Czym jest smartfon?

Czym jest smartfon?

Odpowiedź na to, czym jest smartfon, wcale nie jest taka prosta. Można oczywiście powiedzieć krótko i dosadnie: smartfon to kieszonkowy komputer z ekranem dotykowym, posiadający funkcję dzwonienia. Nie miniemy się w ten sposób z prawdą. Tym niemniej, tylko muśniemy powierzchnię problemu.

Cały świat w zasięgu ręki

W Internecie popularny był kiedyś żart mówiący, że smartfon to narzędzie, które jest w stanie dostarczyć nam całą wiedzę ludzkości, a wykorzystywany jest głównie do oglądania śmiesznych kotów w Internecie. Jest to bardzo dobre podsumowanie praktyki korzystania z tego urządzenia. Smartfon jest bowiem przede wszystkim narzędziem dla nas. Czymś, z czego korzystamy w celu komunikowania się z instytucjami i z innymi ludźmi. Mówiąc o instytucjach, mamy tu na myśli przede wszystkim Wikipedię czy wyszukiwarkę Google, a ludzie to nie tylko nasi znajomi, ale też blogosfera czy YouTube.

Komunikacja i codzienna rozrywka

Smartfony wyrosły z telefonów, czyli z urządzeń służących do dzwonienia do innych osób. Zanim powstały prawdziwe smartfony, kiedy mieliśmy już komórki, przestawiliśmy się mocno na komunikację tekstową, co znalazło odbicie w tym, że smartfony były początkowo głównie narzędziem wspierającym komunikację tekstową. Mogliśmy wchodzić na strony internetowe z wiedzą lub z ofertami zakupów (sklepy internetowe, aukcje itp.).

Potem zauważyliśmy, że jak trochę powiększymy ekran, możemy znacznie bardziej korzystać z multimediów. Zamiast czytać, oglądamy i słuchamy. Współczesny smartfon to przede wszystkim urządzenie multimedialne.

Rzeczywistość rozszerzona

Rzeczywistość rozszerzona, AR, to wersja rzeczywistości wirtualnej, która nanoszona jest na świat realny i go rozszerza przez informacje czy wskazówki. Najlepiej kojarzona jest z Google Glass, czyli z okularami firmy Google. Tak naprawdę jednak prawdziwą rzeczywistość rozszerzona przynoszą nam dzisiaj smartfony. I to tak naprawdę staje się ich prawdziwa funkcja oraz znak rozpoznawczy.

Smartfony przenoszą nas w świat mediów społecznościowych. Jesteśmy non stop podłączeni do platform, gdzie nasi znajomi się wypowiadają, publikują coś, udostępniają. Kiedy tylko coś się pojawi, smartfon świergocze nam w kieszeni.

Ze smartfonem jeździmy po świecie. Uruchamiamy na telefonie nawigacje samochodową i ruszamy w trasę. Kiedy chcemy zapłacić za autostradę, logujemy się najpierw w naszym banku, a następnie łączymy z kontem naszą tablicę rejestracyjną.  Opłata pobiera się automatycznie. Na smartfona kupujemy miejsce parkingowe, a potem przesiadamy się do autobusu czy metra. Bilety też kupimy właśnie przez smartfona. To samo z biletami do kina czy do aquaparku.

Cała nasza wycieczka będzie non stop przez nas archiwizowana poprzez zdjęcia filmy, jakie smartfon dla nas zrobi. Automatycznie wrzucimy je na portale społecznościowe i nawet zaznaczeni zostaną na nich nasi znajomi.

Małe, niepozorne pudełeczko z szybką zupełnie zmienia nasz sposób korzystania ze świata i żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest smartfon, już dawno nie mówimy o szkiełku czy plastiku. Smartfon to jego funkcje, a tych są tysiące.

Previous „Polishbandit” zatrzymany za pranie pieniędzy
Next Hurtownia fryzjerska

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Wiadomości 0 Comments

Krakowski policjant na podium XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji

Policjant Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w  Krakowie st.asp. Juliusz Ozdoba z psem Klif do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zajął II miejsce w XVII Kynologicznych Mistrzostwach Policji w klasyfikacji indywidualnej.

Wiadomości 0 Comments

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź