W wyniku wspólnych działań małopolskich policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej zatrzymanych zostało 15 członków grupy przestępczej, która wprowadziła do obrotu około 2 mln sztuk papierosów bez akcyzy
Od pewnego czasu, policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozpracowywali nielegalny handel wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy zarówno na terenie Małopolski jak i Śląska. Pojawiające się na czarnym rynku duże ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych czy to w postaci papierosów czy krajanki tytoniowej pozwalały przypuszczać, że stoi za tym procederem grupa przestępcza.
11 kwietnia, podczas wspólnej akcji, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie małopolscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą wraz funkcjonariuszami Straży Granicznej z Katowic – Pyrzowic przy udziale policjantów z Komendy Miejskiej w Krakowie oraz Komendy Powiatowej w Krakowie zatrzymali równocześnie 15 osób – członków grupy przestępczej. Są to osoby w wieku od 29 do 66 lat. Zatrzymania miały miejsce zarówno w województwie małopolskim (głównie Kraków), jak i na terenie Śląska.
Wśród zatrzymanych był również lider grupy – 29-letni mieszkaniec krakowskiego Kozłówka. Policjanci weszli siłowo do jego mieszkania (mężczyzna ukrywał się w środku i nie reagował na polecenia). Podczas przeszukania tego lokalu zabezpieczono około 170 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy a także ponad 137 tys. złotych. Pieniądze sprawca ukrył pomiędzy woreczkami z mięsem w szufladzie zamrażalnika lodówki.
Podczas kilkudziesięciu przeszukań policjanci zabezpieczyli około 350 tys. sztuk „ lewych” papierosów, 12 kilogramów krajanki tytoniowej, kilkadziesiąt litrów alkoholu bez akcyzy, maszynki do nabijania papierosów a także maszynę do produkcji papierosów. Wartość uszczuplenia podatków w przypadku zabezpieczonych towarów to około 350 tys. złotych.
Z informacji uzyskanych w toku postępowania wynika, że grupa działała od 2016 r. Przez ten czas, członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu około 2 mln sztuk papierosów bez akcyzy co spowodowało uszczuplenie Skarbu Państwa o 2 mln złotych. Papierosy najczęściej trafiały na place targowe województwa małopolskiego oraz śląskiego.
Dotychczas 9 zatrzymanych usłyszało zarzuty posiadania wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego (art. 65 Kodeksu karnego skarbowego – za co grozi 3 lata pozbawienia wolności). Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru i poręczenia majątkowego. Wczoraj zarzuty usłyszała kolejna osoba – to 29-letni szef grupy. Zarzucono mu kierowanie grupą przestępczą (art.258§3 kk – za co grozi 10 lat pozbawienia wolności) oraz posiadanie wyrobów bez akcyzy (art.65 Kks). Dzisiaj zapadnie decyzja sądu w przedmiocie jego ewentualnego aresztowania.
Trwa analiza zgormadzonych dowodów i dokumentacji. W sprawie możliwe są kolejne zarzuty.
Może to Ci się spodoba
Krakowscy policjanci zlikwidowali „sklepik” narkotykowy funkcjonujący w jednym z bloków w dzielnicy Stare Miasto
Zatrzymano sprzedawcę oraz dwóch kupujących środki odurzające. Dzięki ustaleniom dzielnicowych z I Komisariatu Policji w Krakowie w zakresie handlu narkotykami do którego dochodziło w okolicach dworca towarowego PKP, zlikwidowano punkt
Ustalono sprawcę dewastacji 28 samochodów osobowych w Krakowie
29 kwietnia br. około godz. 4:30 dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie o odgłosach tłuczonego szkła na ul. Władysława Szafera w Krakowie. Policjanci, którzy przybyli na miejsce ujawnili, że n/n sprawca dokonał wybicia
Zlikwidowana plantacja konopi indyjskich
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zlikwidowali profesjonalną uprawę konopi indyjskich. Zabezpieczono rośliny oraz gotowy susz o łącznej wartości prawie 80 tysięcy złotych.
Zatrzymany w Krakowie obywatel Rumunii oszukał kilkanaście firm na terenie UE i Turcji
Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali pięćdziesięcioletniego obywatela Rumunii, który posługując się fałszywymi dokumentami wyłudził pieniądze od kilkunastu osób z Niemiec, Turcji, Włoch i Hiszpanii.
Nowotarscy policjanci zatrzymali dwóch Duńczyków, którzy napadli na 66 latkę
26 stycznia 2017 roku przed godziną 10:00 nowotarscy policjanci zatrzymali w Zakopanem dwóch obywateli Danii w wieku 39 i 40 lat, którzy wtargnęli do jednego z mieszkań na terenie Nowego Targu.
Policjanci III Komisariatu Policji w Krakowie w jednym z mieszkań na Prądniku Czerwonym znaleźli dużą ilość narkotyków oraz poszukiwaną17-latkę, która uciekła z ośrodka szkolno – wychowawczego
Funkcjonariusze z III Komisariatu Policji w Krakowie rozpracowując przestępczość narkotykową na swoim terenie działania uzyskali informację, że w jednym z bloków na Czerwonym Prądniku dochodzi do rozprowadzania środków odurząjących. Kilka

