O leczeniu ortodontycznym

O leczeniu ortodontycznym

Ortodoncja to jedna z gałęzi stomatologii. Jest to dziedzina, która w Polsce już od kilku lat rozwija się bardzo intensywnie. Leczeniu ortodontycznemu poddaje się w naszym kraju coraz więcej osób. Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu.

Jakie są przyczyny wad zgryzu?

Wady zgryzu (przynajmniej większość z nich) rozwija się już w ciągu pierwszych lat życia. Do nieprawidłowego ustawienia się zębów może dojść na przykład na skutek:

◦ używania przez dziecka źle dobranego smoczka;

◦ oddychania przez usta;

◦ ssania kciuka lub wargi. Bardzo często wady zgryzu rozwijają się także u tych dzieci, które na skutek zaawansowanej próchnicy lub urazu zbyt wcześnie utraciły zęby mleczne.

Czy wadom zgryzu można zapobiec?

Wady zgryzu nie muszą się u dziecka rozwinąć. Rodzice, którzy chcą uchronić dziecko przed wadami zgryzu mogą im zapobiec stosunkowo wcześnie rozpoczynając karmienie dziecka łyżeczką. Mniejsze prawdopodobieństwo powstania tych wad jest także wtedy, gdy dziecko otrzymuje do gryzienia i żucia twarde pokarmy. Aby zapobiegać wado zgryzu rodzice powinny zwracać też uwagę, czy dziecko nie ma w zwyczaju ssać wargę lub kciuk, czy nie gryzie różnych przedmiotów. Z takimi nawykami należy walczyć.

Kiedy można zgłosić się na leczenie wad zgryzu?

Ortodoncja w Krakowie zaprasza na konsultacje rodziców dzieci między 2 a 3 rokiem życia. Jest to najlepszy wiek na ocenę zgryzu dziecka. Wady zgryzu nie cofają się samoistnie, gdy dziecko staje się coraz starsze, wręcz przeciwnie. Nieleczone wady zgryzu pogłębiają się. Ortodonta jest specjalistą, który leczy wady zgryzu nie tylko u dzieci i nastolatków, ale także u osób dorosłych. Wszystkie osoby dorosłe, które mają wady zgryzu mogą zgłosić się na takie leczenie. Współczesna ortodoncja może zaproponować pacjentom skuteczne metody leczenia bez względu na to w jakim wieku zgłosili się na leczenie.

Szukasz sprawdzonego ortodonty w Krakowie? Odwiedź cdcstomatologia.pl i umówi się na konsultację !

Warto jednak wiedzieć, że leczenie wad zgryzu u dzieci trwa krócej niż u osób dorosłych. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci rzadko istnieją ortodontyczne wskazania do ekstrakcji zęba. W przypadku osób dorosłych bardzo często konieczne jest usunięcie jednego, czasem nawet więcej zębów. Do ortodonty mogą zgłaszać się także osoby starsze, które utraciły część lub wszystkie zęby. U pacjentów z wadą zgryzu nie da się bowiem przeprowadzić efektywnego leczenia protetycznego. Efekt tego leczenia będzie zadowalający tylko pod warunkiem, że wcześniej zostanie przeprowadzone leczenie ortodontyczne.

Bardzo często pacjenci, którzy zgłaszają się na leczenie u ortodonty są konsultowani przez dietetyka czy przez alergologa. Warto też wiedzieć o tym, że leczenie ortodontyczne bardzo często musi zostać poprzedzone leczeniem stomatologicznym. U pacjentów musi zostać wyleczona próchnica czy choroby przyzębia lub dziąseł.  Wyleczenie wad zgryzu to nie tylko kwestia pięknego wyglądu. Leczenie to może zostać wykonane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Pacjenci, którzy leczą wadę zgryzu noszą stały lub ruchomy aparat ortodontyczny.

Previous Protetyka w Krakowie
Next TOP 5 szlifierek mimośrodowych

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Weronika Rosati: nie kupuję kompulsywnie

Gwiazda twierdzi, że do zakupów odzieżowych podchodzi strategicznie. Woli kupić mniej ubrań, ale za to lepszej jakości. Często czeka również na sezonowe przeceny. – Na pewno nie kupuję kompulsywnie, moje zakupy są

Life&Style 0 Comments

5 sposobów na pachnące ubrania

Zapachy to ważny element w codziennym zżyciu. Otaczamy się z przyjemnością perfumami czy balsamami, które pięknie pachną. Chcemy sprawiać, by nasze ubrania pięknie pachniały. Jak zrobić, by ten aromat utrzymał

Life&Style 0 Comments

Regularne wizyty u ginekologa – jakie badania profilaktyczne trzeba robić i co ile?

Wiele kobiet nie myśli o regularnych wizytach u ginekologa, a przecież wykonywanie profilaktycznych badań, które często refundowane są przez NFZ, pozwala zapobiegać wielu chorobom. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź