Wyjątkowy dzień dla Akademii Ignatianum w Krakowie
Jedna z blisko dwustu uczelni jezuickich na całym świcie znajduje się Krakowie. Jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi. To Akademia Ignatianum. Dziś, w rocznicę kanonizacji św. Ignacego Loyoli, uczelnia obchodzi swoje święto. W uroczystości uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list skierowany do uczestników przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
– Ignatianum to przykład ośrodka akademickiego o imponującym potencjale i konsekwentnie realizowanej drodze rozwoju, nawiązującego do najlepszych tradycji nauczania jezuickiego, obecnego w Krakowie od końca XIX wieku. To uczelnia przywracająca dziedzictwo klasycznej idei uniwersytetu, tworząca wspólnotę głęboko zakorzenioną w koncepcji pedagogiki swojego patrona, skupionej na wzrastaniu duchowym, moralnym, społecznym oraz osobistym. To ośrodek realizujący opartą na fundamencie chrześcijaństwa misję kształcenia zorientowanego na służbę wspólnemu dobru i wychowaniu „ludzi dla innych” – przekazał premier.
– Wszystkim z Ignatianum związanym życzę, by kolejne lata dziedzictwa Uczelni przyniosły realizację planów, by z równym oddaniem wypełniali Państwo misję rozwijania polskiej humanistyki, przekazywania specjalistycznej wiedzy oraz formowania studentów w duchu troski o godność człowieka, dobro społeczeństwa i przyszłość naszej Ojczyzny – napisał w liście prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Obchody święta uczelni rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, której przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ. Podczas uroczystości akademickich wręczone zostały medale „Zasłużony dla Ignatianum”, nagrody rektora dla pracowników i studentów AIK oraz nagroda „Pro Studente”.
Początki krakowskiego ośrodka dydaktyczno-naukowego prowadzonego przez jezuitów sięgają końca XIX wieku. Poprzez uznanie przez władze państwowe tej jednostki w 1989 roku Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego mógł zainaugurować kształcenie laikatu. Przez kolejne dziesięć lat ośrodek rozwijał się i otwierał następne kierunki studiów, dzięki czemu przekształcił się w 1999 roku w Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie. Od 1 października 2011 roku uczelnia zaczęła posługiwać się nazwą Akademia Ignatianum w Krakowie.
Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie
Może to Ci się spodoba
Pyszne sushi na lunch. Dlaczego to świetny pomysł?
Lunch jest posiłkiem, który większość z nas spożywa podczas przerwy w pracy. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się wszelkie dania do zjedzenia „na szybko”, których nie trzeba dodatkowo podgrzewać. Oprócz
Alkoholizm w rodzinie – czym jest i jak temu zaradzić?
Światowa Organizacja Zdrowia uznała alkoholizm za chorobę wiele lat temu. Znany był również jako zespół zależności alkoholowej (lub choroba alkoholowa) i został uwzględniony w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów
iPhone 15 Pro vs. 16 Pro – różnice, które mają znaczenie
Zastanawiasz się, czy warto zamienić swojego iPhone’a 15 Pro na najnowszy model 16 Pro? A może dopiero planujesz zakup i chcesz wiedzieć, który z tych flagowców będzie lepszy dla Ciebie?
Myślenice zyskają połączenie kolejowe z Krakowem
W poniedziałek umowy dotyczące połączenia kolejowego Kraków – Niepołomice oraz Kraków – Olkusz. Dziś podpisana została następna. Dzięki Rządowemu Programowi Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” do 2029
Detoks alkoholowy – korzyści, efekty i konsekwencje
Około 800 tysięcy Polaków przyznaje się do nadużywania alkoholu i używania go w sposób niebezpieczny. Wino można pić w celach zdrowotnych, a jeden kieliszek jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodził. Nie
Otwarcie jubileuszowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie
II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wziął udział w oficjalnym otwarciu dorocznych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, odbywających się od 14 do 29 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie. W tym roku,

