Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często sprzeczne, interesy obywateli Rzeczpospolitej. Święto Konstytucji 3 Maja jest, więc okazją do wspólnego celebrowania, wznosząc się ponad partyjne czy światopoglądowe różnice.

Do pokojowego i wspólnego celebrowania nawoływała policja, która jak co roku brała czynny udział w zabezpieczeniu oraz uświetnianiu krakowskich obchodów. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Wawelskiej. Po mszy patriotyczny pochód przeszedł ulicami Grodzką i Floriańską znajdując swój finał na Placu Matejki, gdzie  znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

W trakcie uroczystości kwiaty przed pomnikiem poległych za Polskę składało kilkanaście delegacji, min. Wojewoda Małopolski – Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, Starosta Powiatu Krakowskiego – Józef Krzyworzeka. Kwiaty złożyli także komendanci służb mundurowych wśród, których znajdował się pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – Inspektor Robert Strzelecki. Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja swoją obecnością uświetniła Kompania Honorowa, która w trakcie musztry paradnej z godnością eksponowała policyjne mundury galowe. Kompania Honorowa została wystawiona przez Oddział Prewencji Policji w Krakowie i reprezentowała Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Za bezpieczeństwo w trakcie uroczystości na Placu Matejki odpowiadali policjanci 2 Kompanii Oddziału Prewencji. Po wystąpieniu wszystkich delegacji na ulicy Basztowej odbył się pochód Wojska Polskiego i grup rekonstrukcyjnych związanych z polskim etosem walki o wolność.

Previous Zatrzymani pseudograficiarze
Next Krakowscy policjanci zlikwidowali dziuplę samochodową

Może to Ci się spodoba

Porozumienie Akademii Górniczo- Hutniczej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na

Stop. Agresji Drogowej. Widzisz? Reaguj – każdy może pomóc w walce z piratami drogowymi

Od sierpnia 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie funkcjonuje  Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach. W skład Zespołu działającego wchodzą zarówno policjanci z wydziału ruchu drogowego

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”. To tzw. „kurierzy” – grozi im 8 lat pozbawienia wolności. Dwóch z nich zostało zatrzymanych z

„Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu „Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych

W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci