Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą

Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą

Czym jest dziedzictwo kulturowe?

To zasób dzieł nieruchomych i ruchomych wraz ze związanymi z nimi wartościami duchowymi, zjawiskami historycznymi i obyczajowymi mającymi znaczenie dla tożsamości i ciągłości rozwoju politycznego, społecznego i kulturalnego narodu, dowodzenia prawd i upamiętnienia wydarzeń historycznych, kultywowania poczucia piękna i narodowej wspólnoty (cyt. za J. Pruszyński, Dziedzictwo kultury Polski, jego straty i ochrona prawna, t. I-II, Kraków 2001)

. Nowoczesne podejście do dziedzictwa polega nie tylko na jego ochronie, ale i na widzeniu w nim potencjału do rozwoju ekonomicznego, regionalnego czy turystycznego. W wymiarze obywatelskim sprzyja ono zachowaniu i wzbogacaniu tożsamości kulturowej. Ochrona dziedzictwa kulturowego jest regulowana prawnie. Właściwemu z nim postępowaniu służą m.in. wypracowane na gruncie współpracy międzynarodowej konwencje i rekomendacje UNESCO. Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowią wspólne dobro ludzkości – „najwyższą powszechną wartość” uznaną w rozumieniu Konwencji UNESCO z 1972 r.w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

 

Dziedzictwo kulturowe Polski za granicą

Granice Rzeczpospolitej wielokrotnie się zmieniały na skutek różnych wydarzeń historycznych. W wyniku tego część dziedzictwa kultury polskiej znalazła się na terytoriach państw sąsiadujących z naszym krajem. Gdzie jeszcze poza granicami kraju można odnaleźć polskie dziedzictwo kulturowe? Jego przykłady znajdziemy m.in. w Europie Zachodniej – we Francji, Włoszech Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, w państwach obu Ameryk – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Argentynie a także w odległej Azji i Australii. Wszędzie tam, gdzie Polacy osiedlali się — czy to z powodu emigracji politycznej czy ekonomicznej — i zostawiali swój niezatarty ślad, który jest ważny nie tylko z punktu widzenia naszego kraju, lecz także lokalnych społeczności.

Instytut POLONIKA

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (inaczej: Instytut POLONIKA) jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury zajmującą się ochroną dziedzictwa kulturowego Polski za granicą. Założony został 18 grudnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Głównym działaniem Instytutu jest dbałość o obiekty dziedzictwa materialnego – ich badania, konserwacja i restauracja oraz zachowanie w jak najlepszej kondycji. Ważne jest też popularyzowanie wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym pozostającym poza granicami kraju, jak i kształtowanie szacunku dla osiągnięć Polaków w kulturze, sztuce i nauce na całym świecie. Nie można zapomnieć o  działalności naukowo-badawczej, której celem jest ukazanie wkładu naszego dziedzictwa w kulturę zarówno Europy, jak i świata.

Działalność Instytutu POLONIKA oparta jest na ścisłej współpracy wielu specjalistów i naukowców z różnych dziedzin. Dzięki temu na poszczególne zagadnienia można spojrzeć z różnych punktów widzenia.

Działania Instytutu POLONIKA

Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka projektów realizowanych przez Instytut POLONIKA. Należą do nich m.in.: renowacja fasady kolegiaty p.w. Św. Trójcy w Ołyce, konserwacja i restauracja największych kaplic grobowych na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, prace prowadzone w świątyniach lwowskich: katedrze łacińskiej, ormiańskiej, kościele franciszkanów oraz w dawnych kościołach jezuitów i dominikanów, remont domu-muzeum Czesława Niemena w Starych Wasyliszkach na Białorusi czy prace konserwatorskie w kościołach wileńskich. Przeprowadzono również szereg prac naprawczych i konserwatorskich polskich grobów we Francji, Finlandii i Gruzji oraz odrestaurowano liczne dzieła sztuki ze zbiorów  Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago. Równolegle trwają badania nad polskim dziedzictwem kulturowym zachowanym na terenie Ukrainy, Litwy, Rosji, Gruzji, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i in.

Ważne są również działania Instytutu w zakresie edukacji młodego pokolenia: współpraca ze szkołami, instytucjami lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi, wydawnictwa popularnonaukowe i organizacja wystaw czy produkcja filmów animowanych, w tym serialu dla najmłodszych „Polo i Nika”, opowiadającego o przygodach rodzeństwa przemierzającego świat w poszukiwaniu poloników. Bardzo interesującym projektem jest współpraca Instytutu POLONIKA z Tytusem Brzozowskim. Ten współczesny artysta, wędrując śladami dziedzictwa Polski, stworzył fantazyjne obrazy ukazujące niezwykłe miasta świata, w których zachowało się wiele ważnych dla naszej historii poloników.

Wszystkie te aktywności zachęcają do żywej współpracy różnych instytucji, osób i stowarzyszeń w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Polski za granicą

Informacje na podstawie: https://polonika.pl/programy/programy-strategiczne/ochrona

Previous Meble biurowe w ofercie firmy LOBOS
Next Sposoby na utrwalenie makijażu: jak wykonać makijaż kosmetykami mineralnymi?

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym

Kultura 0 Comments

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Kultura 0 Comments

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź