Jak dbać o opony by mogły bezpiecznie służyć przez wiele sezonów? Sprawdzona wulkanizacja i codzienne nawyki eksploatacyjne

Jak dbać o opony by mogły bezpiecznie służyć przez wiele sezonów? Sprawdzona wulkanizacja i codzienne nawyki eksploatacyjne

Opony samochodowe odpowiadają za poziom bezpieczeństwa jazdy samochodem. Powierzchnia styku opon z asfaltem podczas jazdy jest naprawdę niewielka – porównywalna z wielkością kartki A4, ale to dzięki nim samochód może utrzymać właściwy tor jazdy. Odpowiednie ogumienie umożliwia nie tylko bezpieczną jazdę ale także zapewnia komfort podróży i ekonomiczny poziom spalania paliwa.

Odpowiednie ogumienie jest niezwykle ważne dla bezpiecznej jazdy dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć jak o nie dbać

Nie zwlekaj z sezonową wymianą opon 

Najważniejszym i podstawowym aspektem dbania o opony samochodowe jest ich sezonowa wymiana na czas, przed gwałtowną zmianą pogody. Nawet jeżeli nie dysponujesz dużą ilością czasu wolnego polecamy obserwowanie prognoz pogody i zaplanowanie wizyty u wulkanizatora. Zlokalizowany w Krakowie zakład wulkanizacyjny EURO-WULKAN otwarty jest od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 21.00, w soboty od 9.00 do 19.00 a możliwość rezerwacji wizyty bez kolejki sprawia, iż nawet najbardziej zabiegani klienci są w stanie znaleźć czas na sezonową wymianę opon. W ekstremalnych przypadkach umożliwiamy swoim klientom telefoniczne umówienie usługi nawet w niedzielę.

Dlaczego sezonowa wymiana opon jest tak istotna? Zwlekanie z wymianą opon letnich na zimowe może skutkować wpadnięciem w poślizg i w najlepszym wypadku rozbiciem samochodu. Zbyt długa jazda na oponach letnich prowadzi do ich szybszego ścierania się, podczas jazdy na rozgrzanym podłożu odczuwalny jest głośny hałas a nadwozie pojazdu mocniej wychyla się w trakcie wchodzenia w zakręt.

Nie zapominaj o regularnym wyważaniu ogumienia

Nawet jeżeli posiadasz dwa komplety opon na dwóch kompletach felg nie powinieneś pomijać ich wyważania podczas sezonowych wymian. Jeżeli podczas jazdy felga straci jeden z odważników opona przestaje poruszać się po prawidłowej osi co stanowi spore niebezpieczeństwo utraty prawidłowego toru jazdy przez samochód.

Ponadto sezonowa wymiana opon jest doskonałym pretekstem do sprawdzenia stanu ogumienia. W pierwszej kolejności wulkanizator lub kierowca powinni skontrolować bieżnik i sprawdzić, czy nie uległ nadmiernemu zużyciu – według prawa jego wysokość powinna przekraczać 1.6 mm, według specjalistów oraz producentów opon do bezpiecznej jazdy konieczna jest wysokość 3-4 mm. Warto również zwrócić uwagę w jaki sposób dochodzi do ścierania bieżnika – jeżeli jedna ze stron zużywa się szybciej od drugiej to sygnał dla kierowcy, iż należy sprawdzić stan układu kierowniczego oraz zawieszenia pojazdu. Tego typu zużycie może świadczyć m.in. o uszkodzeniu tulei, przekładni kierowniczej lub utracie zbieżności któregoś koła.

Sezonowa wymiana opon to także czas na ich wyważenie oraz kontrolę stanu bieżnika

Eksploatacja opon – o czym musisz pamiętać?

Dbanie o opony warto zacząć od samego początku, tzn. już od momentu ich zakupu. Dobór odpowiednich opon jest niezwykle istotny, dzięki temu możliwe jest zapewnienie sobie wyższego poziomu komfortu jazdy, bezpieczeństwa i ekonomicznej jazdy. Najbardziej istotne parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu to nie tylko szerokość, profil i średnica felgi – powinieneś kierować się również wysokimi indeksami nośności oraz prędkości, drogą hamowania czy poziomem zużycia paliwa.

Podczas codziennej eksploatacji samochodu powinieneś:

  • regularnie kontrolować wysokość bieżnika,  powinieneś wymienić opony na nowe gdy jego poziom spadnie poniżej 3-4 mm (bezwzględnie gdy osiągnie 1,6 mm),
  • sprawdzać poziom ciśnienia w oponach minimum raz na miesiąc, sugerując się parametrami podanymi przez producenta pojazdu,
  • zwróć uwagę na prawidłowe wyważenie kół, wyważaj je przynajmniej raz w roku podczas sezonowej wymiany,
  • zadbaj o wymianę zaworów i innych elementów zużywalnych,
  • nie zwlekaj z wymianą opon gdy zauważysz nadmierne zużycie opon, niski poziom bieżnika, pęknięcia itp., to od nich zależy Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Przechowywanie opon poza sezonem

Sam sposób przechowywania nieużywanych opon pomiędzy sezonami jest bardzo istotny dla ich żywotności. Najważniejsze jest to, by unikać kładzenia jednej opony na drugiej co może prowadzić do ich nieodwracalnych odkształceń. Miejsce składowania ogumienia powinno być suche, tak by nie narażać opon na zmienne warunki atmosferyczne. Jeżeli posiadasz same opony (nie założone na felgi) najlepszym wyjściem jest ustawienie ich pionowo koło siebie i zadbanie o to, by nie zostały przyciśnięte przez żadne ciężkie przedmioty ani narażone na styczność z ostrymi przedmiotami. Jeżeli dojdzie już do powstania uszkodzeń w ogumieniu warto, by naprawą zajął się doświadczony i sprawdzony wulkanizator.

Regularna kontrola poziomu ciśnienia w oponach

Właściwy poziom ciśnienia w ogumieniu jest niezwykle istotny – m.in. zmniejsza ryzyko utraty panowania nad samochodem i chroni przed przedwczesnym zużywaniem opony. Do spadku ciśnienia może dochodzić w wyniku niewielkich przebić, mikropęknięć, spadku temperatury powietrza a także zjawiska naturalnego uchodzenia powietrza przez elementy koła i opony. Sugerujemy wyrobienie sobie nawyku kontroli ciśnienia w oponach np. co miesiąc lub podczas każdego tankowania na stacji benzynowej. Bezwzględnie należy sprawdzić poziom napompowania opon także przed każdą dłuższą podróżą. Pomiaru ciśnienia należy dokonywać zawsze na zimnych oponach, tzn. minimum godzinę – dwie po zakończonej jeździe lub po przejechaniu dystansu poniżej 3 km z niską prędkością. Wartość ciśnienia zalecana przez producenta umieszczona jest najczęściej na naklejce znajdującej się po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, na wlepce ulokowanej na drzwiach po stronie kierowcy lub w instrukcji użytkowania pojazdu.

Regularne sprawdzanie poziomu ciśnienia w ogumieniu jest niezwykle istotne m.in. ponieważ:

  • Zbyt niskie ciśnienie może skutkować uszkodzeniem opony,
  • Zbyt wysokie ciśnienie może skrócić trwałość opony,
  • Odpowiednie ciśnienie w oponach gwarantuje ekonomiczne, obniżone spalanie paliwa.

Podsumowując, opony są jednym z elementów samochodu ulegającym zużyciu wskutek normalnej eksploatacji a to jak długo będą służyć zależy w dużym stopniu od zaangażowania kierowcy w dbanie o nie. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego serwisu wulkanizacyjnego, który z odpowiednią dbałością podejdzie nie tylko do napraw ogumienia ale i sezonowych wymian. Zakład wulkanizacyjny Euro-Wulkan gwarantuje najwyższą jakość usług, dysponuje profesjonalnym sprzętem do wymiany i wulkanizacji opon a także zatrudnia wyłącznie najlepszych, wykwalifikowanych specjalistów.

EURO-WULKAN
ul. Klimeckiego 19
30-705 Kraków
tel. 511 681 680

Previous Co się dzieje jeśli zabraknie płynu chłodzącego?
Next Czym jest tomografia komputerowa?

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

Motoryzacja 0 Comments

Kosmetyka samochodowa

Wielu właścicieli pojazdów stara się oszczędzać na pielęgnacji i konserwacji, nie przywiązując wagi do stanu samochodu. Tymczasem kosmetyka samochodowa jest bardzo ważna i wpływa na wartość samochodu. Czym są kosmetyki

Motoryzacja 0 Comments

Regeneracja plastików

Tworzywa sztuczne, prawdopodobnie ze względu na ich względną taniość, a jednocześnie bezpretensjonalność, stały się ostatnio bardzo popularnym materiałem w produkcji samochodów. Jest aktywnie wykorzystywany do tworzenia części wewnętrznych, a także

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź