Wracając z łupami, zostali zatrzymani przez krakowskich policjantów

Wracając z łupami, zostali zatrzymani przez krakowskich policjantów

W ubiegły czwartek, na autostradzie w Balicach krakowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn włamujących się do mieszkań na terenie Krakowa. Jak się okazało, wracali oni z Poznania, gdzie również trudnili się przestępczym procederem.

 16 stycznia br. policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie udali się w rejon poboru opłat na autostradzie w Balicach. Według informacji uzyskanych przez funkcjonariuszy samochodem  marki BMW miały się tą trasą poruszać osoby podejrzewane o szereg włamań do mieszkań w małopolskiej stolicy. Tuż po północy policjanci zauważyli ten samochód i natychmiast go zatrzymali, jednak mężczyźni nie chcieli otworzyć drzwi pojazdu, a ich zachowanie było bardzo nerwowe. Funkcjonariusze wybyli szybę i wyciągnęli  47 oraz 37-latka z bmw. Podczas przeszukania auta funkcjonariusze znaleźli w nim wyroby jubilerskie oraz telefon pochodzący z kradzieży. Obaj mężczyźni zostali przewiezieni do policyjnego aresztu. Jak się później okazało, wracali oni z Poznania, gdzie kilka godzin wcześniej dokonali kradzieży z włamaniem  do kilku tamtejszych mieszkań.

W trakcie dalszych ustaleń okazało się, że złodzieje poznali się kilka tygodni wcześniej. 47-latek  zaproponował wówczas młodszemu koledze, aby ten wraz z nim wybrał się do innego miasta, gdzie można się wzbogacić. 8 stycznia br. pojechali do Wrocławia, gdzie włamali się do dwóch mieszkań, skąd ukradli biżuterię, zegarki oraz dużą ilość gotówki. Wracając, postanowili zatrzymać się jeszcze w jednej z podwrocławskich miejscowości, gdzie również dokonali kradzieży z włamaniem. Straty związane z ich działalnością tego wieczoru zostały wycenione na kwotę ponad 20 tys. zł. Na tym jednak złodzieje nie zakończyli swojej „przygody”, gdyż tydzień później tj. 15 stycznia br. postanowili pojechać do Poznania, gdzie tym razem włamali się do 5 mieszkań. Zainteresowanie rabusiów skupiło się na biżuterii, zabrali także  drogie zegarki oraz gotówkę. Łącznie wysokość strat pokrzywdzeni wycenili na blisko 11 tys. zł.

Sposób działania sprawców za każdym razem był taki sam. Wybierali oni te mieszkania, w których światło nie było zapalone, a następnie wchodzili do środka, wyważając drzwi balkonowe i plądrowali lokale. Dodatkowo jak ustalili śledczy, starszy z mężczyzn w grudniu ubiegłego roku włamał się do 3 mieszkań na terenie Krakowa. To właśnie wtedy po udanych próbach i zagrabieniu fantów na łączną sumę ponad 5 tys. zł. mężczyzna wpadł na pomysł przeniesienia swojej aktywności do innych większych miast na terenie Polski, przekonując do tych działań młodszego kolegę.

W toku dalszych ustaleń okazało się, że 47-latek sprzedał w jednym z krakowskich lombardów rzeczy w postaci biżuterii, zegarków, czy sztabek złota. Przedmioty te zostały zabezpieczone. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie, czy i gdzie zostały wcześniej skradzione.

Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem na terenie Wrocławia oraz Poznania. Dodatkowo starszy z nich odpowie za włamania, których dopuścił się kilkukrotnie w Krakowie oraz za paserstwo. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10, jednak z uwagi na fakt, że 47-latek popełnił przestępstwa w warunkach tzw. recydywy, wysokość grożącej mu karu może zostać zwiększona o połowę. Mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów.

Osoby, które rozpoznają przedmioty na załączonych fotografiach, proszone są o kontakt z krakowską policją pod numerem telefonu: 12615 2450

Previous CBŚP rozbiło kolejną grupę przestępczą - zlikwidowano sieć agencji towarzyskich tzw. "mieszkaniówek"
Next Odpowie za posiadanie znacznych ilości narkotyków

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Podsumowanie działań małopolskiej Policji w okresie święta „Wszystkich Świętych” – „Znicz 2017”

W dniach od 27 października do 2 listopada 2017 r. w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich pojawiła się znacznie większa niż zwykle liczba policjantów. Funkcjonariusze przede wszystkim zapewniali

Wiadomości 0 Comments

Dzielnicowy z II Komisariatu Policji w Krakowie w czasie wolnym od służby uczy mieszkańców technik samoobrony

Z zawodu policjant, z zamiłowania sportowiec i instruktor sztuk walki. Mowa o dzielnicowym z Komisariatu II Policji w Krakowie, st. sierż. Zdzisławie Szklarzu. Na co dzień funkcjonariusz dba o bezpieczeństwo

Wiadomości 0 Comments

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 19-latka, przy którym zabezpieczono znaczne ilości narkotyków

Funkcjonariusze Komisariatu Policji VI w Krakowie nie ustają w tropieniu osób trudniących się uprawą oraz rozprowadzaniem środków odurzających. Skutecznie przeprowadzone realizacje, udaremniają wprowadzenie na czarny rynek  prawnie zabronionych substancji oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź