Krakowskie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Krakowskie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Minęły już 82 lata od wybuchu II wojny światowej – największego w historii świata konfliktu zbrojnego. Krakowskie obchody rocznicy agresji niemieckiej na Polskę przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie.

Rozpocznie je msza święta w katedrze na Wawelu. Następnie uroczystości przeniosą się na cmentarz Rakowicki – przed pomnik Armii „Kraków” w kwaterze Żołnierzy Września 1939.

– Pamięć o Ofiarach II wojny światowej musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy zobowiązani do tej swoistej sztafety historii. Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli. „Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości” – niech te słowa św. Jana Pawła II wybrzmią szczególnie 1 września. Zachęcam wszystkich Małopolan do udziału w uroczystościach, które przygotowaliśmy wspólnie z krakowskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dzięki współpracy pomiędzy IPN – Oddział w Krakowie a Małopolskim Urzędem Wojewódzkim kwatera Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu Rakowickim została wyremontowana. Prace realizowano w 2019 i 2020 roku. W kwaterze znajduje się 138 nagrobków pojedynczych oraz jeden z pięcioma attykami. Koszt wykonania nowych nagrobków wyniósł 305 774,20 zł, z czego 185 000 zł przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, 76 774,20 zł – Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, a 44 000 – Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous 130-lecie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego: Medale dla zasłużonych pracowników
Next Jak pokazać swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe poprzez wpisanie w CV samozatrudnienia?

Może to Ci się spodoba

Stając się mamą

To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego.

XXXI rocznica powstania Straży Granicznej

Ich misją jest ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu. Jest obecna także na lotniskach, gdzie kontroluje ruch graniczny. Do jej zadań należy także m.in. przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dziś

Święto plonów w gminie Rzepiennik Strzyżewski

– Dziękuję całej społeczności Olszyn i Panu Wójtowi Markowi Karasiowi za wspólne świętowanie! Nad pięknym dożynkowym wieńcem Mieszkańcy pracowali ponad tydzień. Widać, że lokalna społeczność włożyła w jego przygotowanie swoje serce.

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Święto Solidarności

– „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź