3 wyjątkowe miasta, które musisz odwiedzić!

3 wyjątkowe miasta, które musisz odwiedzić!

Planujesz podróż i za cel wyprawy chcesz wybrać mniej popularne kierunki, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem? Sprawdź nasze trzy propozycje miejsc o wyjątkowym charakterze, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia. Te miasta sprawią, że będziesz świetnie się bawić podczas ich zwiedzania. Jednocześnie pozwolą Ci zapoznać się z nieco odmienną kulturą.

1.    Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Jest to miasto, które łączy w sobie wpływy Wschodu oraz Zachodu. W tym miejscu współistnieją obok siebie aż cztery religie. Jednocześnie Sarajewo jest przesiąknięte trudną historią związaną z wojną bałkańską, która rozgrywała się na tym obszarze w latach 90.

Ze względu na to, że Sarajewo jest różnorodne pod względem kulturowym oraz religijnym bardzo często jest nazywane „Jerozolimą Europy”. Oblężenie tego miasta w latach 1991-1995 sprawiło, że duża jego część została doszczętnie zniszczona. Obecnie stolica Bośni i Hercegowiny jest stopniowo odbudowywana, dlatego staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem podróży. Jeśli lubisz zwiedzać miejsca o niepowtarzalnym charakterze, które są dużo spokojniejsze, niż znane metropolie, to jest to kierunek idealny dla Ciebie.

Zwiedzanie Sarajewa warto zacząć od Starego Miasta. Jego sercem jest bazar Baščaršija. To targ pełen straganów oraz kawiarenek i sklepików z lokalnymi pamiątkami. Spacer brukowanymi uliczkami to niezapomniane przeżycie. W centrum starówki znajduje się Meczet Gazi Husrev-bega. Ma on 26 metrów wysokości, a sam minaret mierzy 45 metrów.

Ciekawostka! Meczet Gazi Husrev-bega to pierwszy tego rodzaju budynek, w którym zainstalowano oświetlenie elektryczne (w 1898 roku).

W Sarajewie znajduje się także Katedra Serca Jezusowego, która jest największym kościołem katolickim. Ten budynek to połączenie neogotyku oraz neoromanizmu. Charakterystyczne elementy to dwie dzwonnice oraz rozeta umieszczona nad wejściem.

W mieście funkcjonują także dwie synagogi, z których największa jest Stara Synagoga położona przy ulicy Velika Avlija. Świątynią przedstawicieli prawosławia jest natomiast Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat atrakcji Sarajewa, to koniecznie zapoznaj się z informacjami dostępnymi pod adresem: https://rankomat.pl/kraje/bosnia-i-hercegowina/sarajewo.

2.    Kiszyniów, Mołdawia

Wizytówką stolicy Mołdawii jest przede wszystkim Łuk Triumfalny. Jest on symbolem zwycięstw imperium rosyjskiego. Inne atrakcje tego miasta, które warto zobaczyć, to Sobór Narodzenia Pańskiego. Jest to neoklasycystyczna budowla będąca główną katedrą mołdawskiego kościoła prawosławnego. Sobór został wybudowany na planie krzyża greckiego. Przy jego wejściu znajduje się sześć kolumn, a sam budynek jest otoczony pięknym parkiem.

Jeśli chcesz zapoznać się z historią Kiszyniowa, musisz odwiedzić Muzeum Miejskie zlokalizowane w dawnej wieży ciśnień. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na to miasto. Wewnątrz muzeum znajduje się wiele cennych eksponatów. Dla osób, które lubią obcowanie z naturą, obowiązkowym punktem jest wizyta w Parku Stefana Wielkiego. Przy wejściu znajduje się pomnik tej historycznej postaci.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że w Kiszyniowie znajduje się wiele pozostałości po ZSRR. Ich odwiedzenie to świetny sposób na to, aby nieco bliżej poznać historię miasta. Nie możesz także zapomnieć o spróbowaniu pysznych dań kuchni mołdawskiej.

3.    Tbilisi, Gruzja

Stolica Gruzji jest miastem o niepowtarzalnym charakterze. Wiele osób, które odwiedzają tę metropolię, chce do niej wracać. Warto wiedzieć, że jest to jedno z najstarszych miast na świecie, gdyż jego historia zaczęła się ponad 1 500 lat temu. Tbilisi to połączenie historii z nowoczesnością.

Zwiedzanie warto zacząć od Twierdzy Narikala. Jest ona położona na wzgórzu Sololaki, z którego można podziwiać niesamowity widok na miasto. Sama budowla ma prawie 1,5 km długości. Na dolnym dziedzińcu znajduje się cerkiew św. Mikołaja. Do Twierdzy Narikala najwygodniej dostaniesz się kolejką linową z Placu Europejskiego. Niedaleko znajduje się pomnik Kartlis Deda, czyli Matki Gruzji. Ma on ponad 20 metrów wysokości.

Podczas spaceru po Tbilisi warto odwiedzić Plac Wolności, czyli miejsce kojarzące się Gruzinom z walką o niepodległość. W jego centralnej części znajduje się rondo z Pomnikiem Wolności. Przy Placu Wolności usytuowany jest Ratusz Miejski.

Zdecydowanie najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta jest Aleja Rustawelego. Ma ona ponad 1,5 km długości i sięga do placu Rewolucji Róż. Podczas spaceru tą ulicą można świetnie poczuć niepowtarzalny klimat tego miasta i całej Gruzji. Ciekawym symbolem nowoczesnej strony miasta jest Most Pokoju. Ta stalowa konstrukcja ma 150 metrów długości i jest przykryta szklanym dachem. Dużo ciekawych informacji o Tbilisi znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/kraje/gruzja/tbilisi.

Powyższe propozycje to idealne kierunki na wyjazd dla osób, które lubią zwiedzanie ciekawych miejsc cieszących się nieco mniejszą popularnością wśród turystów. Są to wyjątkowe miasta, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Previous Zdarzenie dwóch nietrzeźwych kierowców
Next Meble na wymiar: Twój przewodnik po personalizowanych rozwiązaniach we wnętrzu

Może to Ci się spodoba

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym

50-lecie Centrum Sztuki Mościce

2 czerwca 1971 r. w Mościcach otworzono Zakładowy Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia. Inwestorem były Zakłady Azotowe, a w budowniczych wcielili się pracownicy chemicznej firmy wspomagani przez swoje rodziny. Dziś

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

Obrazy malowane ręcznie do Twojego domu

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i zrelaksować. Aby stworzyć przyjemną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie domu są obrazy malowane ręcznie.

Stając się mamą

To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego.

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź