopodobniej będziesz zdrętwiały przez 2-4 godziny po zabiegu, większość pacjentów jest w stanie wrócić do szkoły lub pracy bezpośrednio po przebyciu kanału korzeniowego. Odradza się jednak spożywanie posiłków do momentu całkowitego ustąpienia drętwienia.

Ile kosztuje kanał korzeniowy?

Koszty różnią się w zależności od tego, jak złożony jest problem i który ząb jest dotknięty. Trzonowce trzonowe są trudniejsze w leczeniu; opłata jest zazwyczaj wyższa. Większość ubezpieczeń stomatologicznych zapewnia pewne pokrycie kosztów leczenia endodontycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, leczenie endodontyczne i odtworzenie naturalnego zęba są tańsze niż alternatywa dla ekstrakcji zęba. Usunięty ząb musi zostać zastąpiony implantem lub mostem, aby przywrócić funkcję żucia i zapobiec przesuwaniu się sąsiednich zębów. Zabiegi te kosztują zazwyczaj więcej niż leczenie endodontyczne i odpowiednia odbudowa.

http://krakdental.pl/

Previous Jak oderwać płytki bez uszkodzenia?
Next Jakie są korzyści z soku z kapusty kiszonej?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

O biżuterii ślubnej

Jaką ślubną biżuterię wybrać: złotą czy srebrną? Panie, które mają zamiar stanąć na ślubnym kobiercu wyjątkowo często zastanawiają się nad wybraniem koloru ślubnej biżuterii. Nie do końca wiedzą, czy lepiej

Life&Style 0 Comments

Smartfon fotograficzny

Używane obecnie telefony komórkowe służą nie tylko do nawiązywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości tekstowych. Ich możliwości są znacznie większe. Wśród nich znajduje się między innymi możliwość robienia zdjęć i

Life&Style 0 Comments

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź