Promienie UV – jak działają na skórę?

Promienie UV – jak działają na skórę?

Ciepłe promienie słońca to coś, za czym niewątpliwie każda z nas tęskniła przez zimę. Bez względu na to, czy jesteś miłośniczką leżenia plackiem na plaży, czy wolisz skórę jedynie delikatnie muśniętą jego promieniami – warto wiedzieć, jak one na nią działają. Z jednej strony dzięki nim produkujemy życiodajną witaminę D. Z drugiej – zapominając o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, możemy się nabawić wielu groźnych chorób.

UVA i UVB – promieniowanie, z którym spotykamy się każdego dnia

Promieniowanie ultrafioletowe zwane również promieniowaniem słonecznym. Ludzie nie są w stanie go zobaczyć, w przeciwieństwie do reniferów czy pszczół. Naukowcy wyróżniają trzy typy tego promieniowania: UVA, UVB i UVC, z tym że to ostatnie jest całkowicie pochłaniane przez ziemską atmosferę i nie dociera do nas. Znaczna część promieni UVB jest zatrzymywana przez warstwę ozonową, w związku z tym szacuje się, że największa część promieniowania słonecznego, na którą jesteśmy wystawieni to UVA.

Jakie ma to znaczenie? Typy promieniowań zostały sklasyfikowane ze względu na to, jak działają na organizmy żywe – w tym człowieka. Nie możemy go zobaczyć, ale doskonale widzimy efekty, jakie przynosi. Skóra człowieka wystawiona na działanie promieniowania UVA doznaje uszkodzeń włókien kolagenowych, co przyspiesza procesy fotostarzenia skóry. UVB pozwala nam wytwarzać niezbędną do życia witaminę D3, jednak w zbyt wielkich ilościach powoduje nie tylko nieprzyjemne poparzenia słoneczne, ale również nowotwory takie jak czerniak, czy rak podstawnokomórkowy skóry lub płaskonabłonkowy.

Czym jest fotostarzenie skóry?

Czy wiesz, że dopiero w latach 90 odkryto wpływ promieni UVA na przyspieszenie procesów starzenia się skóry? To właśnie wtedy zaczęto produkować kremy z filtrem, uwzględniającym blokadę obu typów promieniowania. Od tego momentu zaczęto też mówić o potencjalnych szkodach wynikających z nadmiernych ekspozycji na promienie słoneczne.

Jedną z nich jest fotostarzenie skóry. Pod wpływem słońca zachodzą w niej pewne zmiany, które mogą doprowadzić do przedwczesnego starzenia się. Najczęściej wymieniane mechanizmy powodujące fotostarzenie to:

  • zanik kolagenu i elastyny
  • zmiany w DNA komórek skóry
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych
  • zaburzenie pracy melanocytów
  • nadprodukcja wolnych rodników

Taka skóra jest bardziej podatna na stany zapalne, staje się przesuszona i matowa, przez co o wiele bardziej uwidaczniają się na niej wszystkie zmarszczki. Co więcej, szkodliwy wpływ na pracę melanocytów (komórek odpowiadających za kolor naszej skóry) może prowadzić do powstawania trudnych lub wręcz niemożliwych do usunięcia przebarwień.

Jak rozsądnie korzystać ze słońca?

Czy to znaczy, że nie powinniśmy zażywać relaksujących kąpieli słonecznych w ciepłe dni? Nie do końca! Warto jednak brać na poważnie wszystkie środki ostrożności, o których dermatolodzy przypominają co roku przed sezonem wakacyjnym.

Nie eksponować się na słońce w godzinach jego największej aktywności, czyli między godziną 12 a 16. Używać kremów z wysokim filtrem nie tylko na plaży. SPF 50 nie będzie blokował powstawania opalenizny, jedynie uczyni ten proces bardziej bezpiecznym dla naszego ciała. Warto również dokładać kremu co jakiś czas, by podtrzymać jego ochronę, a także pic dużo wody i pamiętać o nakryciu głowy.

Samoopalacz, balsam brązujący, czy aktywator opalania – co wybrać ? Sprawdź na https://www.phlov.com/blog/samoopalacz-balsam-brazujacy-czy-aktywator-opalania-co-wybrac–n26

Previous Małopolscy policjanci zapobiegli kibolskiej ustawce
Next Czym jest trigeneracja? Na czym polega ta technologia?

Może to Ci się spodoba

Weronika Rosati: nie kupuję kompulsywnie

Gwiazda twierdzi, że do zakupów odzieżowych podchodzi strategicznie. Woli kupić mniej ubrań, ale za to lepszej jakości. Często czeka również na sezonowe przeceny. – Na pewno nie kupuję kompulsywnie, moje zakupy są

Dento Centrum – kompleksowa opieka stomatologiczna w Krakowie

Piękny i zdrowy uśmiech to jeden z podstawowych atrybutów każdego zadbanego człowieka. Jako że zęby mamy tylko jedne, powinniśmy dbać o nie możliwie jak najlepiej – regularnie wykonywać przeglądy stomatologiczne,

Karmy dla owczarka niemieckiego – czy na pewno wiesz, jak wybrać?

Owczarek niemiecki to wyjątkowa rasa. Odważne, lojalne i zrównoważone – nie sposób ich nie kochać. Żywienie owczarka niemieckiego nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać – należą do

Romantyczne falbany i kurtki pilotki w nowej kolekcji marki Top Secret na sezon wiosna/lato 2017

Trendy marki Top Secret na sezon wiosna/lato 2017 można podsumować jednym zdaniem: paryski szyk kontra projekty inspirowane lotnictwem. Z jednej strony nie zabraknie więc romantycznych falban, sukienek z obniżoną talią i pastelowych kolorów,

Jakie kosmetyki są najlepsze dla alergików?

Alergia charakteryzuje się katarem, swędzeniem oczu i ciągłym uczuciem swędzenia. Alergie sezonowe mogą być uciążliwe dla wielu osób. Warto pamiętać, że domowe sposoby mogą okazać się skuteczne w walce z

Atrakcje na urodziny dziecka

Każdy rodzic pragnie zorganizować swojemu dziecku wymarzone urodziny, które będą składały się na budowanie pozytywnych wspomnień z dzieciństwa. Pragniemy, by dzień ten był wypełniony radosnym śmiechem, zabawą i wyjątkowym klimatem.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź