Stając się mamą

Stając się mamą

To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego. Jest on miejscem schronienia i opieki ofiarowanej kobietom w ciąży i dzieciom. Placówka zyskała nowe oblicze dzięki dotacji celowej z budżetu państwa udzielonej przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uroczystego poświęcenia dokonał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który jesienią minionego roku – wraz z premierem Mateuszem Morawieckim – wizytował teren budowy.

W tym uroczystym dniu Dom zyskał swojego patrona. Stał się nim ks. kardynał Karol Wojtyła.

– Początki istnienia domu przy ul. Przybyszewskiego 39 nierozerwalnie związane są z osobą kardynała Karola Wojtyły, który o nabyciu tej nieruchomości zdecydował tuż przed wyjazdem na konklawe do Rzymu. Dzisiejsza uroczystość nadania placówce jego imienia stanowi więc swoiste zwieńczenie tej pięknej historii oraz docenienie troski ówczesnego metropolity Krakowa o młode matki i kobiety samotne, potrzebujące wsparcia w trudnym momencie życia. wiemy, że okazywał ją, gdy był jeszcze wikariuszem w parafii św. Floriana, nie zaprzestał również po wyborze na papieża – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

W ramach współpracy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie i Prezesa Rady Ministrów powstał projekt: „Stając się mamą – wsparcie dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. Przebudowa i nadbudowa Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie”. Ze środków rządowych przekazana została kwota 1 679 053,48 zł. Dzięki wsparciu udało się zrealizować nadbudowę i przebudowę budynku. Powstały m.in. nowe, dodatkowe miejsca dla kobiet i dzieci oraz gabinet przeznaczony na poradnictwo i wsparcie psychologiczne.

– Cieszę się, że ta troska o samotne matki ma w Krakowie wiernych kontynuatorów. Potwierdza między innymi dzisiejsza uroczystość. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozbudowę budynku i zadbanie o to, by mogło pomieścić się w nim o wiele więcej osób potrzebujących niż dotychczas – dodał premier.

Zakres udzielanego wsparcia obejmuje nie tylko potrzeby materialne, ale także opiekę, wsparcie duchowe, psychologiczne i prawne. Nade wszystko zaś, kobiety przebywające w domu otrzymują bliskość i troskę sióstr nazaretanek, które prowadzą to miejsce.

– Nie sposób nie wspomnieć dzisiaj o Siostrach Nazaretankach, które z woli kardynała Wojtyły z oddaniem prowadzą Dom od początku jego istnienia. I, które – jako pierwsze w Polsce – otworzyły tutaj Okno Życia. W ciągu szesnastu lat pozostawiono w nim kilkadziesiąt małych dzieci. Te niemowlęta znalazły w tutejszym domu nie tylko szansę przeżycia, ale również czułą opiekę. Zaangażowanie Sióstr w opiekę nad matkami i dziećmi jest powszechnie znane i cenione. Z radością dołączam się więc do niezliczonych głosów wdzięczności. Z serca za ę wierną służbę Siostrom dziękuję – przekazał Mateusz Morawiecki.

– Historia powstania tego miejsca wiąże się z wyjątkową osobą. Osobą, dla której godność macierzyństwa i związane z tym ofiarowanie siebie były największymi wartościami. To właśnie Kardynał Karol Wojtyła zadecydował o zakupie tego domu, który dzisiaj ma nowe, piękniejsze i nowocześniejsze oblicze. Nadal jednak pozostaje kolebką tego, co dla polskiego Papieża było najważniejsze: kolebką troski i miłości ofiarowanej drugiemu człowiekowi. Tylko bezpieczna przystań i bezinteresowna pomoc mogą stanowić fundament dla samotnych matek, które tu będą szukać wsparcia w przezwyciężaniu trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Święto Solidarności
Next Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami

Może to Ci się spodoba

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

Święto plonów w gminie Rzepiennik Strzyżewski

– Dziękuję całej społeczności Olszyn i Panu Wójtowi Markowi Karasiowi za wspólne świętowanie! Nad pięknym dożynkowym wieńcem Mieszkańcy pracowali ponad tydzień. Widać, że lokalna społeczność włożyła w jego przygotowanie swoje serce.

Wizyta dyplomatów ze Słowacji

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się z ambasadorem Republiki Słowackiej w Warszawie Andrejem Drobą, konsulem generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie Tomášem Kašajem oraz przewodniczącym Urzędu dla Słowaków żyjących za granicą

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

XXXI rocznica powstania Straży Granicznej

Ich misją jest ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu. Jest obecna także na lotniskach, gdzie kontroluje ruch graniczny. Do jej zadań należy także m.in. przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dziś

Święto Wojska Polskiego w Centrum Operacji Lądowych

Z okazji zbliżającej się 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wziął udział w uroczystym apelu wojskowym przy pomniku generała W. Andersa na terenie krakowskiego Centrum Operacji Lądowych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź