Czym jest trigeneracja? Na czym polega ta technologia?

Czym jest trigeneracja? Na czym polega ta technologia?

Technologie grzewcze stosowane we współczesnym budownictwie osiągają coraz wyższą wydajność. Ciągły rozwój tej dziedziny podyktowany jest z jednej strony chęcią zwiększenia wydajności w produkcji energii cieplnej, a z drugiej ograniczaniem kosztów ogrzewania budynków. Jedną z najnowszych technologii w tej kwestii jest trigeneracja, która zapewnia zarówno wysoką wydajność w produkcji różnych typów energii. Idealnie sprawdza się ona w zakładach przemysłowych, choć można z niej korzystać w różnych warunkach.

Czym jest trigeneracja?

Mówiąc w skrócie, trigeneracja to technologia przeznaczona do wytwarzania energii. W odróżnieniu jednak od innych systemów w tej dziedzinie, trigeneracja pozwala na wytwarzanie trzech różnych rodzajów energii – cieplnej, elektrycznej, a także chłodniczej.

Trigeneracja jest coraz popularniejszym rozwiązaniem z kilku powodów. Przede wszystkim korzystanie z jednego tylko systemu do zaspokajania różnych potrzeb energetycznych jest rozwiązaniem wygodnym i ekonomicznym. Utrzymanie takiego systemu w dobrym stanie technicznym jest o wiele łatwiejsze, niż w przypadku korzystania z kilku różnych technologii.

Ponadto systemy trigeneracji mogą różnić się pod wieloma względami. Takie zróżnicowanie w kwestii konstrukcji czy zastosowanych rozwiązań sprawia, że jest to technologia bardzo wszechstronna, mogąca znaleźć zastosowania w różnych miejscach.

Trigeneracja – na czym polega?

Trigeneracja to system pozwalający na wytwarzanie różnych rodzajów energii. Głównym elementem całości jest silnik. Można stosować tu różne jednostki, choć najczęściej spotykanym rozwiązaniem są silniki na gaz ziemny. Podstawowym zadaniem silnika jest wytwarzanie energii elektrycznej. W czasie swojej pracy każdy silnik w naturalny sposób emituje również ciepło, które z kolei jest tu wykorzystywane do podgrzewania wody. W ten sposób jeden silnik jest w stanie zaopatrzyć cały obiekt zarówno w energię elektryczną jak i ogrzewanie. System przeznaczony do wytwarzania tych dwóch rodzajów energii nazywa się kogeneracją. Trigeneracja stanowi natomiast pewne ulepszenie i rozwinięcie kogeneracji. Dodatkową cechą tego systemu jest to, że oprócz energii elektrycznej i cieplnej może on produkować również energię chłodniczą. W ramach trigeneracji dodatkowym elementem systemu jest agregat wody lodowej, który absorbuje ciepło. W razie potrzeby podgrzana wcześniej woda jest do niego kierowana, gdzie ciepło zostaje jej „odebrane”. W ten sposób powstaje woda o niskiej temperaturze.

Więcej na temat trigeneracji przeczytasz na https://energycool.pl/

Kiedy niezbędna jest trigeneracja?

Ze względu na swój szeroki wachlarz zastosowań, trigeneracja doskonale sprawdza się w różnych miejscach. System ten jest być może zbyt rozbudowany aby sprawdzał się w zwykłych domach mieszkalnych – w tym przypadku o wiele bardziej popularna jest kogeneracja – ale w większych obiektach mieszkalnych i przemysłowych jest idealną propozycją.

System ten jest bezcenny we wszystkich miejscach, w których istnieje zapotrzebowanie na wszystkie te trzy rodzaje energii. O ile energia cieplna i elektryczna są potrzebne właściwie w każdym budynku, o tyle energia chłodnicza jest ważna przede wszystkim dla niektórych zakładów przemysłowych. Co więcej, zapewnienie sobie produkcji wszystkich rodzajów energii w ramach jednego tylko systemu jest tu o wiele wygodniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Nie trzeba korzystać z kilku różnych technologii, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Znacznie zmniejsza to koszty nie tylko pozyskiwania energii, ale również utrzymywania całego zakładu przemysłowego w dobrym stanie technicznym.

Trigeneracja to również ważny system w każdym miejscu, w którym potrzebna jest jak największa niezależność od zewnętrznych źródeł energii. Oprócz zakładów przemysłowych mogą to być na przykład szpitale czy przychodnie. Ważną zaletą trigeneracji jest to, że stanowi ona bardzo ekologiczną technologię. Jest zatem wskazana wszędzie tam, gdzie bardzo istotne jest maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Duże zakłady przemysłowe często borykają się z tym problemem. Zastosowanie trigeneracji pozwala na znaczące zmniejszenie produkcji tych substancji.

Trigeneracja to bardzo nowoczesna technologia, która posiada praktycznie same zalety. Idealnie sprawdza się w różnych miejscach, zapewniając zaspokojenie zapotrzebowania na wszystkie trzy rodzaje energii. Jest to inwestycja która przynosi zarówno ogromną wygodę jak i poważne oszczędności, a przy tym pozwala na dbanie o środowisko naturalne.

Previous Promienie UV – jak działają na skórę?
Next Hotel w Krakowie blisko rynku — jak wybrać najlepszy nocleg?

Może to Ci się spodoba

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Jakie oprawki do okularów dla dzieci wybrać?

Z jednej strony noszenie okularów jest wymogiem, który musimy spełnić, aby nasz wzrok został skorygowany. Jednak okulary stały się tak popularne jako element stylizacji poprawiający wizerunek, że nosi je wiele

Działania przeciwpowodziowe na terenie Kraków – Bieżanów

W ostatnich dniach na terenie Krakowa i Powiatu Krakowskiego doszło do intensywnych opadów atmosferycznych, na których skutek doszło do zalania i podtopienia wielu terenów miasta Krakowa. W szczególności ucierpiała dzielnica

Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce

Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań

Restauracja Esterante – obowiązkowy punkt na gastronomicznej mapie Krakowa

Kraków to jedno z najpopularniejszych miast w Polsce, tłumnie przyciągające turystów, zarówno z kraju, jak i innych stron świata. Lokalizacja ta kusi swoją bogatą historią, wyjątkowymi zabytkami oraz unikatowym klimatem.

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź