Przy pomocy podrobionych dokumentów tożsamości chciał otworzyć konto mające służyć do „prania brudnych pieniędzy”

Przy pomocy podrobionych dokumentów tożsamości chciał otworzyć konto mające służyć do „prania brudnych pieniędzy”

Krakowscy policjanci zatrzymali 41-letniego obywatela Rumunii, który przy pomocy podrobionego zagranicznego dokumentu tożsamości chciał założyć konto w jednej z placówek bankowych. Funkcjonariusze ujawnili, że cudzoziemiec mógł posłużyć się kolejnymi dwoma fałszywymi, zagranicznymi dokumentami tożsamości, z których każdy miał zawierać inne dane. Ustalono, że na konto, które 41-latek chciał otworzyć w Krakowie prawdopodobnie spływałyby środki pochodzące z przestępstw, a rachunek bankowy wykorzystywany miał być do tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

9 sierpnia 2019 roku Komisariat Policji I w Krakowie został powiadomiony przez dyrektora oddziału jednego z banków, że na terenie placówki znajduje się osoba, która prawdopodobnie posłużyła się fałszywymi danymi przy otwarciu rachunku bankowego. Na miejsce udali się policjanci Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, którzy potwierdzili, że mężczyzna faktycznie posługuje się nieprawdziwymi danymi osobowymi oraz posiada podrobiony dokument tożsamości. 41-latek został zatrzymany, a następnie przekazany do dyspozycji policjantów z Komisariatu Policji I w Krakowie, którzy przystąpili do wykonania dalszych czynności.

Funkcjonariusze przeszukali mieszkanie wynajmowane przez mężczyznę. W trakcie sprawdzenia lokalu policjanci znaleźli dwa telefony komórkowe, z których jeden zawierał zdjęcie kolejnego zagranicznego dokumentu tożsamości z wizerunkiem zatrzymanego mężczyzny, ale innymi danymi osobowymi. Funkcjonariusze ujawnili także dokumenty bankowe, z których wynikało, że 41-latek posłużył się podrobionym, trzecim zagranicznym dokumentem tożsamości przy zawarciu umowy otwarcia rachunku bankowego w innej placówce bankowej.

Ponieważ zatrzymany cudzoziemiec oświadczył, iż nie porozumiewa się w języku innym niż rumuński, wszystkie policyjne czynności z jego udziałem odbyły się w obecności biegłego tłumacza. Biegły uczestniczył także w oględzinach telefonu komórkowego należącego do 41-latka.

Policjanci ustalili, że cudzoziemiec chciał założyć konto bankowe ponieważ, jak wszystko na to wskazuje, miały na nie spływać fundusze pochodzące z działalności przestępczej, dlatego też mężczyzna usłyszał zarzuty przygotowania oraz usiłowania przygotowania do tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Mężczyzna odpowie także za używanie sfałszowanego dokumentu jako autentycznego. 41-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz złożył wyjaśnienia.  

Sąd zastosował wobec 41-latka środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. 

Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Previous Jaką podstawkę pod laptopa wybrać?
Next Złodziejka była obserwowana i została zatrzymana na gorącym uczynku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dzień otwarty w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018”

Wzorem lat ubiegłych  w dniu 13 lutego br. w trakcie ferii zimowych  policjanci Wydziału Prewencji wspólnie z policjantami  Wydziału Sztab Policji  Komendy Miejskiej Policji w Krakowie  przeprowadzili akcję  pod hasłem

Wiadomości 0 Comments

Krakowscy policjanci rozbili szajkę wyłudzającą kredyty

W ostatnich dniach policjanci Komisariatu Policji II w Krakowie, na podstawie ustaleń operacyjnych zatrzymali 5 osób (3 mężczyzn i 2 kobiety)  mieszkańców Krakowa, którzy w okresie od maja do sierpnia 2017

Wiadomości 0 Comments

Rolety czy żaluzje – które lepiej się sprawdzą?

Dekoracja okna nie ogranicza się jedynie do wybrania zasłon, firan lub postawienia jakiejś ozdoby na parapecie. Tak naprawdę najważniejszym elementem jest wyposażenie, dzięki któremu nie tylko zyskamy odrobinę prywatności oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź