Stając się mamą

Stając się mamą

To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego. Jest on miejscem schronienia i opieki ofiarowanej kobietom w ciąży i dzieciom. Placówka zyskała nowe oblicze dzięki dotacji celowej z budżetu państwa udzielonej przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uroczystego poświęcenia dokonał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który jesienią minionego roku – wraz z premierem Mateuszem Morawieckim – wizytował teren budowy.

W tym uroczystym dniu Dom zyskał swojego patrona. Stał się nim ks. kardynał Karol Wojtyła.

– Początki istnienia domu przy ul. Przybyszewskiego 39 nierozerwalnie związane są z osobą kardynała Karola Wojtyły, który o nabyciu tej nieruchomości zdecydował tuż przed wyjazdem na konklawe do Rzymu. Dzisiejsza uroczystość nadania placówce jego imienia stanowi więc swoiste zwieńczenie tej pięknej historii oraz docenienie troski ówczesnego metropolity Krakowa o młode matki i kobiety samotne, potrzebujące wsparcia w trudnym momencie życia. wiemy, że okazywał ją, gdy był jeszcze wikariuszem w parafii św. Floriana, nie zaprzestał również po wyborze na papieża – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

W ramach współpracy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie i Prezesa Rady Ministrów powstał projekt: „Stając się mamą – wsparcie dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. Przebudowa i nadbudowa Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie”. Ze środków rządowych przekazana została kwota 1 679 053,48 zł. Dzięki wsparciu udało się zrealizować nadbudowę i przebudowę budynku. Powstały m.in. nowe, dodatkowe miejsca dla kobiet i dzieci oraz gabinet przeznaczony na poradnictwo i wsparcie psychologiczne.

– Cieszę się, że ta troska o samotne matki ma w Krakowie wiernych kontynuatorów. Potwierdza między innymi dzisiejsza uroczystość. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozbudowę budynku i zadbanie o to, by mogło pomieścić się w nim o wiele więcej osób potrzebujących niż dotychczas – dodał premier.

Zakres udzielanego wsparcia obejmuje nie tylko potrzeby materialne, ale także opiekę, wsparcie duchowe, psychologiczne i prawne. Nade wszystko zaś, kobiety przebywające w domu otrzymują bliskość i troskę sióstr nazaretanek, które prowadzą to miejsce.

– Nie sposób nie wspomnieć dzisiaj o Siostrach Nazaretankach, które z woli kardynała Wojtyły z oddaniem prowadzą Dom od początku jego istnienia. I, które – jako pierwsze w Polsce – otworzyły tutaj Okno Życia. W ciągu szesnastu lat pozostawiono w nim kilkadziesiąt małych dzieci. Te niemowlęta znalazły w tutejszym domu nie tylko szansę przeżycia, ale również czułą opiekę. Zaangażowanie Sióstr w opiekę nad matkami i dziećmi jest powszechnie znane i cenione. Z radością dołączam się więc do niezliczonych głosów wdzięczności. Z serca za ę wierną służbę Siostrom dziękuję – przekazał Mateusz Morawiecki.

– Historia powstania tego miejsca wiąże się z wyjątkową osobą. Osobą, dla której godność macierzyństwa i związane z tym ofiarowanie siebie były największymi wartościami. To właśnie Kardynał Karol Wojtyła zadecydował o zakupie tego domu, który dzisiaj ma nowe, piękniejsze i nowocześniejsze oblicze. Nadal jednak pozostaje kolebką tego, co dla polskiego Papieża było najważniejsze: kolebką troski i miłości ofiarowanej drugiemu człowiekowi. Tylko bezpieczna przystań i bezinteresowna pomoc mogą stanowić fundament dla samotnych matek, które tu będą szukać wsparcia w przezwyciężaniu trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Święto Solidarności
Next Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami

Może to Ci się spodoba

XXXI rocznica powstania Straży Granicznej

Ich misją jest ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu. Jest obecna także na lotniskach, gdzie kontroluje ruch graniczny. Do jej zadań należy także m.in. przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dziś

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

Obrazy malowane ręcznie do Twojego domu

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i zrelaksować. Aby stworzyć przyjemną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie domu są obrazy malowane ręcznie.

Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej

8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź