78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej

78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej

8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych. Prawie 1100 pracowników naukowych i dydaktycznych. Ok. 100 tys. absolwentów. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki rozpoczęła 78. rok akademicki.

W uroczystej inauguracji udział wziął I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Obecny był także ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

– W nowym roku akademickim, wraz z otwierającymi się właśnie projektami i przedsięwzięciami, przed uczelniami, ich wykładowcami i studentami otwierają się nowe perspektywy. Działalność rozpoczyna też nowa instytucja – Akademia Kopernikańska. Będzie ona realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika i nagród kopernikańskich, a także wspieranie nowej uczelni publicznej – Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Wierzę, że działalność Akademii okaże się realnym wsparciem prac prowadzonych przez polskich naukowców na uczelniach w kraju i za granicą, a przede wszystkim przyczyni się do zwiększania konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki na świecie – napisał prezes Rady Ministrów.

– Wspólnota akademicka ma dla wspólnoty narodowej znaczenie szczególne. Absolwenci uczelni wyższych co roku powiększają grono specjalistów, z czasem zyskując pozycje ekspertów i liderów w różnych obszarach naszego życia. By jednak było to możliwe, ich talenty, zapał i energia spotkać się muszą z wiedzą i dorobkiem tych, którzy w swych dziedzinach osiągnęli mistrzostwo. Jakość i ciągłość tej pracy, jej efekty budują przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego całej wspólnocie Politechniki Krakowskiej życzę, by rozpoczynający się rok akademicki 2022/2023 pozwolił Państwu, wreszcie bez żadnych utrudnień, skupić się na wyzwaniach merytorycznych i zrealizować nawet najbardziej ambitne plany. Mam nadzieję, że nadchodzące miesiące przyniosą Wam radość ze wspólnej pracy oraz satysfakcję z osiągniętych rezultatów – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Inaugurację poprzedziła msza święta w bazylice św. Floriana w Krakowie. Podczas uroczystości wręczono Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Engela oraz Nagrodę Fundacji Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery. Oprawę muzyczną zapewnił Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous W krakowskiej Akademii Muzycznej znów rozbrzmiały instrumenty
Next Nauka pływania dla dzieci w Krakowie - od jakiego wieku najlepiej zacząć?

Może to Ci się spodoba

Muzeum Książąt Czartoryskich w całości

Kompleks budynków i przestrzeni wystawienniczych Muzeum Książąt Czartoryskich jest już w całości dostępny dla odwiedzających. Otwarcie dziś ostatniej części – Klasztorka – kończy złożony proces inwestycyjny. W wernisażu wystawy stałej

Święto Solidarności

– „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno

Obrazy malowane ręcznie do Twojego domu

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i zrelaksować. Aby stworzyć przyjemną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie domu są obrazy malowane ręcznie.

Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

50-lecie Centrum Sztuki Mościce

2 czerwca 1971 r. w Mościcach otworzono Zakładowy Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia. Inwestorem były Zakłady Azotowe, a w budowniczych wcielili się pracownicy chemicznej firmy wspomagani przez swoje rodziny. Dziś

„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Otwarcie wystawy w NBP w Krakowie

Wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Mikołaja Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, pomniki, a także

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź