Modernizacja linii kolejowej nr 93 na Śląsku i w Małopolsce zwiększy efektywność obsługi

Modernizacja linii kolejowej nr 93 na Śląsku i w Małopolsce zwiększy efektywność obsługi

Prace modernizacyjne na odcinkach linii kolejowej biegnącej między miejscowościami Trzebinia, Oświęcim i Czechowicei-Dziedzice na południu Polski poprawią płynność ruchu, skrócą czas przejazdu i spełnią wymogi interoperacyjności wymagane przez transeuropejską sieć transportową UE (TEN-T).

Łącznie projekt obejmuje 48,467 km linii kolejowej. Głównym celem jest modernizacja różnych odcinków torów i infrastruktury wzdłuż 44,25 km linii kolejowej nr 93 TEN-T. Dodatkowe prace obejmują usprawnienia na niewielkich odcinkach czterech linii, które łączą się z linią 93 w Oświęcimiu, który jest głównym węzłem towarowym na obszarze silnie uprzemysłowionym.

Na linii 93 zmodernizowane zostaną tory na odcinku Trzebinia-Oświęcim, w tym zainstalowane zostaną nowe tory, drobne przesunięcia i nowy podtorze. Wyremontowany zostanie odcinek Oświęcim – Czechowice – Dziedzice, a w szczególności w Oświęcimiu zmieniony zostanie układ torowisk oraz przebudowane tory.

Modernizacja linii pozwoli na obsługę pociągów pasażerskich o maksymalnej prędkości 120 km/h oraz pociągów towarowych o maksymalnej prędkości 80 km/h, a także o maksymalnym nacisku na oś 221 kN/oś.

Poprawa dostępności

Dzięki projektowi poprawiona zostanie infrastruktura i wyposażenie stacji.  Trzy stacje i siedem przystanków dla pasażerów są modernizowane w celu podniesienia ich standardów i zwiększenia dostępności dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Ponadto odnowionych zostanie 19 przejazdów kolejowych i trzy przejścia dla pieszych. Prace polegają na przebudowie ośmiu mostów i 17 wiaduktów.

Przewiduje się modernizację zasilania, w tym całkowitą wymianę sieci trakcyjnej. Zmodernizowana zostanie sygnalizacja i oświetlenie, wykorzystujące oświetlenie LED w celu zmniejszenia zużycia energii. Dodatkowo zmodernizowane zostaną dwa lokalne centra sterowania (LSC) w Chełmku i Chrzanowie oraz powstanie nowy LSC w Oświęcimiu. Drobne prace remontowe zostaną przeprowadzone w MKSC Brzeszcze Jawiszowice i Brzeszcze Kopalnia. Zbudowane zostaną nowe urządzenia radiokomunikacyjne, okablowanie i maszty radiowe do dalszej pracy starego analogowego systemu radiokomunikacyjnego 150 MHz na stacjach rozrządowych.

Najważniejsze korzyści

Oczekuje się, że realizacja projektu skróci czas podróży na trasie nr 93, a jednocześnie zwiększy przepustowość i punktualność połączeń. Modernizacja zwiększy efektywność systemu sterowania ruchem kolejowym, poprawi bezpieczeństwo pasażerów i ładunków oraz ograniczy negatywny wpływ ruchu kolejowego na środowisko.

Większa prędkość i wydajność powinny przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności transportu kolejowego oraz otwarcia sieci dla wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zakończone prace umożliwią w przyszłości instalację europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (poziom 1 ERTMS).

Inwestycje ogółem i finansowanie UE

Łączna wartość inwestycji dla projektu „Roboty na linii kolejowej nr 93, odcinek Trzebinia – Oświęcim – Czechowice Dziedzice” wynosi 260 909 878 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014-2020 wynosi 178 022 279 EUR. Inwestycja wchodzi w zakres priorytetu „Rozwój transportu kolejowego w Polsce”.

Więcej o realizacji projektów unijnych w Małopolsce dowiecie się na http://rpomalopolskie.pl/

Previous 10 telefonów dual SIM dla Twojej firmy
Next Jak dowiedzieć się, czy jesteś uzależniony od Internetu i co z tym zrobić?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rolety czy żaluzje – które lepiej się sprawdzą?

Dekoracja okna nie ogranicza się jedynie do wybrania zasłon, firan lub postawienia jakiejś ozdoby na parapecie. Tak naprawdę najważniejszym elementem jest wyposażenie, dzięki któremu nie tylko zyskamy odrobinę prywatności oraz

Wiadomości 0 Comments

Karuzela podatkowa

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozbili grupę przestępczą, której członkowie wyłudzali podatek VAT – straty  Skarbu Państwa mogły sięgnąć nawet 100 milionów. Obecnie zatrzymano

Wiadomości 0 Comments

Włamywacz zaatakował policjantów. Padł strzał ostrzegawczy

Funkcjonariusze z Komisariatu V Policji w Krakowie zatrzymali 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o dokonanie kradzieży z włamaniem oraz czynną napaść na policjantów. 13 października 2018 r. kryminalni z „Piątki” zostali powiadomieni

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź