Jak rozkręcić karierę w Krakowie? Aplikuj.pl podpowiada

Jak rozkręcić karierę w Krakowie? Aplikuj.pl podpowiada

Kraków od wielu lat jest wskazywany jako jedno z najlepszych miast w Polsce na rozpoczęcie studiów i wejście na rynek pracy. Prestiżowe uczelnie i bogata oferta praktyk corocznie przyciągają tu tysiące uczniów. Nic dziwnego – małopolski rynek rozwija się w szaleńczym tempie, a pracodawcy w obliczu braków kadrowych coraz chętniej zwracają wzrok na młodych ludzi. Jak podaje OTTO Work Force, aż 83% studentów podejmie zatrudnienie w czasie trwania studiów. Jak wybić się z tłumu i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pierwszej pracy?

Kraków w najlepszej kondycji od lat

Na krakowskim rynku z roku na rok jest coraz lepiej. Według danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Krakowie, w 2019 roku stopa bezrobocia obniżyła się do 2,4%, a bez pracy pozostaje już tylko 11,8 tysięcy ludzi (~1,5% wszystkich mieszkańców). Do góry poszły za to stawki – aktualne średnie zarobki w Krakowie wynoszą 5385,15 zł brutto. Korzystne zmiany są wynikiem dynamicznego rozwoju w sektorze przedsiębiorstw. Na przestrzeni ostatnich lat największe zwyżki odnotowano w branży IT, automotive, nowoczesnych usług dla biznesu i w przemyśle.

W Krakowie coraz łatwiej dostać pracę, a mimo to miasto wciąż boryka się z problemem niedoboru wykwalifikowanej kadry. Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłasza branża budowlana, produkcyjna, transportowa i gastronomiczna. W grupie zawodów deficytowych znaleźli się również lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki i położne (według raportu „Barometr zawodów 2018”). Wydaje się, że najlepsze perspektywy kreślą się przed absolwentami kierunków technicznych (np. automatyki i robotyki czy mechaniki i budowy maszyn), medycznych i szkół zawodowych.

Rok 2019 przyniósł poprawę sytuacji na rynku, a co za tym idzie, zmniejszenie liczby zawodów nadwyżkowych. Wśród nich wciąż wymienia się ekonomistów, pracowników administracyjnych i biurowych. Pomóc w znalezieniu pracy może portal Aplikuj.pl, nowinka na krakowskim rynku . Wyszukiwarka, dotychczas doskonale znana w rejonie śląskim, jest ceniona za bogatą bazę ogłoszeń, dokładne informacje o zatrudnieniu i wygodę aplikowania.

Dobre studia to nie wszystko

Ukończenie studiów już dawno przestało być gwarantem sukcesu na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na zainteresowania, aktywności pozauczelniane i umiejętności językowe kandydatów. Wymaganie dobrej znajomości języka obcego na rynku pracy w Krakowie jest już normą. Ogromna liczba cudzoziemców i współpraca z zagranicznymi klientami oraz inwestorami wiążą się z koniecznością częstej komunikacji w języku innym niż ojczysty. Często wystarczający będzie język angielski, który szczególnie warto dobrze opanować.

Już w trakcie studiów opłaca się pomyśleć o podjęciu pierwszych aktywności zawodowych. Udział w targach pracy, wydarzeniach branżowych, konferencjach i śniadaniach networkingowych pomoże ci nawiązać cenne znajomości w branży. Coś prostszego? Rozejrzyj się za kołem naukowym, a może… Zrób research i dołącz do interesujących grup w kanałach social media. Portale społecznościowe (np. Facebook i Linkedin) mają świetne zastosowanie również w celach biznesowych.

Rzuć się na głęboką wodę i… poszukaj pracy

Długa lista ukończonych kursów i certyfikatów dobrze prezentuje się w CV, ale to pierwsze doświadczenie zawodowe jest tym, co wyróżni cię na tle innych kandydatów. Krakowskie firmy oferują szereg atrakcyjnych programów praktyk i staży. Część z nich ściśle współpracuje z uniwersytetami – ich ofertę znajdziesz na dedykowanej stronie, np. w Centrum Karier AGH czy Biurze Karier UJ.

Przedsiębiorcy coraz częściej wychodzą na przeciw oczekiwaniom studentów, proponując dobrą pensję, szkolenia, ciekawe obowiązki, elastyczny czas pracy, a nawet… możliwość awansu. Wykorzystaj staż jako trampolinę do przyszłej kariery i zaprezentuj się z najlepszej strony. W wielu korporacjach standardem jest dokładnie zaplanowana ścieżka rozwoju pracownika. Jeśli sprawdzisz się na najniższym stanowisku, masz dużą szansę na to, że zostaniesz na stałe włączony w struktury firmy.

Z życia wzięte – konkurs dla studentów i absolwentów

Portal Aplikuj.pl w ramach akcji związanej z badaniem rynku pracy dla studentów w Krakowie organizuje równolegle konkurs z nagrodami pieniężnymi (https://www.aplikuj.pl/studentpracuje). Jeśli dorabiałeś lub dorabiasz podczas studiów, opowiedz najciekawszą historię, która spotkała cię w miejscu pracy. Za najciekawszą historię można wygrać nawet 1000 zł.

Previous Huawei P - co trzeba wiedzieć o sprzęcie i gdzie go kupić?
Next Czego potrzeba w twoim biurze?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Na bankowych promocjach zarobił 15 tys. Złotych

Dysponujesz sporym wolnym kapitałem i jesteś prawdziwym łowcą okazji? Skorzystaj z oferty banków, które proponują swoje produkty finansowe na atrakcyjnych warunkach. W ten sposób możesz zyskać nawet 15 tys. złotych

Strefa Biznesu 0 Comments

Air Cargo w Polsce

Transport towarów lotniczych drogą lądową (Air Cargo rfs) rozwija się dość dynamicznie w okresie ostatnich lat. Odnosi się to do ładunków, które wymagają szybkiej, bezpiecznej, jak i terminowej dostawy. Przemieszczanie

Strefa Biznesu 0 Comments

W Małopolsce powstała nowa instalacja przetwarzania odpadów komunalnych o wartości 40 mln zł

Oddana w tym tygodniu do użytku instalacja przetwarzania odpadów komunalnych ZGOK w Balinie zredukuje o około 60 proc. poziom składowania odpadów na terenie zachodniej Małopolski. Zgodnie z decyzją środowiskową zakład może przetwarzać 58 tys. ton

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź