Jak oderwać płytki bez uszkodzenia?

Jak oderwać płytki bez uszkodzenia?

Ceramiczne płytki ścienne stanowią łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię pod spryskiwacze kuchenne i ściany łazienki. Ponieważ są one dostępne w szerokiej gamie kolorów, wzorów i rozmiarów, pasują do każdego wystroju. Z czasem jednak płytki mogą pękać lub wykazywać inne oznaki zużycia. Możliwe jest usunięcie płytek ceramicznych na płycie gipsowo-kartonowej, ale wymaga to cierpliwości. Czasami konieczne mogą być dodatkowe drobne naprawy płyty gipsowo-kartonowej, gdy płytki są z drogi.

Narzędzia do usuwania fug

Usuwanie zaczynu jest najbardziej czasochłonnym aspektem tego projektu. Dostępne są specjalne narzędzia, dzięki którym praca przebiega szybciej i nie dochodzi do przypadkowego zagłębienia się płyty gipsowej pod nią. Ręczne narzędzia do fugowania przypominają szpikulce do lodu i mają ostry punkt, który przecina starą zaprawę, pomagając w jej kruszeniu. Ręczne narzędzia obrotowe i oscylacyjne wykonują to samo zadanie, wypełniając lub szlifując stary zaczyn. Pistolet grzewczy trzymany w pobliżu szwów z utwardzoną peleryną pomaga ją wystarczająco poluzować, aby można było ją łatwo wybrać za pomocą ręcznego narzędzia do usuwania fug.

Usuwanie płytek

Sposób mocowania płytek do ściany wpływa na sposób ich schodzenia. Płytki instalowane za pomocą cieniutkiego lub innego kleju do płytek często wymagają więcej pracy, aby je usunąć. Nóż do szpachlowania o szerokim ostrzu jest pomocny przy wnikaniu w luźne płytki. Gdy płytki się poluzowują, należy je oderwać nożem do kitu. Jedynym sposobem na usunięcie płytek osadzonych w zaprawie murarskiej może być ich złamanie, a następnie zeskrobanie łoża zaprawy.

Przygotowanie do wysychania

Niektóre ceramiczne płytki ścienne podnoszą się z płyty gipsowo-kartonowej i nie pozostawiają żadnych śladów, że kiedykolwiek tam były. Najczęściej jednak pozostawiają po sobie pewne resztki środka wiążącego. Dwa najczęstsze kleje do płytek ściennych to cieniutki i mastyks. Thinset jest produktem na bazie cementu, a mastyks przypomina gruby klej. Thinset delikatnie zeszlifować za pomocą narzędzia oscylacyjnego wyposażonego w tarnik z węglików spiekanych. Zeskrobać kit za pomocą noża do kitu. Jeśli podczas usuwania płytek płyta gipsowo-kartonowa uległa uszkodzeniu, przed nałożeniem farby lub tapety należy ją naprawić za pomocą chudej warstwy masy szpachlowej do suchej zabudowy.

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa

Okna powinny być otwarte, aby umożliwić odpowiednią wentylację podczas usuwania płytek ceramicznych z suchej zabudowy. Niewielkie kawałki fugi uwolnione w procesie usuwania fugi mogą ulatniać się w powietrzu. Dobrym pomysłem jest również założenie maski ochronnej na twarz, aby uniknąć wdychania pyłu.

Płytki ceramiczne mają ostre krawędzie; należy nosić rękawice ochronne. Ponieważ płytki mogą się nieoczekiwanie rozbić na drobne odłamki, należy nosić okulary ochronne lub inne okulary ochronne.

https://wybierz-plytke.pl/

Previous Separacja zębów
Next Czym jest leczenie kanałowe?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać?

W polskiej tradycji pierścionek zaręczynowy po prostu musi być. Mężczyzna, który chce spędzić resztę życia z wybraną kobietą oświadcza się jej, wręczając właśnie pierścionek zaręczynowy. Obecnie jubilerzy proponują naprawdę wiele

Life&Style 0 Comments

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

Life&Style 0 Comments

Aby kuchnia była przyjemnym pomieszczeniem w Twoim domu

Kuchnia to pomieszczenie, które można nazwać serce domu. To w niej spędzamy czas na przygotowywaniu posiłków dla rodziny. Często też przy kuchennym stole popijamy poranną kawę albo plotkujemy z przyjaciółką.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź