Czym jest trigeneracja? Na czym polega ta technologia?

Czym jest trigeneracja? Na czym polega ta technologia?

Technologie grzewcze stosowane we współczesnym budownictwie osiągają coraz wyższą wydajność. Ciągły rozwój tej dziedziny podyktowany jest z jednej strony chęcią zwiększenia wydajności w produkcji energii cieplnej, a z drugiej ograniczaniem kosztów ogrzewania budynków. Jedną z najnowszych technologii w tej kwestii jest trigeneracja, która zapewnia zarówno wysoką wydajność w produkcji różnych typów energii. Idealnie sprawdza się ona w zakładach przemysłowych, choć można z niej korzystać w różnych warunkach.

Czym jest trigeneracja?

Mówiąc w skrócie, trigeneracja to technologia przeznaczona do wytwarzania energii. W odróżnieniu jednak od innych systemów w tej dziedzinie, trigeneracja pozwala na wytwarzanie trzech różnych rodzajów energii – cieplnej, elektrycznej, a także chłodniczej.

Trigeneracja jest coraz popularniejszym rozwiązaniem z kilku powodów. Przede wszystkim korzystanie z jednego tylko systemu do zaspokajania różnych potrzeb energetycznych jest rozwiązaniem wygodnym i ekonomicznym. Utrzymanie takiego systemu w dobrym stanie technicznym jest o wiele łatwiejsze, niż w przypadku korzystania z kilku różnych technologii.

Ponadto systemy trigeneracji mogą różnić się pod wieloma względami. Takie zróżnicowanie w kwestii konstrukcji czy zastosowanych rozwiązań sprawia, że jest to technologia bardzo wszechstronna, mogąca znaleźć zastosowania w różnych miejscach.

Trigeneracja – na czym polega?

Trigeneracja to system pozwalający na wytwarzanie różnych rodzajów energii. Głównym elementem całości jest silnik. Można stosować tu różne jednostki, choć najczęściej spotykanym rozwiązaniem są silniki na gaz ziemny. Podstawowym zadaniem silnika jest wytwarzanie energii elektrycznej. W czasie swojej pracy każdy silnik w naturalny sposób emituje również ciepło, które z kolei jest tu wykorzystywane do podgrzewania wody. W ten sposób jeden silnik jest w stanie zaopatrzyć cały obiekt zarówno w energię elektryczną jak i ogrzewanie. System przeznaczony do wytwarzania tych dwóch rodzajów energii nazywa się kogeneracją. Trigeneracja stanowi natomiast pewne ulepszenie i rozwinięcie kogeneracji. Dodatkową cechą tego systemu jest to, że oprócz energii elektrycznej i cieplnej może on produkować również energię chłodniczą. W ramach trigeneracji dodatkowym elementem systemu jest agregat wody lodowej, który absorbuje ciepło. W razie potrzeby podgrzana wcześniej woda jest do niego kierowana, gdzie ciepło zostaje jej “odebrane”. W ten sposób powstaje woda o niskiej temperaturze.

Więcej na temat trigeneracji przeczytasz na https://energycool.pl/

Kiedy niezbędna jest trigeneracja?

Ze względu na swój szeroki wachlarz zastosowań, trigeneracja doskonale sprawdza się w różnych miejscach. System ten jest być może zbyt rozbudowany aby sprawdzał się w zwykłych domach mieszkalnych – w tym przypadku o wiele bardziej popularna jest kogeneracja – ale w większych obiektach mieszkalnych i przemysłowych jest idealną propozycją.

System ten jest bezcenny we wszystkich miejscach, w których istnieje zapotrzebowanie na wszystkie te trzy rodzaje energii. O ile energia cieplna i elektryczna są potrzebne właściwie w każdym budynku, o tyle energia chłodnicza jest ważna przede wszystkim dla niektórych zakładów przemysłowych. Co więcej, zapewnienie sobie produkcji wszystkich rodzajów energii w ramach jednego tylko systemu jest tu o wiele wygodniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Nie trzeba korzystać z kilku różnych technologii, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Znacznie zmniejsza to koszty nie tylko pozyskiwania energii, ale również utrzymywania całego zakładu przemysłowego w dobrym stanie technicznym.

Trigeneracja to również ważny system w każdym miejscu, w którym potrzebna jest jak największa niezależność od zewnętrznych źródeł energii. Oprócz zakładów przemysłowych mogą to być na przykład szpitale czy przychodnie. Ważną zaletą trigeneracji jest to, że stanowi ona bardzo ekologiczną technologię. Jest zatem wskazana wszędzie tam, gdzie bardzo istotne jest maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Duże zakłady przemysłowe często borykają się z tym problemem. Zastosowanie trigeneracji pozwala na znaczące zmniejszenie produkcji tych substancji.

Trigeneracja to bardzo nowoczesna technologia, która posiada praktycznie same zalety. Idealnie sprawdza się w różnych miejscach, zapewniając zaspokojenie zapotrzebowania na wszystkie trzy rodzaje energii. Jest to inwestycja która przynosi zarówno ogromną wygodę jak i poważne oszczędności, a przy tym pozwala na dbanie o środowisko naturalne.

Previous Promienie UV – jak działają na skórę?
Next Hotel w Krakowie blisko rynku — jak wybrać najlepszy nocleg?

Może to Ci się spodoba

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Alkoholizm w rodzinie – czym jest i jak temu zaradzić?

Światowa Organizacja Zdrowia uznała alkoholizm za chorobę wiele lat temu. Znany był również jako zespół zależności alkoholowej (lub choroba alkoholowa) i został uwzględniony w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów

Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, porady dla rodziców

Rodzicu zadbaj o swoje dziecko podczas letnich wakacji – porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadania, przed którymi stoimy jako rodzice. To właśnie my

Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD

26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych

Leczenie łysienia – Laser do stymulacji wzrostu włosów

Laserowe leczenie łysienia może być rozwiązaniem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy cierpią z powodu nadmiernego wypadania włosów. Moc lasera frakcyjnego działa bezpośrednio na mieszki włosowe i stymuluje mikrokrążenie.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź