Ortodontyczna separacja zębów

Ortodontyczna separacja zębów

Separatory ortodontyczne (potocznie nazywane przekładkami) to gumki lub metalowe urządzenia stosowane w ortodoncji. Podkładki umieszcza się pomiędzy trzonowcami na drugim spotkaniu ortodontycznym, przed zastosowaniem opasek trzonowych. Podkładki to albo okrągłe gumki o średnicy około centymetra umieszczane pomiędzy górnymi i dolnymi trzonami trzonowymi. Można zastosować 1-8 przekładek lub małe, metalowe klipsy sprężynowe (przekładki sprężynowe), które wypychają trzonowce. Wkładki dystansowe pozostają między zębami od jednego do dwóch tygodni i przesuwają zęby powoli, aż do momentu, gdy będą wystarczająco daleko od siebie oddalone, aby ortodonci mogli zamocować między nimi aparat ortodontyczny lub opaskę trzonową, albo też założyć ekspander z metalowymi pierścieniami.

Cel

Wkładki dystansowe są zwykle używane do umieszczania przestrzeni między zębami przed założeniem aparatu. Mogą one być agitujące lub bolesne, ale często ostrzega się pacjentów, aby nie czepiali się ich lub wypadały. Zazwyczaj są one gumowe, ale czasami mogą być metalowe. Można ich używać, gdy zęby pacjenta są zbyt blisko siebie. Chociaż czasami są one bardzo bolesne, zazwyczaj pozostają na swoim miejscu tylko przez jeden do dwóch tygodni. Wkładki dystansowe mogą również powodować ból zębów i dziąseł z powodu stałego nacisku na zęby pacjenta. Szczeliny, które tworzą przekładki, są konieczne do zastosowania niektórych aparatów lub aparatów ortodontycznych.

Ból

Istnieją różne reakcje pacjentów na umieszczenie przekładek między zębami. Jeśli pacjent ma stosunkowo małą przestrzeń między zębami trzonowymi (lub nie ma jej wcale), wtedy przekładka może podrażnić nerwy w dziąśle jamy ustnej, powodując stały ból. W niektórych przypadkach wkładki dystansujące wbijają się w dziąsła, powodując krwawienie i obrzęk, i są bardziej niewygodne niż sam aparat. Ortodonta może zalecić pacjentowi picie zimnych napojów lub jedzenie lodów, co daje podobny, choć mniej skuteczny i krótkotrwały efekt. Aparaty ortodontyczne są zazwyczaj bolesne, chociaż w razie potrzeby środki przeciwbólowe mogą złagodzić ból. W zależności od umiejscowienia zębów pacjenta, przekładki mogą nie boleć przy pierwszym użyciu, a następnie zacząć boleć po jakimś czasie, lub mogą natychmiast zacząć boleć. W zależności od rodzaju przekładki mogą powodować ból podczas żucia, przez co niektóre potrawy (zazwyczaj twarde lub chrupiące) stają się trudne do spożycia. Niektóre osoby mogą również odczuwać uczucie podobne do tego, że mają luźne zęby mleczne. Szczotkowanie nie spowoduje przesunięcia przekładek, a regularne, jeśli nie większe, szczotkowanie w czasie, gdy przekładki są na miejscu, jest zalecane.

Zastosowanie

Proces nakładania przekładek zwykle polega na przeciągnięciu nici dentystycznej przez gumkę i umieszczeniu przekładki pomiędzy zębami. Niektóre przekładki dystansowe są małymi metalowymi klipsami sprężynowymi, które ściskają zęby. W trakcie całego procesu występuje pewien nacisk i bolesność po nim, ale ogólnie rzecz biorąc, proces nakładania przekładek dystansowych jest dość bezbolesny, chociaż pacjent może natychmiast zacząć odczuwać ból z powodu nacisku wywieranego na zęby. Czasami do rozciągania gumek używane są specjalne narzędzia ortodontyczne, w zależności od tego, jak zatłoczone są zęby. Jeśli szczęka jest szczególnie zatłoczona, rozpórki mogą powodować intensywny, stały ból z powodu zbliżania się do siebie zębów. Ból ten zaczyna się jakiś czas po założeniu i trwa zazwyczaj kilka dni.

Usunięcie

Podkładki są noszone do czasu, aż ortodonta je usunie lub zostaną przypadkowo usunięte. Wkładki mogą również samoczynnie wypaść, nie będąc usuniętymi przez pacjenta poprzez zrywanie lub jedzenie lepkich pokarmów. Czasami dentysta może użyć podkładki podobnej do metalowej, ale zdejmowalnej, a w niektórych przypadkach może mieć klucz lub sznurek używany do regulacji szczelności. Elementy dystansowe są wyjmowane na minutę przed założeniem aparatu.

http://delasens.pl/jak-wyglada-przygotowanie-do-noszenia-aparatu-ortodontycznego_fzgm.a

Previous Jak zaprojektować ulotkę, która będzie zawierała Twoją wiadomość?
Next Usuwanie rys na samochodzie pastą do zębów

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Angelika Fajcht: Dobry styl to dar

Modelka rzadko korzysta z pomocy stylisty. Woli się ubierać sama, a najchętniej wkłada kreacje nie tylko efektowne, lecz także wygodne. Zdaniem Angeliki Fajcht dobry stylista jest w stanie pomóc każdemu. Aby dobrze się

Life&Style 0 Comments

5 najpopularniejszych usług kosmetycznych w Krakowie

Popularność salonów kosmetycznych z roku na rok rośnie. Dziś dużo bardziej świadomie troszczymy się o swoje ciało – zarówno w kwestii odżywiania czy aktywności fizycznej, jak i dbania o wygląd

Life&Style 0 Comments

Dieta dopasowana do każdego

Ile jest ludzi na świecie tyle mogłoby istnieć upodobań kulinarnych. Każdy z nas jest inny i ma inne preferencje dotyczące jedzenia. Są jednak pewne cechy, które nas łączą w kwestii

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź