Wyjątkowy dzień dla Akademii Ignatianum w Krakowie

Wyjątkowy dzień dla Akademii Ignatianum w Krakowie

Jedna z blisko dwustu uczelni jezuickich na całym świcie znajduje się Krakowie. Jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi. To Akademia Ignatianum. Dziś, w rocznicę kanonizacji św. Ignacego Loyoli, uczelnia obchodzi swoje święto. W uroczystości uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list skierowany do uczestników przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

– Ignatianum to przykład ośrodka akademickiego o imponującym potencjale i konsekwentnie realizowanej drodze rozwoju, nawiązującego do najlepszych tradycji nauczania jezuickiego, obecnego w Krakowie od końca XIX wieku. To uczelnia  przywracająca dziedzictwo klasycznej idei uniwersytetu, tworząca wspólnotę głęboko zakorzenioną w koncepcji pedagogiki swojego patrona, skupionej na wzrastaniu duchowym, moralnym, społecznym oraz osobistym. To ośrodek realizujący opartą na fundamencie chrześcijaństwa misję kształcenia zorientowanego na służbę wspólnemu dobru i wychowaniu „ludzi dla innych” – przekazał premier.

– Wszystkim z Ignatianum związanym życzę, by kolejne lata dziedzictwa Uczelni przyniosły realizację planów, by z równym oddaniem wypełniali Państwo misję rozwijania polskiej humanistyki, przekazywania specjalistycznej wiedzy oraz formowania studentów w duchu troski o godność człowieka, dobro społeczeństwa i przyszłość naszej Ojczyzny – napisał w liście prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Obchody święta uczelni rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, której przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ. Podczas uroczystości akademickich wręczone zostały medale „Zasłużony dla Ignatianum”, nagrody rektora dla pracowników i studentów AIK oraz nagroda „Pro Studente”.

Początki krakowskiego ośrodka dydaktyczno-naukowego prowadzonego przez jezuitów sięgają końca XIX wieku. Poprzez uznanie przez władze państwowe tej jednostki w 1989 roku Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego mógł zainaugurować kształcenie laikatu. Przez kolejne dziesięć lat ośrodek rozwijał się i otwierał następne kierunki studiów, dzięki czemu przekształcił się w 1999 roku w Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie. Od 1 października 2011 roku uczelnia zaczęła posługiwać się nazwą Akademia Ignatianum w Krakowie.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Grzałka do grzejnika
Next Top 5 korzyści z systemu monitoringu pojazdów!

Może to Ci się spodoba

Wymiana filtra w okapie podszafkowym – wszystko, co musisz wiedzieć o konserwacji

Okap podszafkowy to jeden z tych cichych bohaterów Twojego domu, o którego istnieniu często zapominasz, dopóki w kuchni nie zacznie unosić się zapach wczorajszego obiadu. Choć ukryty pod szafką i

Czy meble od producenta są lepsze niż ze sklepu meblowego

Aranżacja mieszkania to niełatwe zadanie. Szczególnie na etapie wyboru mebli. Oferta sklepów Internetowych i stacjonarnych jest tak ogromna, że nietrudno o prawdziwy zawrót głowy. Niektórzy decydują się na wybór mebli

Czym jest trigeneracja? Na czym polega ta technologia?

Technologie grzewcze stosowane we współczesnym budownictwie osiągają coraz wyższą wydajność. Ciągły rozwój tej dziedziny podyktowany jest z jednej strony chęcią zwiększenia wydajności w produkcji energii cieplnej, a z drugiej ograniczaniem

Kolejne 2 złote medale Szymona Kulki na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Los Angeles

Kolejne doskonałe informacje docierają do Gorlic z Los Angeles, gdzie odbywają się XVII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych. Sierżant Szymon Kulka – biegający policjant Posterunku Policji w Uściu Gorlickim – do

Czy minimalizm w projektowaniu oznacza rezygnację z funkcjonalności?

Minimalizm, niegdyś kojarzony głównie z wystrojem wnętrz i sztuką użytkową, zyskał trwałe miejsce w architekturze domów jednorodzinnych. Proste, zwarte bryły, ograniczona liczba detali, stonowana kolorystyka i przemyślana funkcjonalność stały się

Porozumienie Akademii Górniczo- Hutniczej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na