Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Wczoraj przypadała 226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często sprzeczne, interesy obywateli Rzeczpospolitej. Święto Konstytucji 3 Maja jest, więc okazją do wspólnego celebrowania, wznosząc się ponad partyjne czy światopoglądowe różnice.
Do pokojowego i wspólnego celebrowania nawoływała policja, która jak co roku brała czynny udział w zabezpieczeniu oraz uświetnianiu krakowskich obchodów. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Wawelskiej. Po mszy patriotyczny pochód przeszedł ulicami Grodzką i Floriańską znajdując swój finał na Placu Matejki, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.
W trakcie uroczystości kwiaty przed pomnikiem poległych za Polskę składało kilkanaście delegacji, min. Wojewoda Małopolski – Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, Starosta Powiatu Krakowskiego – Józef Krzyworzeka. Kwiaty złożyli także komendanci służb mundurowych wśród, których znajdował się pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – Inspektor Robert Strzelecki. Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja swoją obecnością uświetniła Kompania Honorowa, która w trakcie musztry paradnej z godnością eksponowała policyjne mundury galowe. Kompania Honorowa została wystawiona przez Oddział Prewencji Policji w Krakowie i reprezentowała Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Za bezpieczeństwo w trakcie uroczystości na Placu Matejki odpowiadali policjanci 2 Kompanii Oddziału Prewencji. Po wystąpieniu wszystkich delegacji na ulicy Basztowej odbył się pochód Wojska Polskiego i grup rekonstrukcyjnych związanych z polskim etosem walki o wolność.
Może to Ci się spodoba
Czy minimalizm w projektowaniu oznacza rezygnację z funkcjonalności?
Minimalizm, niegdyś kojarzony głównie z wystrojem wnętrz i sztuką użytkową, zyskał trwałe miejsce w architekturze domów jednorodzinnych. Proste, zwarte bryły, ograniczona liczba detali, stonowana kolorystyka i przemyślana funkcjonalność stały się
Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych
W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez
42 nowe wozy ratowniczo-gaśnicze dla małopolskich OSP
Wczoraj (19 stycznia) wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków
Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie
W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje
Co to jest woda lodowa i jakie ma zastosowanie?
Chociaż systemy wody lodowej oferują wiele korzyści, parametry wody używanej do jej schładzania powinny być odpowiednio dobrane. Jak należy uzdatniać wodę lodową? Na tym blogu ukazał się już artykuł o
IV edycja akcji „sadziMY”
– Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu – akcentował prezydent Andrzej Duda podczas IV edycji ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY. Wskazywał, że akcja jest elementem polityki ochrony klimatu. W tym roku Andrzej

