Stając się mamą

Stając się mamą

To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego. Jest on miejscem schronienia i opieki ofiarowanej kobietom w ciąży i dzieciom. Placówka zyskała nowe oblicze dzięki dotacji celowej z budżetu państwa udzielonej przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uroczystego poświęcenia dokonał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który jesienią minionego roku – wraz z premierem Mateuszem Morawieckim – wizytował teren budowy.

W tym uroczystym dniu Dom zyskał swojego patrona. Stał się nim ks. kardynał Karol Wojtyła.

– Początki istnienia domu przy ul. Przybyszewskiego 39 nierozerwalnie związane są z osobą kardynała Karola Wojtyły, który o nabyciu tej nieruchomości zdecydował tuż przed wyjazdem na konklawe do Rzymu. Dzisiejsza uroczystość nadania placówce jego imienia stanowi więc swoiste zwieńczenie tej pięknej historii oraz docenienie troski ówczesnego metropolity Krakowa o młode matki i kobiety samotne, potrzebujące wsparcia w trudnym momencie życia. wiemy, że okazywał ją, gdy był jeszcze wikariuszem w parafii św. Floriana, nie zaprzestał również po wyborze na papieża – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

W ramach współpracy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie i Prezesa Rady Ministrów powstał projekt: „Stając się mamą – wsparcie dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. Przebudowa i nadbudowa Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie”. Ze środków rządowych przekazana została kwota 1 679 053,48 zł. Dzięki wsparciu udało się zrealizować nadbudowę i przebudowę budynku. Powstały m.in. nowe, dodatkowe miejsca dla kobiet i dzieci oraz gabinet przeznaczony na poradnictwo i wsparcie psychologiczne.

– Cieszę się, że ta troska o samotne matki ma w Krakowie wiernych kontynuatorów. Potwierdza między innymi dzisiejsza uroczystość. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozbudowę budynku i zadbanie o to, by mogło pomieścić się w nim o wiele więcej osób potrzebujących niż dotychczas – dodał premier.

Zakres udzielanego wsparcia obejmuje nie tylko potrzeby materialne, ale także opiekę, wsparcie duchowe, psychologiczne i prawne. Nade wszystko zaś, kobiety przebywające w domu otrzymują bliskość i troskę sióstr nazaretanek, które prowadzą to miejsce.

– Nie sposób nie wspomnieć dzisiaj o Siostrach Nazaretankach, które z woli kardynała Wojtyły z oddaniem prowadzą Dom od początku jego istnienia. I, które – jako pierwsze w Polsce – otworzyły tutaj Okno Życia. W ciągu szesnastu lat pozostawiono w nim kilkadziesiąt małych dzieci. Te niemowlęta znalazły w tutejszym domu nie tylko szansę przeżycia, ale również czułą opiekę. Zaangażowanie Sióstr w opiekę nad matkami i dziećmi jest powszechnie znane i cenione. Z radością dołączam się więc do niezliczonych głosów wdzięczności. Z serca za ę wierną służbę Siostrom dziękuję – przekazał Mateusz Morawiecki.

– Historia powstania tego miejsca wiąże się z wyjątkową osobą. Osobą, dla której godność macierzyństwa i związane z tym ofiarowanie siebie były największymi wartościami. To właśnie Kardynał Karol Wojtyła zadecydował o zakupie tego domu, który dzisiaj ma nowe, piękniejsze i nowocześniejsze oblicze. Nadal jednak pozostaje kolebką tego, co dla polskiego Papieża było najważniejsze: kolebką troski i miłości ofiarowanej drugiemu człowiekowi. Tylko bezpieczna przystań i bezinteresowna pomoc mogą stanowić fundament dla samotnych matek, które tu będą szukać wsparcia w przezwyciężaniu trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Święto Solidarności
Next Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami

Może to Ci się spodoba

Muzeum Książąt Czartoryskich w całości

Kompleks budynków i przestrzeni wystawienniczych Muzeum Książąt Czartoryskich jest już w całości dostępny dla odwiedzających. Otwarcie dziś ostatniej części – Klasztorka – kończy złożony proces inwestycyjny. W wernisażu wystawy stałej

Trasa „Disney Księżniczki Koncert” już wkrótce odwiedzi Wrocław i Gdańsk. Bilety do magicznej krainy bajek są nadal dostępne!

Do największych polskich miast zawitała seria występów “Disney Księżniczki Koncert”. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo piosenki, które poruszają i inspirują kolejne pokolenia. Magia Disneya zaczarowała już Kraków, Katowice

50-lecie Centrum Sztuki Mościce

2 czerwca 1971 r. w Mościcach otworzono Zakładowy Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia. Inwestorem były Zakłady Azotowe, a w budowniczych wcielili się pracownicy chemicznej firmy wspomagani przez swoje rodziny. Dziś

Obrazy malowane ręcznie do Twojego domu

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i zrelaksować. Aby stworzyć przyjemną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie domu są obrazy malowane ręcznie.

Inauguracja 70. roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Już po raz 70. krakowski Uniwersytet Rolniczy inauguruje rok akademicki. W murach uczelni będą się kształcić przyszli rolnicy i leśnicy, a także pracownicy związani z żywnością i sektorem agrobiznesu. W

41. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

To będzie już LVI, a 41. po II wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, II wicewojewoda Ryszard Pagacz i wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak oraz przedstawiciele Kancelarii

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź