Jaka farba do ogrodzenia?

Jaka farba do ogrodzenia?

Przeprowadzając renowację ogrodzenia, często sięgamy po farbę jako ostateczną powłokę wykończeniową. Nadaje ona naszemu płotowi pożądany wygląd, a także zabezpiecza go przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jaką farbę do ogrodzenia wybrać, aby cieszyć się jego estetycznym wyglądem?

Farba do metalu

Metalowe ogrodzenia są dosyć popularne w Polsce, głównie przez wzgląd na ich trwałość i długą żywotność. Nie oznacza to jednak, iż mogą został całkowicie pozbawione ochrony. Jeszcze do niedawna metalowe powierzchnie narażone na korozję malowane były aż trzema typami farb – gruntującą, podkładową oraz nawierzchniową.

Obecnie jednak coraz większą popularnością cieszą się farby podkładowe, które pełnią również funkcje farby podkładowej i nawierzchniowej, oraz farby nawierzchniowe przeznaczone do stosowania bezpośrednio na metal. Takie rozwiązania znacząco ułatwiają pracę. Nic więc dziwnego, że klienci chętnie po nie sięgają.

Wybierając farbę do metalu, warto sprawdzić, z jakiego materiału zostało ono wykonane. Jeżeli jest to:

 • stal, żelazo lub żeliwo – możemy zastosować:
 • farby ftalowe (alkidowe),
 • farby chlorokauczukowe,
 • farby epoksydowe,
 • farby aluminiowe,
 • aluminium i metale ocynkowane – wymagają one nieco innych emulsji, w tym:
 • farb winylowych (poliwinylowych),
 • farb akrylowych,
 • farb akrylowo-lateksowych,
 • farb poliwinylo-akrylowych.

Poszczególne wyżej wymienione warianty różnią się między sobą pod wieloma względami. Mają odmienne ceny, czas schnięcia, rodzaj zastosowanego rozpuszczalnika, wydajność oraz kolor. Na rynku dostępne są również farby o działaniu antykorozyjnym, które mogą posłużyć nam jako podkład. Zwiększają bowiem przyczepność farb nawierzchniowych.

Jaka farba do drewna?

Jaka farba do drewna? Dużą popularnością w Polsce cieszą się także ogrodzenia drewniane. Chociaż pięknie się prezentują, są bardzo podatne na szkodliwe działania czynników atmosferycznych. Nie służą im silne deszcze, wiatr, promieniowanie słoneczne, wahania temperatur, a także szkodniki oraz bakterie i grzyby. Przed tym wszystkim warto zabezpieczyć drewno, a przyda się w tym celu odpowiednia farba.

Farba do użytku zewnętrznego musi być przede wszystkim odporna na działanie czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza podwyższony poziom wilgoci oraz zmienną temperaturę. Dobrym wyborem mogą okazać się farby kryjące przeznaczone do drewna na zewnątrz, w tym na przykład farba mikroporowa do stolarki budowlanej.

Do zabezpieczenia drewnianego ogrodzenia posłużyć mogą także:

 • impregnaty kryjące lub koloryzujące – dobrze zabezpieczają drewno, a przy okazji barwią je na dany kolor,
 • bejce – służą przede wszystkim do koloryzacji drewna, dlatego wymagają dodatkowego zabezpieczenia, na przykład lakierem,
 • lakierobejce – dekorują i zabezpieczają, zwykle nie wymagają nakładania kolejnej warstwy zabezpieczającej oraz pozwalają zachować naturalny rysunek słojów,
 • lakiery – są bezbarwne, dzięki czemu zachowują naturalny kolor drewna. Doskonale chronią przed kurzem i czynnikami zewnętrznymi.

Wybór odpowiedniej farby do ogrodzenia drewnianego lub metalowego nie jest łatwym zadaniem. Na rynku znajdziemy bowiem szereg emulsji dedykowanych właśnie tym materiałom. Wybierając optymalny wariant, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej przeznaczenie, a także parametry użytkowe, takie jak wydajność, łatwość aplikacji, czas schnięcia, rodzaj oferowanego wykończenia czy też trwałość. Dzięki temu na pewno będzie to trafny wybór.

Previous Policjanci z IV Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali seryjnego złodzieja
Next Czterech mężczyzn zatrzymanych w związku ze śmiercią kolegi, z którym wcześniej spożywali alkohol

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zatrzymany 26-letni nożownik. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany

Intensywna praca policjantów z Komendy Miejskiej Policji w  Krakowie zakończyła się ustaleniem i zatrzymaniem sprawcy brutalnego ugodzenia nożem 27-latka. Mężczyzna  usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa. Decyzją sądu, mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Wiadomości 0 Comments

Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb  zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO  odbędzie się

Wiadomości 0 Comments

Krakowscy policjanci zabezpieczają Lotto Eurovolley Poland 2017

To już druga w tym roku tak duża impreza sportowa, której jednym z miast gospodarzy jest Kraków. Tym razem gościmy uczestników mistrzostw Europy w piłce siatkowej.  Turniej rozgrywany jest od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!