Krakowscy policjanci zatrzymali oszusta, wyłudzającego pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta” lub „na krewnego”

Krakowscy policjanci zatrzymali oszusta, wyłudzającego pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta” lub „na krewnego”

Mężczyzna usłyszał 8 zarzutów. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności

W ciągu kilku ostatnich miesięcy, krakowska Policja odnotowała  liczne przypadki  wyłudzeń pieniędzy przez oszustów od starszych osób. Sprawcy modyfikując swoje metody działania stosowali różne legendy m.in. udawali krewnego lub  policjanta. Dzwoniąc do upatrzonej ofiary oszuści opowiadali zmyśloną historię np. o wypadku bliskiej osoby i potrzebie wpłaty określonej sumy pieniędzy czy np. tajnej policyjnej akcji, w której senior miał wziąć udział.

Policjanci z wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowo – śledczego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w śledztwie  prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowej Hucie rozpracowywali szajkę. W efekcie ich pracy, 14 marca br. został zatrzymany 33-letni mieszkaniec Krakowa, który usłyszał 8 zarzutów dotyczących oszustw popełnionych na szkodę starszych osób.

Przestępcza działalność mężczyzny rozpoczęła się jesienią 2016 r. kiedy to otrzymał propozycję pracy w charakterze „kuriera”. Sprawca za każdym razem otrzymywał przez telefon od swoich pracodawców  bardzo dokładne  instrukcje, gdzie ma się pojawić po pieniądze i jaką historyjkę opowiedzieć starszej osobie.  Jak ustalono, raz występował jako znajomy syna, innym razem jako znajomy córki, a kiedy indziej jako policjant – o tym kim tym razem będzie decydowali szefowie. Po obiorze  pieniędzy dostawał telefonicznie kolejne instrukcje, komu ma je przekazać. Od każdej „przesyłki” mężczyzna  dostawał bardzo wysokie prowizje. Ustalono, że wyłudzenia sięgały od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W sumie straty wyniosły około 200 tysięcy złotych.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie 33-latkowi 8 zarzutów oszustwa. ( art.286 KK ). Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Wczoraj, decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Sprawa, jak przyznają policjanci, jest rozwojowa. Śledczy muszą ustalić czy podejrzany nie popełnił więcej tego typu przestępstw, jak również będą docierać do jego zleceniodawców.

Previous Nietrzeźwy kursant
Next Krakowscy policjanci zlikwidowali „sklepik” narkotykowy funkcjonujący w jednym z bloków w dzielnicy Stare Miasto

Może to Ci się spodoba

26-latek zatrzymany przez krakowskich policjantów usłyszał zarzut posiadania znacznych ilości narkotyków.

Policjanci kryminalni z III Komisariatu Policji w Krakowie ustalili, że w jednym z mieszkań na krakowskim Białym Prądniku mogą znajdować się znaczne ilości narkotyków. Podczas przeszukania (3 lutego), br. w

Niepołomice. Mężczyzna zamówił narkotyki przez internet

Niepołomice – 9 lutego 2017 roku pracownik firmy kurierskiej podczas przepakowywania towaru na stanowisku weryfikacyjnym ujawnił uszkodzony pakunek, w którym znajdował się susz roślinny koloru brunatno-zielonego. Na miejsce został skierowany

Policjanci zatrzymali sprawców napadu

26 stycznia br. ok. godz. 17.40 w Rząsce trzech mężczyzn ubranych w pomarańczowe kombinezony z założonymi na twarzach  maskami, wtargnęło do hurtowni motoryzacyjnej, po czym sterroryzowało gazem łzawiącym oraz przedmiotem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie ustalili i zatrzymali seryjnego włamywacza

4 sierpnia br. w godzinach rannych, policjanci z VI KP w Krakowie zatrzymali na terenie Wieliczki 42-letniego meżczyznę, którego podejrzewali o kilkanaście  kradzieży i kradzieży z włamaniem do samochodów oraz

Policjanci zatrzymali dwóch nastolatków za posiadanie narkotyków

W Niepołomicach w ostatni weekend policjanci zatrzymali dwóch nastolatków za posiadanie narkotyków. W sobotę 11 lutego br. dyżurnego Komisariatu w Niepołomicach powiadomił ojczym 16-latka, że jego pasierb od kilku dni

Krakowscy policjanci zatrzymali pseudografficiarza odpowiedzialnego za 15 przypadków dewastacji

Kilka dni temu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Krakowie zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za zniszczenie elewacji kilkunastu budynków na terenie Śródmieścia i Podgórza. W minioną środę,