Jak często wymieniać filtr powietrza w samochodzie

Jak często wymieniać filtr powietrza w samochodzie

Filtr powietrza to część, bez której normalna praca silnika jest niemożliwa. Ze względu na charakter pracy, często zatyka się, co oznacza, że wymaga regularnej wymiany. W przeciwnym razie ryzykujesz zapłacenie znacznie więcej za naprawę całego silnika spalinowego.

Jak działa filtr powietrza i dlaczego wymagana jest regularna wymiana?

Zapewne każdy wie, że aby coś spalić, trzeba podać tlen. Na przykład możesz zgasić świecę, zakrywając ją słoikiem. To samo dzieje się w silniku. Spala się w nim mieszanka paliwowo-powietrzna, a silnik jest tak skonstruowany, aby zapewnić wymaganą proporcję paliwa i tlenu. Proces ten odbywa się w każdym silniku, niezależnie od jego typu, z pewnymi osobliwościami:

  • W silnikach atmosferycznych powietrze dostaje się pod próżnią, to znaczy jest po prostu zasysane.
  • W silnikach sprężarkowych i turbodoładowanych powietrze jest dostarczane na siłę, czyli pod ciśnieniem. W rezultacie do silnika dostaje się większa objętość, co ostatecznie pozwala spalić więcej paliwa. To z kolei prowadzi do wzrostu mocy silnika bez konieczności zmiany pojemności skokowej i liczby cylindrów.

Jaka jest funkcja filtra w tym procesie? Powietrze dostaje się do silnika z zewnątrz, co oznacza, że wraz z nim mogą się tam przedostać cząsteczki kurzu, brudu, wilgoci i innych substancji, które nie powinny znaleźć się w silniku. Filtr oczyszcza powietrze, usuwając wszystkie wymienione zanieczyszczenia, jednocześnie nie zmniejszając objętości i prędkości wchodzenia do silnika. W rezultacie zapewniona jest wymagana szybkość spalania paliwa i ochrona elementów silnika. Jeśli filtr nie zostanie wymieniony na czas, możesz napotkać szereg negatywnych konsekwencji.

Konsekwencje

Zmniejszy się ilość powietrza wpływającego do silnika. W efekcie nie wystarczy go do efektywnego spalania paliwa. W samochodach z gaźnikiem doprowadzi to do gwałtownego wzrostu zużycia paliwa. W nowocześniejszych samochodach wyposażonych w sondę lambda i czujnik przepływu powietrza tak się nie stanie, ponieważ automatyka dostosuje ilość dostarczanego paliwa, ale zmniejszy to moc silnika. Oprócz tego możesz napotkać problemy podczas uruchamiania silnika, wolnego przyspieszania lub szarpania. Zwiększa się ryzyko pęknięcia filtra. Jest to dość rzadkie zjawisko, które najczęściej występuje przy niewłaściwym montażu lub niskiej jakości samej części. Jeśli nastąpi przełom, elementy ścierne mogą dostać się do silnika, co znacznie osłabi jego zasoby. Przyspiesza się zużycie części silnika. Przede wszystkim cierpią świece zapłonowe, katalizatory, filtry cząstek stałych. Wynika to z osadów, które zaczynają się tworzyć z powodu niepełnego spalania paliwa. Jeśli nie zostaną one szybko usunięte, uszkodzenie silnika może być bardzo poważne: na przykład katalizator może się stopić. Możliwe są inne negatywne konsekwencje, na przykład zalanie świec zapłonowych, zmieszanie niespalonego paliwa z olejem silnikowym, awaria czujnika tlenu. Koszt wszystkich tych części jest znacznie wyższy niż filtra powietrza, a jeśli doliczymy do tego opłatę za usługi naprawcze, różnica będzie jeszcze bardziej oczywista.

Więcej na http://kluczeudarowe.pl/wymiana-filtra-powietrza-moze-usprawnic-twoj-samochod_viif.a

Previous Kiedy przejście na dietę od dietetyka jest niezbędne?
Next Wizytownik - praktyczny gadżet na biurko

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Jest szansa na ograniczenie korków na A4 między Krakowem a Katowicami

Polska spóźniła się z przejściem na elektroniczny system poboru opłat, który działa już w innych krajach UE – ocenia prof. Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej. Zgodnie z zapowiedziami rządu powszechny system dla aut osobowych na

Motoryzacja 0 Comments

Usuwanie rys na samochodzie pastą do zębów

Kto wiedział, że pasta do zębów może być tak wszechstronna? Używasz pasty do zębów, by je czyścić i polerować. Ale czy kiedykolwiek rozważałeś użycie pasty do zębów, aby wypolerować te

Motoryzacja 0 Comments

Najlepsze kosmetyki samochodowe Motogo

Z pewnością żaden właściciel samochodu nie lubi, kiedy wnętrze jego auta jest brudne i zakurzone. To, jak prezentuje się nasz samochód świadczy o nas samych. Warto również pamiętać o tym,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź