Paradontoza – jak ją rozpoznać i leczyć?

Paradontoza – jak ją rozpoznać i leczyć?

Paradontoza to choroba atakująca tkanki przyzębia. W jaki sposób można ją rozpoznać i jak przebiega jej leczenie?

Choroby przyzębia, w tym także paradontoza dotykają wielu osób. W tym przypadku ważna jest szybka reakcja na pierwsze objawy i podjęcie leczenia paradontozy, ponieważ w przeciwnym przypadku może prowadzić ona nawet do utraty zębów. Czym dokładnie jest paradontoza (paradentoza) i w jaki sposób się ją leczy?

 • Czym jest paradontoza?
 • Przyczyny paradontozy
 • Jak rozpoznać paradontozę?
 • Leczenie paradontozy
 • Zapobieganie paradontozie
 • Do jakiego stomatologa warto się udać?

Czym jest paradontoza?

Paradontoza, potocznie zwana także jako paradentoza oraz niepoprawnie parodontoza to choroba przyzębia, czyli tkanek otaczających i unieruchamiających ząb.

Dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia, to periodontologia

Paradontoza (paradentoza) jest chorobą infekcyjną, która jest drugą pod względem powszechności występowania chorobą zębów, zaraz po próchnicy. Dotyka przede wszystkim osób po 40. roku życia, częściej mężczyzn niż kobiet. Niekiedy chorują na nią także osoby młodsze.

Przyczyny paradontozy

Paradontoza (paradentoza) jest chorobą przyzębia, której główną przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Dochodzi wówczas do nadmiernego odkładania się osadu, który ulega utwardzeniu do kamienia nazębnego. Duże znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne, w tym nieprawidłowy skład śliny.

Dodatkowo, paradontoza (paradentoza) może nasilać się w określonych przypadkach, na przykład u osób, które:

 • palą papierosy
 • nadużywają alkoholu
 • chorują na cukrzycę, niewydolność krążenia, mają obniżoną odporność
 • mają wahania hormonalne – okres dojrzewania, ciąży, menopauza

Gdy pacjent nie zadba o zęby, wówczas może dojść u niego do rozwoju paradontozy.

Jak rozpoznać paradontozę?

Początkowo, paradontoza (paradentoza) rozwija się bezobjawowo. Może nie dawać symptomów nawet przez kilka pierwszych lat. Warto zatem dokładnie badać stan zębów w domu, zwracając uwagę na następujące objawy:

 • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł
 • ból w trakcie mycia zębów
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • odsłonięcie szyjek zębowych
 • krwawienie przy myciu zębów
 • zapalenia dziąseł
 • nadwrażliwość na temperatury

Gdy zauważamy u siebie te właśnie objawy, warto umówić się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Stomatolog będzie mógł następnie wykonać odpowiednią diagnostykę i rozpocząć leczenie paradontozy. W przeciwnym przypadku oprócz bólu można narazić się na utratę zębów, które ulegają infekcjom i rozchwianiu!

Leczenie paradontozy

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz wykonuje badanie stanu jamy ustnej oraz inne niezbędne badania, na przykład pantomograficzne zdjęcia RTG, które obrazują szczękę i żuchwę pacjenta i osadzone w niej zęby. Ich kondycja może wskazywać wówczas na choroby przyzębia.

Podstawą w leczeniu paradontozy jest bardzo dokładne usunięcie osadu i kamienia nazębnego. Stosuje się wówczas metodę skalingu oraz piaskowania, które pozwalają na usunięcie z nawierzchni zębów wszystkich zanieczyszczeń.

Zalecane jest skorzystanie z uzupełnień protetycznych w przypadku braków zębowych, na przykład takich jak protezy ruchome, implanty, mostki protetyczne. Dzięki nim można zapobiec przesuwaniu się zębów.

Gdy postać paradontozy jest umiarkowana lub ciężka, stosuje się tak zwany kiretaż. To zabieg polecający na oczyszczeniu powierzchni korzenia zębowego. W przypadku pojawienia się ubytków kostnych, stosuje się preparaty kościozastępcze.

Jeśli zęby chwieją się, wówczas wykonuje się zabieg szynowania. Polega on na przygotowaniu tymczasowego rusztowania pod zęby, aby zapobiec ich ruszaniu się, a tym samym zmniejszyć ryzyko ich wypadania. Rusztowanie stosowane jest aż do momentu zagojenia się infekcji w obrębie dziąseł.

Zapobieganie paradontozie

Równie ważne jak leczenie paradontozy jest zapobieganie jej objawom. Podstawą jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, a mianowicie:

 • stosowanie szczoteczek do zębów o miękkim lub średnio-twardym włosiu
 • mycie zębów ruchami okrężnymi i wymiatającymi
 • płukanie jamy ustnej płynami do płukania
 • stosowanie nici dentystycznej, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowej lub irygatora

Dodatkowo, pacjent mający choroby przyzębia powinien stosować odpowiednie pasty do zębów, które zmniejszają dolegliwości – redukują zapalenia, ból, pomagają w regeneracji dziąseł.

Do jakiego stomatologa warto się udać?

Aktualnie periodontologia to dziedzina stomatologii, z której możemy skorzystać w niemalże każdym gabinecie stomatologicznym. Leczenie dostępne jest na NFZ oraz prywatnie.

W Krakowie kompleksowe i fachowe usługi w ramach leczenia chorób przyzębia, w tym także leczenie paradontozy oferuje Klinika Stomatologiczna Studio Stomatologii Estetycznej SE+ zlokalizowana przy ul. Batorego. Zapraszamy!

Previous Szukasz promocji i wyprzedaży? Wybierz się na zakupy do Galerii Bronowice!
Next Jaką podstawkę pod laptopa wybrać?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Spotkanie małych pacjentów Szpitala Św. Ludwika w Krakowie z policjantami. Bezpieczne Ferie.

Ferie dla dzieci już się rozpoczęły, jednak niektórzy z najmłodszych będą je spędzać w szpitalnych łóżkach. Dlatego już po raz kolejny, aby uprzyjemnić ten pobyt, policjanci krakowskiej drogówki odwiedzili małych

Wiadomości 0 Comments

Propozycje prezentowe dla prawdziwego czyściocha

Co kupić osobie, która znana jest z nadzwyczajnej troski o higienę osobistą i jest miłośnikiem gadżetów elektronicznych? Najlepiej jakieś zaawansowane technologicznie urządzenie, które obdarowanemu pozwoli podnieść i tak już wysoko

Wiadomości 0 Comments

Oszust działający metodą ’’na wnuczka’’ został zatrzymany w trakcie odbierania gotówki od swojej ofiary

W miniony piątek tj. 24 maja br. kryminalni z Wydziału d/w z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie udali się w rejon jednej z ulic Nowej Huty, gdzie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź