„Handel ludźmi – wyprzedzić zagrożenie”

„Handel ludźmi – wyprzedzić zagrożenie”

Handel ludźmi to realne zagrożenie występujące we współczesnych społeczeństwach. Często powiązane z wyjazdami zagranicznymi w celach zarobkowych, chęcią poprawy warunków bytowych, czy też bezkrytycznym nawiązywaniem znajomości z osobami zajmującymi się „werbunkiem”. Bardzo często osoby będące „przedmiotem” handlu, są ofiarami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, lub są zmuszane do niewolniczej pracy. Według szacunków, wysokość zysków osiąganych przez grupy przestępcze z handlu ludźmi, jest tylko nieznacznie mniejsza od zysków osiąganych z handlu narkotykami.

Z uwagi na fakt, że na celowniku osób trudniących się tym procederem najczęściej znajdują się młode kobiety, zakopiańska policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w ramach kampanii ,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” przeprowadziła cykl spotkań omawiających to zagrożenie. Adresatkami były dziewczęta uczęszczające do Szkoły Branżowej przy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem. Uczennice zostały zapoznane z zagrożeniami jakie mogą czyhać na młodych ludzi w kontekście handlu żywym towarem, dowiedziały się jak uchronić się przed przykrymi niespodziankami, lub przynajmniej zminimalizować ryzyko związane z wyjazdem do pracy za granicą itp. Elementem zajęć było też oglądanie filmów profilaktycznych oraz wskazanie sposobów uzyskania pomocy przez osoby które padły ofiarami tego strasznego procederu.

Oceniając po reakcjach słuchaczek, można śmiało stwierdzić, że przynajmniej dla części z nich było to zupełnie nowe doświadczenie, wiele spośród uczennic dotychczas nie zdawało sobie sprawy z realności zagrożenia jakim jest współczesne niewolnictwo i handel ludźmi. Mamy nadzieję, że uzyskana wiedza nigdy nie okaże się przydatna w praktyce.

Previous Miłośnicy markowych zapachów w rękach policjantów z I Komisariatu Policji w Krakowie
Next Poszukiwane przez policję zaginione nastolatki odnalezione w centrum Krakowa

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Odpowie za posiadanie znacznych ilości środków odurzających

W minionym tygodniu kryminalni z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 22-letniego mieszkańca Skawiny, który odpowie za posiadanie znacznych ilości środków odurzających oraz substancji psychoaktywnych. Mężczyzna został zatrzymany 12 maja

Wiadomości 0 Comments

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

Wiadomości 0 Comments

Okradał pracodawcę, bo … brakowało mu na narkotyki

W poniedziałek (26 lutego br.) w ręce stróżów prawa z Komisariatu VI Policji w Krakowie wpadł 20-letni budowlaniec, który odpowie za włamanie, kradzieże oraz oszustwa. Sprawca na początku lutego br. rozpoczął

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź