Darowizna nieruchomości na rzecz współmałżonka

Darowizna nieruchomości na rzecz współmałżonka

Parę lat temu, kiedy córka nie miała jeszcze męża, po dziadkach odziedziczyła działkę, a wraz z nią dom jednorodzinny. Będąc już właścicielką, wyszła za mąż. W tym momencie ona i jej mąż mieszkają w tym domu i razem zajmują się remontami, jakich wymaga ten dom. W związku z taką sytuacją, córka chciałaby, aby jej mąż także był współwłaścicielem nieruchomości. Jak to można zrobić i ile by to kosztowało? W tym momencie wyliczyliśmy, że działka i dom razem są warte 180 000 zł.

Odpowiedź eksperta: Małżonkowie będą bardziej związani własnością na prawach wspólności ustawowej. Mniej związani byliby współwłasnością po części.

Nieruchomość, jaką córka odziedziczyła po babci, stanowi jej majątek osobisty, ponieważ stał się nim jeszcze zanim córka wyszła za mąż. Jeśli w tym momencie sytuacja wygląda tak, że oboje małżonkowie wspólnymi nakładami na remonty i razem mieszkają w tym domu, który jest częścią całej otrzymanej nieruchomości, a do tego właściciela zgadza się na to, to wynikiem tego może być zawarcie umowy, która doprowadzi do wpisania w księdze wieczystej małżonków na zasadzie prawa wspólności ustawowej.

W przypadku gdy małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską (znaną jako intercyzę), czyli wprowadzili rozdzielność majątkową, to mąż może stać się współwłaścicielem nieruchomości pod warunkiem, że notariusz przygotuje specjalną umowę dla dwóch stron, w której określona zostanie darowizna połowy nieruchomości na rzecz męża. Nazywa się to przesunięciem majątkowym do majątku wspólnego małżonków albo darowizną do majątku osobistego męża.

Natomiast jeśli w małżeństwie panuje zasada wspólności majątkowej małżeńskiej, co jest najczęstszym przypadkiem wśród małżeństw polskich, wówczas zmiana majątku nieruchomości może się odbyć przez darowiznę nieruchomości z majątku osobistego obecnej właścicielki do majątku wspólnego obojga małżonków. Wówczas oni oboje będą właścicielami nieruchomości na zasadach majątkowej wspólności małżeńskiej, czyli inaczej niepodzielnej współwłasności łącznej. Może ona wygasnąć tylko w momencie, gdy jeden z małżonków umrze, gdy się rozwiodą albo zdecydują o separacji albo też gdy zdecydują o rozdzielności majątkowej. Podsumowując, własność nieruchomości na zasadach wspólności ustawowej jest bardziej wiążąca dla małżonków niż współwłasność po części, ponieważ nie można wówczas podejmować decyzji bez zgody drugiego.

W przypadku darowizny na rzecz współmałżonka, nie trzeba płącic podatku od darowizny.

W przypadku, gdy podjęta zostanie umowa darowizny z majątku osobistego do wspólnego małżonkowie zapłacą u notariusza opłaty sądowe w wysokości 200 zł, a do tego wynagrodzenie notariusza, czyli taksę notarialną w wysokości nie większej niż 1490 zł, podatek VAT od taksy w kwocie 342,70 zł oraz dodatkowo koszty wypisów aktu notarialnego.

W przypadku, gdy przedmiotem darowizny jest udział wynoszący połowę nieruchomości, to opłata sądowa wynosi 100 zł, a taksa notarialna to kwota od połowy wartości nieruchomości, czyli tutaj od 90 000 zł i wynosi najwyżej 1130 zł plus podatek VAT w kwocie 259,90 zł.

Wysokość taksy notarialnej można negocjować.

Więcej informacji znajdziesz na: portalnotariusza.pl

 

Previous Samochodem po Krakowie
Next Popularne błędy popełniane w pielęgnacji samochodu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Policjant jadąc do domu zauważył swój samochód kierowany przez złodzieja

Złodziej skradł samochód z posesji w gminie Słomniki. Po przejechaniu kilku kilometrów, minął się z jadącym z naprzeciwka innym pojazdem, którym podróżował właściciel skradzionego Forda – funkcjonariusz Oddziału Prewencji Policji

Wiadomości 0 Comments

Policjanci zabezpieczyli rewolwer oraz 186 sztuk amunicji różnego kalibru

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymali 64-letniego mężczyznę podejrzanego o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Na arsenał  funkcjonariusze trafili realizując działania wymierzone w

Wiadomości 0 Comments

Podsumowanie działań małopolskiej Policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach w okresie wakacyjnym

Celem akcji było zapewnienie bezpieczeństwa turystom podróżującym i wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego. Zmierzały one przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym, bowiem ich bezpieczeństwo  w okresie wakacji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź