Odpowiedzą za nieudzielenie pomocy tonącemu

Odpowiedzą za nieudzielenie pomocy tonącemu

Pod koniec maja, w rejonie mostu Powstańców Śląskich 41-latek wskoczył do Wisły i zaczął tonąć. Dwóch jego kompanów, którzy byli w tym miejscu, uciekło, nie udzielając mu pomocy. Niestety, życia 41-latka pomimo reanimacji prowadzonej przez służby, które wyciągnęły go z wody, nie udało się uratować. Kilka godzin później, policjanci zatrzymali obu mężczyzn.

23 maja br., w godzinach popołudniowych na bulwarach w rejonie mostu Powstańców Śląskich, trzech mężczyzn wspólnie spożywało alkohol. W pewnym momencie jeden z nich rozebrał się i wskoczył do Wisły. Po przepłynięciu kilku metrów próbował zawrócić, jednak wówczas zaczął tonąć. Kiedy mężczyzna znalazł się pod wodą, jego towarzysze uciekli, nie udzielając mu pomocy i nie powiadamiając nikogo o tym fakcie. Dodatkowo, jeden z nich zabrał telefon, który mężczyzna przed wejściem do wody pozostawił na brzegu. Informacja o topiącym się mężczyźnie dotarła do służb od przechodnia, który zauważył tonącego człowieka. Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci, strażacy oraz załoga pogotowia ratunkowego. W trakcie podjętych działań strażacy odnaleźli i wyciągnęli z wody 41-latka (pochodzącego z powiatu chrzanowskiego). Pomimo prowadzonej na miejscu reanimacji przez ratowników medycznych jego życia nie udało się uratować. Kryminalni z Komisariatu Policji V w Krakowie wspólnie z mundurowymi z Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie natychmiast rozpoczęli poszukiwania „kolegów”41-latka.  Jeszcze tego samego dnia, w godzinach wieczornych, na jednej z ulic w Borku Fałęckim policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn odpowiadających rysopisowi uciekinierów. 35-latek oraz 40-latek (mieszkańcy Krakowa) przyznali się do ucieczki i nieudzielenia pomocy topiącemu się mężczyźnie. Ponadto, jeden z nich posiadał przy sobie telefon, który należał do 41-latka. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do pobliskiego komisariatu. Usłyszeli oni zarzuty nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia. Jeden z nich odpowie także za kradzież telefonu. Za nieudzielenie pomocy grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. Kradzież natomiast według kodeksu karnego zagrożona jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Wobec obydwu mężczyzn prokurator zastosował policyjny dozór.

Źródło: Komenda miejska Policji w Krakowie

Previous W Krakowie policjanci zabezpieczali mecz piłki nożnej
Next Podsumowanie czerwcowego weekendu na Małopolskich drogach

Może to Ci się spodoba

Policjanci III Komisariatu Policji w Krakowie w jednym z mieszkań na Prądniku Czerwonym znaleźli dużą ilość narkotyków oraz poszukiwaną17-latkę, która uciekła z ośrodka szkolno – wychowawczego

Funkcjonariusze z III Komisariatu Policji w Krakowie rozpracowując przestępczość narkotykową na swoim terenie działania uzyskali informację, że w jednym z bloków na Czerwonym Prądniku  dochodzi do rozprowadzania środków odurząjących. Kilka

JUŻ WKRÓTCE RUSZA XXV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY – PORADY

Jak co roku policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu na ulicach wszystkich województw pojawi się większa liczba patroli. Jeśli będziemy świadkami sytuacji

25-letni obywatel Słowacji, na parkingu jednego z marketów budowlanych w Krakowie zmusił kierowcę do zakupu taniej podróbki elektronarzędzi

W pierwszych tygodniach marca,  do klienta wychodzącego z jednego z krakowskich marketów budowlanych na Krowodrzy podszedł młody mężczyzna o śniadej cerze i łamaną polszczyzną zaproponował mu kupno wkrętarki za 200

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju na 59-letnim mężczyźnie

Do zdarzenia doszło kilka dni temu na krakowskim Prokocimiu. Do stojącego na przystanku autobusowym 59-latka podeszło dwóch nieznanych mu mężczyzn. Jeden z nich zażądał od niego wydania wszystkich cennych przedmiotów

Kraków. 15 kg narkotyków, trzech zatrzymanych dilerów i osoby ukrywającej się od 13 lat

Zatrzymanie 3 dilerów narkotykowych oraz osoby ukrywającej się od 13 lat przez organami ścigania, a także zabezpieczenie ponad 15 kilogramów marihuany to efekt działań w ostatnich dniach krakowskich  policjantów zwalczających

Nietrzeźwy kierujący autobusem chciał przewozić dzieci na wycieczkę

W ostatni weekend ferii zimowych, tj. w sobotę 25 lutego br. o godz. 8.50 w Oświęcimiu, policjanci przeprowadzili kontrolę autobusu przed wyjazdem z dziećmi na wycieczkę do Bielska Białej. W