Regularne wizyty u ginekologa – jakie badania profilaktyczne trzeba robić i co ile?

Regularne wizyty u ginekologa – jakie badania profilaktyczne trzeba robić i co ile?

Wiele kobiet nie myśli o regularnych wizytach u ginekologa, a przecież wykonywanie profilaktycznych badań, które często refundowane są przez NFZ, pozwala zapobiegać wielu chorobom. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakie badania ginekologiczne powinna zdecydować się każda kobieta.

Gdzie znaleźć dobrego ginekologa?

W wielu przypadkach niechęć kobiet do wykonywania regularnych badań ginekologicznych związana jest z wyborem nieodpowiedniego lekarza. Zdarza się, że ginekolodzy swoją postawą zniechęcają pacjentki do wizyt lub po prostu nie edukują ich w zakresie profilaktyki oraz co najważniejsze – sami nie zlecają badań.

Dlatego jeśli nie jesteś zadowolona ze swojego lekarza, skorzystaj z bazy ginekologów, takiej jak ta www.ranking.abczdrowie.pl/s/ginekolog/kraków, dzięki której będziesz mogła poczytać opinie na temat specjalistów ze swojego miasta.

Tego typu serwisy, oprócz możliwości opiniowania, służą także do zamieszczania podstawowych informacji o lekarzach z całej Polski. Co więcej, w przypadku niektórych z nich można umówić się na wizytę przez internet czy sprawdzić wcześniej cennik obowiązujący w wybranym gabinecie.

A jakie badania profilaktyczne i co ile powinno się wykonywać podczas wizyt u ginekologa?

Badanie ginekologiczne

Przyjmuje się, że każda kobieta, która ukończyła 18 lat, ale jeszcze nie rozpoczęła współżycia, powinna przynajmniej raz na 2 lata udać się na profilaktyczne badanie ginekologiczne. Natomiast w przypadku regularnych stosunków seksualnych, wizyty te powinny odbywać się częściej – co najmniej raz w roku, a gdy stosuje antykoncepcję, badanie warto przeprowadzać co kilka miesięcy.

Obecnie też do wizyt zachęca się już nastolatki – ze względu na wczesne rozpoczęcie współżycia, nieregularne miesiączki lub inne dolegliwości.

Podczas wizyty ginekolog sprawdzi ogólny stan zdrowia pacjentki oraz, w razie konieczności, przepisze skierowanie na dodatkowe badanie.

USG ginekologiczne

Co roku lub co dwa lata powinno być wykonywane USG przezpochwowe, które umożliwia wykrycia zmian w obrębie narządów rodnych – zwykłe badanie ginekologiczne w niektórych przypadkach jest niewystarczające, dlatego taka dodatkowa diagnostyka może zapobiegać rozwinięciu się wielu schorzeń. Dodatkowo, jeśli posiadasz skierowanie od ginekologa kontraktowego, USG może zostać wykonane bezpłatnie, w ramach NFZ.

Badanie cytologiczne

Bardzo ważne jest profilaktyczne wykonywanie badania cytologicznego, dzięki któremu możliwe jest wykrycie raka szyjki macicy, nawet już we wczesnym stadium.

NFZ, w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, refunduje to badanie kobietom znajdującym się pomiędzy 25 a 59 rokiem życia. Bezpłatna cytologia przysługuje raz na 3 lata, choć jeśli istnieje takie wskazanie od ginekologa, może być powtarzana co 12 miesięcy.

Ponadto zaleca się, aby pierwsze badanie odbyła już kobieta w wieku 18 lat lub wcześniej, po pierwszym stosunku seksualnym.

USG piersi

W ramach profilaktyki raka piersi, warto wykonywać USG tego narządu. Lekarza informują, że pierwsze badanie powinno odbyć się po 20 roku życia, natomiast po 30 roku życia jest wręcz obowiązkowe – wtedy należy powtarzać je co roku.

Antykoncepcja hormonalna, a próby wątrobowe

Ponadto zaleca się, aby kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, co roku przeprowadzały próby wątrobowe. W tym celu pobiera się krew, tak jak w przypadku morfologii. Badanie możesz wykonać bezpłatnie, jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne oraz skierowanie od lekarza kontraktowego.

Previous 5 najpopularniejszych usług kosmetycznych w Krakowie
Next Życzenia imieninowe - jak je poprawnie składać?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Macademian Girl: Kolor nas wyróżnia

Kiedy mamy gorszy dzień, załóżmy na siebie coś kolorowego, a dzięki temu poprawimy sobie nastrój i zmienimy sposób postrzegania siebie przez otoczenie – radzi Macademian Girl. Blogerka zachęca do tego, by przełamywać

Life&Style 0 Comments

Smartfon fotograficzny

Używane obecnie telefony komórkowe służą nie tylko do nawiązywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości tekstowych. Ich możliwości są znacznie większe. Wśród nich znajduje się między innymi możliwość robienia zdjęć i

Life&Style 0 Comments

Jak urządzić pokój dla noworodka?

Gdy spodziewasz się dziecka, musisz odpowiednio przygotować się na jego zjawienie się na świecie. W tym niezwykle emocjonalnym okresie, jakim jest ciąża, warto odpowiednio wykorzystać czas, by zadbać o dobrze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź