Jak urządzić pokój dla noworodka?

Jak urządzić pokój dla noworodka?

Gdy spodziewasz się dziecka, musisz odpowiednio przygotować się na jego zjawienie się na świecie. W tym niezwykle emocjonalnym okresie, jakim jest ciąża, warto odpowiednio wykorzystać czas, by zadbać o dobrze zaaranżowaną przestrzeń, dzięki której zapewnisz maluchowi komfort i zdrowy rozwój, a sobie wygodę w opiece nam maleństwem. Jednak jak urządzić sypialnie dla niemowlaka, by sprostała wszystkim wymaganiom?

Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz urządzać pokój dla dziecka?

Przygotowywanie i meblowanie pokoju dla dziecka to z pewnością ciężka praca, lecz płynie z niej również mnóstwo radości i satysfakcji. Rodzice zawsze chcą dla maluchów jak najlepiej, lecz często brakuje im odpowiedniej wiedzy, by zaaranżować przestrzeń w taki sposób, by nie tylko była ładna, ale również wygodna, rozwijająca dla pociechy, a przede wszystkim – w pełni bezpieczna.

Nim przejdziesz do wybierania konkretnych produktów, kolorów farb, mebli i akcesoriów, musisz wiedzieć, które z produktów będą odpowiednie dla dzieci, a z których lepiej zrezygnować dla waszego wspólnego dobra. Na co jednak zwracać uwagę, by wybierać dobre produkty?

Przede wszystkim bezpieczeństwo – ono jest absolutną podstawą. Nie możesz przecież pozwolić, by twoje maleństwo spędzało czas w przestrzeni, co do której nie masz pewności, że nie będzie zagrażała życiu i zdrowiu maleństwa. Dlatego też, gdy przygotowujesz się do jakichkolwiek zakupów, zacznij od sprawdzenia, czy posiadają one niezbędne certyfikaty, takie jak między innymi: GOTS, CE czy Oeko-Tex Standard 100. Obecność certyfikatów świadczy o tym, że dany produkt przeszedł wszystkie niezbędne badania jakości i spełnił restrykcyjne normy odnośnie bezpieczeństwa i solidności materiałów. Da ci to gwarancję, że użyte w sposób zgodny z przeznaczeniem nie będą stanowiły zagrożenia.

Praktyczność i solidność to dwie kolejne cechy, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli masz możliwość, wypróbuj takie akcesoria, jak łóżeczka, wózki, nosidełka czy inne większe meble, które mają służyć dzieciom. Zwracaj uwagę na materiał wykonania, sprawdź, jaki powinien być jego skład dla danego rodzaju przedmiotów, by można było je uznać za dobrej jakości. Uważnie przyglądaj się miejscom łączeń materiałów, wszystkim śrubkom, zawiasom i potencjalnie groźnym, płaskim powierzchniom, które mogłyby być ostro zakończone. Sprawdzaj wytrzymałość akcesoriów i zadawaj pracownikom sklepów tyle pytań, ile potrzebujesz, nim upewnisz się, że warto kupić dane akcesorium. W końcu chodzi o bezpieczeństwo twoje dziecka!

Jak zabrać się za urządzanie pokoju?

Gdy wiesz już, na co zwracać uwagę podczas wybierania produktów, by mieć pewność, że spełnią swoją rolę i będą bezpieczne, możesz przejść do wybierania konkretnych rzeczy. Najpierw jednak musisz wiedzieć, co dokładnie kupić. Przejdź się po domu, usiąść w pokoju, który ma być sypialnią dziecka, wyobraź sobie jej wnętrze i zapisuj wszystko, co widzisz, co chcesz, by znalazło się wewnątrz i co uważasz, że ułatwiłoby ci opiekę nad maleństwem. Nie ograniczaj się jednak do jednorazowego zastanawiania się. Powtórz proces jeden czy dwa dodatkowe razy w odstępach czasu. Prawdopodobnie uznasz, że potrzebujesz czegoś jeszcze, bądź coś jest jednak zbędne – lepiej jednak uświadomić to sobie przed zakupem, by zaoszczędzić pieniądze, których będziesz potrzebować sporo, gdy maluch przyjdzie na świat.

Co powinno się znaleźć w dziecięcej sypialni?

Zastanawiasz się, co powinno się znaleźć w sypialni malucha? Przede wszystkim musi być w nim łóżeczko. Jeśli pokój jest niewielki, warto zakupić również przewijak, który można umieścić na łóżeczku, dzięki temu nie trzeba będzie na niego osobnej przestrzeni. Zadbaj również o odpowiednie zabezpieczenie łóżeczka. Powinno mieć szczebelki o odpowiednim rozstawie, by dziecko się nie zaklinowało i nie mogło z niego wyjść. W chłodne dni warto również zadbać o dodatkowy otulacz lub ochraniacze na szczebelki, które pomogą zachować ciepło. Nie zapomnij również o komforcie malucha. Karuzela do łóżeczka, Szumiś bądź niewielka przytulanka sprawią, że pociecha będzie się czuła znacznie przyjemniej.

Oprócz łóżeczka warto również zadbać o odpowiednie meble oraz dekoracje. Nie stawiaj na pastelowe barwy. Wbrew popularnemu przeświadczeniu o tym, że są odpowiednie dla dzieci, w gruncie rzeczy nie pomagają im się rozwijać. Wzrok dziecka początkowo jest bardzo słaby, maluchy odróżniają jedynie dobrze skontrastowane barwy: w pierwszych miesiącach życia jedynie czerń, biel oraz czerwień. Dlatego też, jeśli chcesz pomóc rozwijać się maleństwu od pierwszych dni życia, stawiaj właśnie na te kolory i łącz je w ciekawe wzory. Pierwsze zabawki malucha również powinny mieć wyraziste kolory, będzie również dobrze, jeśli zadbasz o to, by otaczające pociechę przedmioty różniły się od siebie fakturą, wydawały dźwięki i były odpowiednio małe, by dziecko mogło je chwyta. To wszystko sprawi, że zmysły i możliwości fizyczne noworodka bardzo szybko się rozwiną i nim się obejrzysz, twoja pociecha będzie biegała po całym domu, poznając otaczający ją świat!

Previous Ile zapłacimy za OC w Krakowie?
Next Kto dzwonił? Jak sprawdzić numer?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

5 sposobów na pachnące ubrania

Zapachy to ważny element w codziennym zżyciu. Otaczamy się z przyjemnością perfumami czy balsamami, które pięknie pachną. Chcemy sprawiać, by nasze ubrania pięknie pachniały. Jak zrobić, by ten aromat utrzymał

Life&Style 0 Comments

Życzenia imieninowe – jak je poprawnie składać?

Imieniny to naprawdę ważna okazja – w tej chwili wiele osób dużo huczniej świętuje rocznicę swoich narodzin, jednak jeszcze niedawno to właśnie imieniny były obchodzone dużo bardziej uroczyście. Wszystko przez

Life&Style 0 Comments

Regularne wizyty u ginekologa – jakie badania profilaktyczne trzeba robić i co ile?

Wiele kobiet nie myśli o regularnych wizytach u ginekologa, a przecież wykonywanie profilaktycznych badań, które często refundowane są przez NFZ, pozwala zapobiegać wielu chorobom. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!