Czym jest tomografia komputerowa?

Czym jest tomografia komputerowa?

We współczesnym świecie każdy przynajmniej raz słyszał o takiej metodzie badawczej jak tomografia komputerowa. Jednak nie wszyscy wiedzą, jaka jest jej zasada działania i jakie rodzaje badań istnieją. Po raz pierwszy termin „tomografia komputerowa” pojawił się w 1972 roku, kiedy to dwaj wybitni naukowcy G. Hounsfield i A. Cormack zaproponowali zastosowanie tej metody do szczegółowego badania wewnętrznej struktury obiektów. Za ten czyn otrzymali Nagrodę Nobla, a sama metoda dokonała prawdziwej rewolucji nie tylko w radiologii, ale także w medycynie w ogóle.

Zasada działania tomografii komputerowej

Metoda badania tomograficznego jest jedną z odmian fluoroskopii i polega na pomiarze i przetworzeniu przez komputer różnicy w tłumieniu promieni rentgenowskich przechodzących przez tkanki o różnej gęstości. Zdjęcia rentgenowskie są jedynie odbiciem badanej tkanki lub narządu. Podczas wykonywania tomografii komputerowej lampa rentgenowska tomografu obraca się wokół pacjenta, umożliwiając w ten sposób uzyskanie izolowanych obrazów poprzecznej warstwy tkanki. Tomograf to specjalne urządzenie składające się z zespołu skanującego, wewnątrz którego znajdują się czujniki, ruchomego stołu, na którym znajduje się osoba badana oraz lampy rentgenowskiej. Zasada działania tomografu polega na tym, że lampa RTG obraca się wokół pacjenta pod kątem 360 stopni podczas zabiegu, skanując w ten sposób badany narząd z różnych stron i dając jasny obraz jego reliefu i struktury. W tym czasie czujniki umieszczone w aparacie przechwytują energię i zamieniają ją na impulsy elektryczne, które poddawane są specjalnemu przetwarzaniu komputerowemu i wizualizowane są na monitorze w postaci obrazu narządów wewnętrznych.

Uzyskanie wyników

Po zabiegu lekarz podaje wyniki pacjentowi w postaci tomogramu. Tomogram to migawka badanego narządu, która po wstępnej obróbce komputerowej jest drukowana na specjalnej folii. Uzyskanie tomogramu można podzielić na kilka wstępnych etapów:

  • skanowanie ciała, które odbywa się za pomocą wąskiej wiązki promieni poruszającej się wokół pacjenta;
  • przetwarzanie sygnału – do pamięci komputera trafia już wzmocniony sygnał, przetworzony na specjalny kod. Sygnał jest przesyłany po zeskanowaniu narządu jednym czujnikiem. Czas skanowania jednym czujnikiem wynosi 3 sekundy;
  • analiza powstałego obrazu – za pomocą cyfrowego programu komputerowego odtwarzany jest w skali badanego obszaru. Uzyskane obrazy pozwalają na dokładne zbadanie wielkości i budowy narządu, a także charakteru i wielkości patologicznych zmian tkankowych.

Korzyści z CT w porównaniu z konwencjonalnymi promieniami rentgenowskimi

Tomografia komputerowa dostarcza 40-50 razy więcej informacji niż konwencjonalne badanie fluoroskopowe, ponieważ tomograf jest o wiele bardziej czuły niż aparat rentgenowski i dobrze zaznacza różnice w gęstości badanego obiektu. Wiele zmian patologicznych, zwłaszcza niewielkich, nie można wykryć w inny sposób, poza tomografią. Ta metoda badawcza doskonale sprawdza się w wykrywaniu raka, różnego rodzaju infekcji, chorób układu sercowo-naczyniowego.

https://bezpiecznytomograf.pl/co-to-jest-tomografia-komputerowa-dental-cone-beam_wqwf.a

Previous Jak dbać o opony by mogły bezpiecznie służyć przez wiele sezonów? Sprawdzona wulkanizacja i codzienne nawyki eksploatacyjne
Next Meble biurowe w ofercie firmy LOBOS

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Historia konopi indyjskiej

Konopie indyjskie – roślina, która w przeszłości była powszechnie wykorzystywana. Wytwarzano z niej doskonałej jakości materiał, ceniono również za jej właściwości zdrowotne. Dzisiaj konopie postrzegane są wyłącznie przez pryzmat marihuany.

Life&Style 0 Comments

Nasiona konopi

Wiele osób utożsamia konopie z marihuaną. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Konopie należą do gatunku Cannabis sativa. Gatunek ten obejmuje L. Należy do niego wiele gatunków,

Life&Style 0 Comments

Soki dla małych dzieci

Małym dzieciom zwykle podaje się wodę, bardzo wielu rodziców kupuje gotowe granulowane herbatki, podczas gdy to pierwsze nie ma żadnych wartości odżywczych, za to drugie zawiera ogromna ilość cukru. W

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź