3 wyjątkowe miasta, które musisz odwiedzić!
Planujesz podróż i za cel wyprawy chcesz wybrać mniej popularne kierunki, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem? Sprawdź nasze trzy propozycje miejsc o wyjątkowym charakterze, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia. Te miasta sprawią, że będziesz świetnie się bawić podczas ich zwiedzania. Jednocześnie pozwolą Ci zapoznać się z nieco odmienną kulturą.
1. Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
Jest to miasto, które łączy w sobie wpływy Wschodu oraz Zachodu. W tym miejscu współistnieją obok siebie aż cztery religie. Jednocześnie Sarajewo jest przesiąknięte trudną historią związaną z wojną bałkańską, która rozgrywała się na tym obszarze w latach 90.
Ze względu na to, że Sarajewo jest różnorodne pod względem kulturowym oraz religijnym bardzo często jest nazywane „Jerozolimą Europy”. Oblężenie tego miasta w latach 1991-1995 sprawiło, że duża jego część została doszczętnie zniszczona. Obecnie stolica Bośni i Hercegowiny jest stopniowo odbudowywana, dlatego staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem podróży. Jeśli lubisz zwiedzać miejsca o niepowtarzalnym charakterze, które są dużo spokojniejsze, niż znane metropolie, to jest to kierunek idealny dla Ciebie.
Zwiedzanie Sarajewa warto zacząć od Starego Miasta. Jego sercem jest bazar Baščaršija. To targ pełen straganów oraz kawiarenek i sklepików z lokalnymi pamiątkami. Spacer brukowanymi uliczkami to niezapomniane przeżycie. W centrum starówki znajduje się Meczet Gazi Husrev-bega. Ma on 26 metrów wysokości, a sam minaret mierzy 45 metrów.
Ciekawostka! Meczet Gazi Husrev-bega to pierwszy tego rodzaju budynek, w którym zainstalowano oświetlenie elektryczne (w 1898 roku).
W Sarajewie znajduje się także Katedra Serca Jezusowego, która jest największym kościołem katolickim. Ten budynek to połączenie neogotyku oraz neoromanizmu. Charakterystyczne elementy to dwie dzwonnice oraz rozeta umieszczona nad wejściem.
W mieście funkcjonują także dwie synagogi, z których największa jest Stara Synagoga położona przy ulicy Velika Avlija. Świątynią przedstawicieli prawosławia jest natomiast Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat atrakcji Sarajewa, to koniecznie zapoznaj się z informacjami dostępnymi pod adresem: https://rankomat.pl/kraje/bosnia-i-hercegowina/sarajewo.
2. Kiszyniów, Mołdawia
Wizytówką stolicy Mołdawii jest przede wszystkim Łuk Triumfalny. Jest on symbolem zwycięstw imperium rosyjskiego. Inne atrakcje tego miasta, które warto zobaczyć, to Sobór Narodzenia Pańskiego. Jest to neoklasycystyczna budowla będąca główną katedrą mołdawskiego kościoła prawosławnego. Sobór został wybudowany na planie krzyża greckiego. Przy jego wejściu znajduje się sześć kolumn, a sam budynek jest otoczony pięknym parkiem.
Jeśli chcesz zapoznać się z historią Kiszyniowa, musisz odwiedzić Muzeum Miejskie zlokalizowane w dawnej wieży ciśnień. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na to miasto. Wewnątrz muzeum znajduje się wiele cennych eksponatów. Dla osób, które lubią obcowanie z naturą, obowiązkowym punktem jest wizyta w Parku Stefana Wielkiego. Przy wejściu znajduje się pomnik tej historycznej postaci.
Trzeba mieć na uwadze fakt, że w Kiszyniowie znajduje się wiele pozostałości po ZSRR. Ich odwiedzenie to świetny sposób na to, aby nieco bliżej poznać historię miasta. Nie możesz także zapomnieć o spróbowaniu pysznych dań kuchni mołdawskiej.
3. Tbilisi, Gruzja
Stolica Gruzji jest miastem o niepowtarzalnym charakterze. Wiele osób, które odwiedzają tę metropolię, chce do niej wracać. Warto wiedzieć, że jest to jedno z najstarszych miast na świecie, gdyż jego historia zaczęła się ponad 1 500 lat temu. Tbilisi to połączenie historii z nowoczesnością.
Zwiedzanie warto zacząć od Twierdzy Narikala. Jest ona położona na wzgórzu Sololaki, z którego można podziwiać niesamowity widok na miasto. Sama budowla ma prawie 1,5 km długości. Na dolnym dziedzińcu znajduje się cerkiew św. Mikołaja. Do Twierdzy Narikala najwygodniej dostaniesz się kolejką linową z Placu Europejskiego. Niedaleko znajduje się pomnik Kartlis Deda, czyli Matki Gruzji. Ma on ponad 20 metrów wysokości.
Podczas spaceru po Tbilisi warto odwiedzić Plac Wolności, czyli miejsce kojarzące się Gruzinom z walką o niepodległość. W jego centralnej części znajduje się rondo z Pomnikiem Wolności. Przy Placu Wolności usytuowany jest Ratusz Miejski.
Zdecydowanie najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta jest Aleja Rustawelego. Ma ona ponad 1,5 km długości i sięga do placu Rewolucji Róż. Podczas spaceru tą ulicą można świetnie poczuć niepowtarzalny klimat tego miasta i całej Gruzji. Ciekawym symbolem nowoczesnej strony miasta jest Most Pokoju. Ta stalowa konstrukcja ma 150 metrów długości i jest przykryta szklanym dachem. Dużo ciekawych informacji o Tbilisi znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/kraje/gruzja/tbilisi.
Powyższe propozycje to idealne kierunki na wyjazd dla osób, które lubią zwiedzanie ciekawych miejsc cieszących się nieco mniejszą popularnością wśród turystów. Są to wyjątkowe miasta, które zdecydowanie warto zobaczyć.
Może to Ci się spodoba
Światowe Dni Młodzieży – pamiętamy
W 2016 r. Kraków zamienił się w miejsce spotkań młodzieży z całego świata. Ukochane miasto papieża Jana Pawła II gościło 31. Światowe Dni Młodzieży. Otwarta dzisiaj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim
Trasa „Disney Księżniczki Koncert” już wkrótce odwiedzi Wrocław i Gdańsk. Bilety do magicznej krainy bajek są nadal dostępne!
Do największych polskich miast zawitała seria występów “Disney Księżniczki Koncert”. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo piosenki, które poruszają i inspirują kolejne pokolenia. Magia Disneya zaczarowała już Kraków, Katowice
Święto Solidarności
– „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno
Krakowskie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Minęły już 82 lata od wybuchu II wojny światowej – największego w historii świata konfliktu zbrojnego. Krakowskie obchody rocznicy agresji niemieckiej na Polskę przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz Instytut
Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika
Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!