Przy pomocy podrobionych dokumentów tożsamości chciał otworzyć konto mające służyć do „prania brudnych pieniędzy”

Przy pomocy podrobionych dokumentów tożsamości chciał otworzyć konto mające służyć do „prania brudnych pieniędzy”

Krakowscy policjanci zatrzymali 41-letniego obywatela Rumunii, który przy pomocy podrobionego zagranicznego dokumentu tożsamości chciał założyć konto w jednej z placówek bankowych. Funkcjonariusze ujawnili, że cudzoziemiec mógł posłużyć się kolejnymi dwoma fałszywymi, zagranicznymi dokumentami tożsamości, z których każdy miał zawierać inne dane. Ustalono, że na konto, które 41-latek chciał otworzyć w Krakowie prawdopodobnie spływałyby środki pochodzące z przestępstw, a rachunek bankowy wykorzystywany miał być do tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

9 sierpnia 2019 roku Komisariat Policji I w Krakowie został powiadomiony przez dyrektora oddziału jednego z banków, że na terenie placówki znajduje się osoba, która prawdopodobnie posłużyła się fałszywymi danymi przy otwarciu rachunku bankowego. Na miejsce udali się policjanci Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, którzy potwierdzili, że mężczyzna faktycznie posługuje się nieprawdziwymi danymi osobowymi oraz posiada podrobiony dokument tożsamości. 41-latek został zatrzymany, a następnie przekazany do dyspozycji policjantów z Komisariatu Policji I w Krakowie, którzy przystąpili do wykonania dalszych czynności.

Funkcjonariusze przeszukali mieszkanie wynajmowane przez mężczyznę. W trakcie sprawdzenia lokalu policjanci znaleźli dwa telefony komórkowe, z których jeden zawierał zdjęcie kolejnego zagranicznego dokumentu tożsamości z wizerunkiem zatrzymanego mężczyzny, ale innymi danymi osobowymi. Funkcjonariusze ujawnili także dokumenty bankowe, z których wynikało, że 41-latek posłużył się podrobionym, trzecim zagranicznym dokumentem tożsamości przy zawarciu umowy otwarcia rachunku bankowego w innej placówce bankowej.

Ponieważ zatrzymany cudzoziemiec oświadczył, iż nie porozumiewa się w języku innym niż rumuński, wszystkie policyjne czynności z jego udziałem odbyły się w obecności biegłego tłumacza. Biegły uczestniczył także w oględzinach telefonu komórkowego należącego do 41-latka.

Policjanci ustalili, że cudzoziemiec chciał założyć konto bankowe ponieważ, jak wszystko na to wskazuje, miały na nie spływać fundusze pochodzące z działalności przestępczej, dlatego też mężczyzna usłyszał zarzuty przygotowania oraz usiłowania przygotowania do tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Mężczyzna odpowie także za używanie sfałszowanego dokumentu jako autentycznego. 41-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz złożył wyjaśnienia.  

Sąd zastosował wobec 41-latka środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. 

Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Previous Jaką podstawkę pod laptopa wybrać?
Next Złodziejka była obserwowana i została zatrzymana na gorącym uczynku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Krakowscy policjanci zatrzymali seryjnego kieszonkowca, który okradał cudzoziemców metodą „na dosiadkę”

18 lutego, na płycie Rynku Głównego policjanci zatrzymali kieszonkowca, który ukradł 500 funtów.  Jak się okazało, nie była to jedyna kradzież,  której się dopuścił w ostatnim czasie. Mundurowi ustalili, że

Wiadomości 0 Comments

Policjanci zatrzymali 54-letniego mężczyznę, który okradł kolekcjonera monet

54-latek poszukiwany był do spraw z 2016 roku.  Żmudne i intensywne poszukiwania policjantów z II Komisariatu Policji w Krakowie zakończyły się sukcesem – czyli zatrzymaniem wytypowanego mężczyzny. Mężczyzna został już

Wiadomości 0 Comments

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź