Rusza nabór projektów w popularnym konkursie dla innowatorów „Szybka Ścieżka”. Małopolscy przedsiębiorcy i naukowcy przed kolejną szansą, by sięgnąć po dofinansowanie

Rusza nabór projektów w popularnym konkursie dla innowatorów „Szybka Ścieżka”. Małopolscy przedsiębiorcy i naukowcy przed kolejną szansą, by sięgnąć po dofinansowanie

Od 16 września można zgłaszać wnioski w popularnym konkursie Szybka Ścieżka. Innowatorzy mogą zgłaszać swoje projekty już od 16 września.mld zł. W zeszłym roku przedsiębiorcy z regionu małopolskiego otrzymali 552 mln zł dofinansowania z NCBR na projekty badawczo-rozwojowe.

Dodatkowo podczas spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój) eksperci NCBR pomogą innowatorom z Małopolski zdobyć praktyczną wiedzę o tym, jakie projekty mogą liczyć na wsparcie w ramach konkursu Szybka Ścieżka. Warsztaty odbędą się 19 września w Krakowie. Przedstawiciele firm, start-upów i środowisk naukowych będą mogli skorzystać z wiedzy ekspertów i beneficjentów.

Małopolskie drugie pod względem liczby innowacji dofinansowanych z NCBR w 2018

Łączna liczba małopolskich projektów dofinansowanych z NCBR tylko w ubiegłym roku wyniosła 370. Rozwój innowacyjności w regionie wspiera rozbudowana baza ośrodków akademickich, takich jak Uniwersytet Jagielloński czy Akademia Górniczo-Hutnicza. Obie uczelnie od lat plasują się na wysokich miejscach wśród najlepszych uczelni w Polsce i na świecie. Przykładem jest chociażby najnowszy The World University Rankings 2020, wymieniający obydwie Uczelnie, przy czym UJ zajął w nim pierwsze miejsce wśród ośrodków z Polski[1]. Projekty badawczo-rozwojowe z regionu, będące efektem współpracy m.in. między przedsiębiorcami a naukowcami mają szansę na dofinansowanie w ramach Szybkiej Ścieżki, co może ułatwić ich szybszy rozwój i wdrożenie.

Duży wybór konkursów w ramach „Szybkiej Ścieżki”

W ramach Szybkiej Ścieżki o dofinansowanie mogą się ubiegać duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Aplikujący do Szybkiej Ścieżki przedsiębiorcy mogą otrzymać od kilkuset tysięcy do ok. 200 mln zł na działalność rozwojową i tworzenie innowacyjnych projektów biznesowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 procent wartości ich projektu. Pozostałe 20 procent musi pochodzić ze środków własnych. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Nabór wniosków będzie trwał od 16 września do 16 grudnia.

Nowością w tym roku są również dwa konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłaszania upływa 29 listopada). Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 roku to 1,63 mld zł. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną także konkursy tematyczne: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska oraz Urządzenia grzewcze.

Bezpieczne dla środowiska ogniwa do akumulatorów od małopolskich innowatorów

Wśród beneficjentów konkursu Szybka Ścieżka jest firma Marcelli Adv Tech, której założyciele stworzyli polską technologię ogniw litowo-jonowych – POLiON. Ta innowacja wywodzi się wprost z polskich uczelni. Jest to wielowątkowy projekt związany z technologią materiałową. W tej chwili prowadzone są prace badawczo – rozwojowe w ramach projektu realizowanego w programie InnoChem NCBR, które mają doprowadzić do wprowadzenia produktu na rynek. Powstają ogniwa wykorzystywane w akumulatorach, które swoje zastosowanie mogą znaleźć nie tylko w elektromobilności (samochody elektryczne, pojazdy dostawcze, autobusy elektryczne), ale również do gromadzenia energii pozyskanej przez farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Co ważne, ta technologia nie wymaga użycia do produkcji kobaltu, ale wykorzystuje powszechnie dostępne surowce i jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla środowiska. Firma stawia na inwestorów, którym zależy na pewnych dostawach akumulatorów. Jest to działanie strategiczne, które pozwoli polskiej gospodarce uodpornić się w tym segmencie na konsekwencje międzynarodowej gry rynkowej. Przedstawiciel firmy podczas spotkania NCBR dla Firm opowie o swoich doświadczeniach przy aplikowaniu o dofinansowanie i realizacji projektu.

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy również planują realizację prac badawczo-rozwojowych są zaproszeni do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz do bezpośrednich rozmów z ekspertami, w trakcie których dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

Okazją są m.in. spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR, których harmonogram dostępny jest na stronie www.NCBRdlaFirm.pl. Do tej pory w całej Polsce odbyło się ponad 70 takich spotkań, a planowane są kolejne. Udział w nich jest bezpłatny.

  • Więcej informacji o konkursach Szybka Ścieżka oraz Ścieżka dla Mazowsza dostępnych jest na stronie gov.pl/szybkasciezka.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się czy ma szanse na dofinansowanie skorzystaj z Asystenta Innowacji na www.ncbr.gov.pl.
  • O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

 

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Weronika Kopernok, weronika.kopernok@ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu  przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Więcej informacji na stronie ncbr.gov.pl.

[1] https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/best-universities-poland

Previous Na terenie gminy Rzezawa policjanci zlikwidowali przydomową uprawę konopi indyjskich
Next Dlaczego warto kupić dzieciom bilety na Cyrk Zalewski?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak sprawdzić kto dzwonił do mnie z nieznanego numeru?

Pewnie każdy ma w życiu taką sytuację, gdy nagle na telefonie pojawia się nieznany numer. W takiej sytuacji coraz częściej zastanawiamy się czy „podnosić słuchawkę”. Niestety w takiej sytuacji po

Wiadomości 0 Comments

„Polishbandit” zatrzymany za pranie pieniędzy

W śledztwie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Krakow Nowa Huta małopolscy cyber policjanci rozpracowali proceder  internetowych oszustw oraz prania pieniędzy przy pomocy Bitcoinów. Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy

Wiadomości 0 Comments

Podpalił swojego 61-letniego kolegę. Odpowie za usiłowanie zabójstwa

W minioną sobotę krakowscy policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który podczas spotkania ze znajomymi oblał jednego z nich łatwopalną substancją, a następnie go podpalił. Poszkodowany trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź