Zastanawiasz się, jak rozwinąć swój projekt B+R? Dobrych rad udzielą w Krakowie eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Zastanawiasz się, jak rozwinąć swój projekt B+R? Dobrych rad udzielą w Krakowie eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Do 16 grudnia trwa nowy nabór wniosków do konkursu dla innowatorów Szybka Ścieżka. Pod względem liczby projektów dofinansowanych z NCBR w ostatnich dwóch latach przedsiębiorcy i naukowcy z województwa małopolskiego należą do ścisłej czołówki, zajmując drugie miejsce w kraju.

Podczas spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój), które odbędzie się 23 października w Krakowie, innowatorzy z regionu uzyskają praktyczną wiedzę, czy ich projekt spełnia wymagania konkursu oraz jak skutecznie aplikować o wsparcie.

Budżet konkursu Szybka Ścieżka to aż 1,1 mld zł. Małopolskie firmy w ostatnich dwóch latach realizowały 1 528 projektów z dofinansowaniem NCBR.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego określono siedem inteligentnych specjalizacji. Wśród nich znalazły się: nauki o życiu, energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz przemysły kreatywne i czasu wolnego.[1] Nowy nabór wniosków w konkursie Szybka Ścieżka jest szansą na rozwój potencjału naukowo-badawczego w wymienionych specjalizacjach dla tych podmiotów, które uzyskają dofinansowanie. Region stawia na rozwój instytucji B+R, wyższych uczelni oraz silną współpracę nauki i biznesu.

Duży wybór konkursów w ramach Szybkiej Ścieżki

W ramach Szybkiej Ścieżki o dofinansowanie mogą się ubiegać duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości ich projektu. Pozostałe 20 proc. musi pochodzić ze środków własnych. Całkowita wartość kosztów kwalifikowanych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Wnioski można składać do 16 grudnia.

Nowością w tym roku są również konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi – technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłaszania upływa 29 listopada). Kilka dni temu ogłoszony został kolejny konkurs tematyczny: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska. Wnioski w nim można składać od 14 listopada 2019 r. do 14 stycznia 2020 r. Łączny budżet konkursów w drugiej połowie bieżącego roku to 1,83 mld zł.

Małopolskie kuźnią kadr dla innowacyjnej gospodarki

Region dysponuje znaczącym w skali kraju potencjałem społeczno-gospodarczym. Liczba mieszkańców województwa małopolskiego pod koniec ubiegłego roku wynosiła 3,4 mln. Małopolska wytwarza 8 proc. naszego PKB i wyróżnia się wysokim poziomem wzrostu gospodarczego. Na jej terenie w kwietniu tego roku działało blisko 399 tys. podmiotów gospodarczych.[2] Ze wsparcia NCBR w ramach Szybkiej Ścieżki skorzystało wiele firm z regionu.

Województwo jest też drugim pod względem liczby studentów, po mazowieckim, ośrodkiem akademickim w Polsce. W ubiegłym roku akademickim studiowało tu ponad 150 tys. osób.[3] Małopolskie to region, który nie tylko dba o nowe kadry dla innowacyjnej gospodarki, ale również oferuje wsparcie dla przedsiębiorców, wspomagając transfer wiedzy do firm.

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy planują realizację prac badawczo-rozwojowych, są zaproszeni do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz do bezpośrednich rozmów z ekspertami. Dzięki nim dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

Okazją są m.in. spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR. Ich harmonogram dostępny jest na stronie www.NCBRdlaFirm.pl. Do tej pory w całej Polsce odbyło się blisko 90 takich spotkań, a planowane są kolejne. Udział w nich jest bezpłatny.

  • Więcej informacji o konkursie Szybka Ścieżka dostępnych jest na stronie gov.pl/szybkasciezka.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, czy ma szanse na dofinansowanie, skorzystaj z Asystenta Innowacji na www.ncbr.gov.pl.
  • O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

 

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Weronika Kopernok, weronika.kopernok@ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu  przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane
z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Więcej informacji na stronie ncbr.gov.pl

[1] https://www.malopolska.pl/biznes/innowacje/inteligentne-specjalizacje-regionu

[2] https://www.malopolska.pl/biznes/gospodarka/potencjal-gospodarczy

[3] https://krakow.stat.gov.pl/opracowania-biezace/opracowania-sygnalne/edukacja/szkoly-wyzsze-w-wojewodztwie-malopolskim-w-roku-akademickim-20182019,1,13.html

Previous Co kupić: zestaw stereo czy kino domowe?
Next Wodoszczelny smartfon: czy taki istnieje?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Chcesz wynająć ciężki dźwig w Krakowie? Sprawdź nas!

Firma Sołtys sp. z o. o. to profesjonaliści w każdym calu. Jesteśmy określani mianem lidera w wynajmie dźwigów na Śląsku i w południowej Polsce. Specjalizujemy się w świadczeniu usług ciężkimi

Strefa Biznesu 0 Comments

Popularne dzielnice pod nowe mieszkania w Krakowie

Kraków to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce i jedno z najlepszych miast do życia. Bogaty rynek pracy, mnogość uczelni wyższych, rozwinięte życie kulturowe, atrakcje turystyczne, duża ilość

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak wybrać niszczarkę do biura?

Niszczarka to bardzo ważny element wyposażenia każdego biura. W czasach, gdy tak bardzo zwraca się uwagę na ochronę danych osobowych dobra niszczarka będzie rzeczywiście ważnym elementem wyposażenia w każdym biurze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź