Krakowscy policjanci zatrzymali oszusta, wyłudzającego pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta” lub „na krewnego”

Krakowscy policjanci zatrzymali oszusta, wyłudzającego pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta” lub „na krewnego”

Mężczyzna usłyszał 8 zarzutów. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności

W ciągu kilku ostatnich miesięcy, krakowska Policja odnotowała  liczne przypadki  wyłudzeń pieniędzy przez oszustów od starszych osób. Sprawcy modyfikując swoje metody działania stosowali różne legendy m.in. udawali krewnego lub  policjanta. Dzwoniąc do upatrzonej ofiary oszuści opowiadali zmyśloną historię np. o wypadku bliskiej osoby i potrzebie wpłaty określonej sumy pieniędzy czy np. tajnej policyjnej akcji, w której senior miał wziąć udział.

Policjanci z wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowo – śledczego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w śledztwie  prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowej Hucie rozpracowywali szajkę. W efekcie ich pracy, 14 marca br. został zatrzymany 33-letni mieszkaniec Krakowa, który usłyszał 8 zarzutów dotyczących oszustw popełnionych na szkodę starszych osób.

Przestępcza działalność mężczyzny rozpoczęła się jesienią 2016 r. kiedy to otrzymał propozycję pracy w charakterze „kuriera”. Sprawca za każdym razem otrzymywał przez telefon od swoich pracodawców  bardzo dokładne  instrukcje, gdzie ma się pojawić po pieniądze i jaką historyjkę opowiedzieć starszej osobie.  Jak ustalono, raz występował jako znajomy syna, innym razem jako znajomy córki, a kiedy indziej jako policjant – o tym kim tym razem będzie decydowali szefowie. Po obiorze  pieniędzy dostawał telefonicznie kolejne instrukcje, komu ma je przekazać. Od każdej „przesyłki” mężczyzna  dostawał bardzo wysokie prowizje. Ustalono, że wyłudzenia sięgały od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W sumie straty wyniosły około 200 tysięcy złotych.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie 33-latkowi 8 zarzutów oszustwa. ( art.286 KK ). Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Wczoraj, decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Sprawa, jak przyznają policjanci, jest rozwojowa. Śledczy muszą ustalić czy podejrzany nie popełnił więcej tego typu przestępstw, jak również będą docierać do jego zleceniodawców.

Previous Nietrzeźwy kursant
Next Krakowscy policjanci zlikwidowali „sklepik” narkotykowy funkcjonujący w jednym z bloków w dzielnicy Stare Miasto

Może to Ci się spodoba

Krakowscy policjanci zatrzymali sprawców uszkodzenia kilku samochodów

Krakowscy policjanci zatrzymali sprawców uszkodzenia pięciu samochodów osobowych na terenie Bieżanowa. Łączne straty jakie spowodowali mężczyźni wyniosły ponad 3 tysiące złotych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. 9

Pod wpływem narkotyków krzyczał, że w jego mieszkaniu znajdują się trzy martwe osoby

Policjanci z VI Komisariatu Policji zatrzymali 23-letniego chłopaka, który po zażyciu środków odurzających wybiegł na ulice krzycząc, że w jego mieszkaniu znajdują się martwe osoby. Chłopak został zatrzymany, a w

Kolejny kierowca kierował po zażyciu narkotyku

Policjanci Komisariatu Policji VI w Krakowie zatrzymali 23- letniego mężczyznę, który kierował samochodem po zażyciu narkotyków. Badanie testerem wykazało obecność w organizmie krakowianina marihuany i amfetaminy. Mężczyźnie pobrano krew do

Wadowice. Dwaj „złomiarze” odpowiedzą za kradzież z włamaniem do budynku, z którego ukradli elementy metalowe

Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Wadowic 28 i 32-letniego, podejrzanych o kradzież z włamaniem do budynku, z którego skradli sprzęt AGD i elementy metalowe. 22 lutego br. wadowiccy policjanci zostali powiadomieni

Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przy ścisłej współpracy z Prokuraturą Rejonową Kraków-Podgórze przeprowadzili działania wymierzone w zorganizowaną grupę przestępczą zajmująca się handlem

Dziesięć zarzutów usłyszał młody mężczyzna, który pobił swoją partnerkę a następnie ukradł jej telefon komórkowy

Do zdarzenia  doszło 21 lipca 2017 roku około godziny 15.40 na jednym z osiedli w Wieliczce. 28-latek pobił dotkliwie swoją partnerkę i ukradł  jej telefon komórkowy, a następnie uciekł. Kobiecie