Odpowiedzą za nieudzielenie pomocy tonącemu

Odpowiedzą za nieudzielenie pomocy tonącemu

Pod koniec maja, w rejonie mostu Powstańców Śląskich 41-latek wskoczył do Wisły i zaczął tonąć. Dwóch jego kompanów, którzy byli w tym miejscu, uciekło, nie udzielając mu pomocy. Niestety, życia 41-latka pomimo reanimacji prowadzonej przez służby, które wyciągnęły go z wody, nie udało się uratować. Kilka godzin później, policjanci zatrzymali obu mężczyzn.

23 maja br., w godzinach popołudniowych na bulwarach w rejonie mostu Powstańców Śląskich, trzech mężczyzn wspólnie spożywało alkohol. W pewnym momencie jeden z nich rozebrał się i wskoczył do Wisły. Po przepłynięciu kilku metrów próbował zawrócić, jednak wówczas zaczął tonąć. Kiedy mężczyzna znalazł się pod wodą, jego towarzysze uciekli, nie udzielając mu pomocy i nie powiadamiając nikogo o tym fakcie. Dodatkowo, jeden z nich zabrał telefon, który mężczyzna przed wejściem do wody pozostawił na brzegu. Informacja o topiącym się mężczyźnie dotarła do służb od przechodnia, który zauważył tonącego człowieka. Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci, strażacy oraz załoga pogotowia ratunkowego. W trakcie podjętych działań strażacy odnaleźli i wyciągnęli z wody 41-latka (pochodzącego z powiatu chrzanowskiego). Pomimo prowadzonej na miejscu reanimacji przez ratowników medycznych jego życia nie udało się uratować. Kryminalni z Komisariatu Policji V w Krakowie wspólnie z mundurowymi z Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie natychmiast rozpoczęli poszukiwania „kolegów”41-latka.  Jeszcze tego samego dnia, w godzinach wieczornych, na jednej z ulic w Borku Fałęckim policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn odpowiadających rysopisowi uciekinierów. 35-latek oraz 40-latek (mieszkańcy Krakowa) przyznali się do ucieczki i nieudzielenia pomocy topiącemu się mężczyźnie. Ponadto, jeden z nich posiadał przy sobie telefon, który należał do 41-latka. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do pobliskiego komisariatu. Usłyszeli oni zarzuty nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia. Jeden z nich odpowie także za kradzież telefonu. Za nieudzielenie pomocy grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. Kradzież natomiast według kodeksu karnego zagrożona jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Wobec obydwu mężczyzn prokurator zastosował policyjny dozór.

Źródło: Komenda miejska Policji w Krakowie

Previous W Krakowie policjanci zabezpieczali mecz piłki nożnej
Next Podsumowanie czerwcowego weekendu na Małopolskich drogach

Może to Ci się spodoba

Krakowscy policjanci zatrzymali pseudografficiarza odpowiedzialnego za 15 przypadków dewastacji

Kilka dni temu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Krakowie zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za zniszczenie elewacji kilkunastu budynków na terenie Śródmieścia i Podgórza. W minioną środę,

Krakowscy policjanci walczą z nielegalnymi wyścigami

W miniony piątek, w godzinach wieczornych policjanci z krakowskiej drogówki przeprowadzili działania ukierunkowane na zwalczanie procederu nielegalnych wyścigów w stolicy Małopolski. 9 czerwca br., policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy

17-letni Belg na wycieczce szkolnej zdemolował zaparkowany przy Rynku Głównym samochód osobowy

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 17-letniego obywatela Belgi – przebywającego w Krakowie na wycieczce szkolnej. Chłopak wracając z nocnej imprezy zniszczył samochód zaparkowany na jednej z ulic

43-letni mężczyzna odpowie za zabójstwo

W miniony czwartek krakowscy policjanci zatrzymali 43-letniego mężczyznę, który w jednym z mieszkań w rejonie Prokocimia, podczas libacji alkoholowej, ugodził śmiertelnie swojego znajomego. Zatrzymany usłyszał zarzut zabójstwa. Grozi mu kara

Krakowscy policjanci zlikwidowali dziuplę samochodową

Policjanci zwalczający przestępczość samochodową zabezpieczyli lawetę oraz 3 samochody ukryte w dziupli samochodowej. Zatrzymano  2 mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty kradzieży tych pojazdów.   1 maja br. około godz. 2 w

Policjanci z Komisariatu Wodnego w Krakowie uratowali z wody dwie nastolatki

Reakcja przechodnia i szybka oraz sprawna akcja ratunkowa funkcjonariuszy z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie uratowała życie dwóm nastolatkom. Jedna z nich pod wpływem alkoholu wpadła do Wisły, a druga