Stając się mamą

Stając się mamą

To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego. Jest on miejscem schronienia i opieki ofiarowanej kobietom w ciąży i dzieciom. Placówka zyskała nowe oblicze dzięki dotacji celowej z budżetu państwa udzielonej przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uroczystego poświęcenia dokonał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który jesienią minionego roku – wraz z premierem Mateuszem Morawieckim – wizytował teren budowy.

W tym uroczystym dniu Dom zyskał swojego patrona. Stał się nim ks. kardynał Karol Wojtyła.

– Początki istnienia domu przy ul. Przybyszewskiego 39 nierozerwalnie związane są z osobą kardynała Karola Wojtyły, który o nabyciu tej nieruchomości zdecydował tuż przed wyjazdem na konklawe do Rzymu. Dzisiejsza uroczystość nadania placówce jego imienia stanowi więc swoiste zwieńczenie tej pięknej historii oraz docenienie troski ówczesnego metropolity Krakowa o młode matki i kobiety samotne, potrzebujące wsparcia w trudnym momencie życia. wiemy, że okazywał ją, gdy był jeszcze wikariuszem w parafii św. Floriana, nie zaprzestał również po wyborze na papieża – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

W ramach współpracy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie i Prezesa Rady Ministrów powstał projekt: „Stając się mamą – wsparcie dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. Przebudowa i nadbudowa Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie”. Ze środków rządowych przekazana została kwota 1 679 053,48 zł. Dzięki wsparciu udało się zrealizować nadbudowę i przebudowę budynku. Powstały m.in. nowe, dodatkowe miejsca dla kobiet i dzieci oraz gabinet przeznaczony na poradnictwo i wsparcie psychologiczne.

– Cieszę się, że ta troska o samotne matki ma w Krakowie wiernych kontynuatorów. Potwierdza między innymi dzisiejsza uroczystość. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozbudowę budynku i zadbanie o to, by mogło pomieścić się w nim o wiele więcej osób potrzebujących niż dotychczas – dodał premier.

Zakres udzielanego wsparcia obejmuje nie tylko potrzeby materialne, ale także opiekę, wsparcie duchowe, psychologiczne i prawne. Nade wszystko zaś, kobiety przebywające w domu otrzymują bliskość i troskę sióstr nazaretanek, które prowadzą to miejsce.

– Nie sposób nie wspomnieć dzisiaj o Siostrach Nazaretankach, które z woli kardynała Wojtyły z oddaniem prowadzą Dom od początku jego istnienia. I, które – jako pierwsze w Polsce – otworzyły tutaj Okno Życia. W ciągu szesnastu lat pozostawiono w nim kilkadziesiąt małych dzieci. Te niemowlęta znalazły w tutejszym domu nie tylko szansę przeżycia, ale również czułą opiekę. Zaangażowanie Sióstr w opiekę nad matkami i dziećmi jest powszechnie znane i cenione. Z radością dołączam się więc do niezliczonych głosów wdzięczności. Z serca za ę wierną służbę Siostrom dziękuję – przekazał Mateusz Morawiecki.

– Historia powstania tego miejsca wiąże się z wyjątkową osobą. Osobą, dla której godność macierzyństwa i związane z tym ofiarowanie siebie były największymi wartościami. To właśnie Kardynał Karol Wojtyła zadecydował o zakupie tego domu, który dzisiaj ma nowe, piękniejsze i nowocześniejsze oblicze. Nadal jednak pozostaje kolebką tego, co dla polskiego Papieża było najważniejsze: kolebką troski i miłości ofiarowanej drugiemu człowiekowi. Tylko bezpieczna przystań i bezinteresowna pomoc mogą stanowić fundament dla samotnych matek, które tu będą szukać wsparcia w przezwyciężaniu trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Święto Solidarności
Next Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami

Może to Ci się spodoba

„Wolnego ludu krew zanieśli przed Boga tron”

12 września 1939 roku żołnierze Wehrmachtu zamordowali polskich jeńców wojennych zgromadzonych w szkole podstawowej w Szczucinie. Tragiczne wydarzenia upamiętniła coroczna uroczystość, w której w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, wziął

78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej

8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych.

Trasa „Disney Księżniczki Koncert” już wkrótce odwiedzi Wrocław i Gdańsk. Bilety do magicznej krainy bajek są nadal dostępne!

Do największych polskich miast zawitała seria występów “Disney Księżniczki Koncert”. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo piosenki, które poruszają i inspirują kolejne pokolenia. Magia Disneya zaczarowała już Kraków, Katowice

W krakowskiej Akademii Muzycznej znów rozbrzmiały instrumenty

Popatrzmy na drzewo, ono nas uczy, że dzieło sztuki musi być podwójnie zakorzenione, w ziemi i w niebie… Pasją Krzysztofa Pendereckiego, który wypowiedział te słowa, było komponowanie. Kochał drzewa i

Święto Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Wieloletnia tradycja kształcenia kadr inżynierskich w kraju, wytrwała praca nad poprawą polskiej myśli naukowo-technicznej oraz nowoczesność i otwartość na innowacje. To właśnie atuty Politechniki Krakowskiej. W Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź