Jaki oczyszczacz powietrza kupić do dużej powierzchni? TOP 3 wydajnych oczyszczaczy powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza kupić do dużej powierzchni? TOP 3 wydajnych oczyszczaczy powietrza

Im większa powierzchnia, tym wydajniejszy musi być oczyszczacz powietrza. Oprócz prędkości filtrowania powietrza na godzinę, czyli kluczowego współczynnika CADR, ogromne znaczenie ma także zestaw filtrów antysmogowych, czujniki zanieczyszczeń powietrza i inne wskaźniki. Zobacz, które wydajne oczyszczacze powietrza najszybciej i najskuteczniej usuwają smog w dużych pomieszczeniach.

Najlepszy zestaw filtrów w wydajnych oczyszczaczach powietrza to…

Aby wydajny oczyszczacz powietrza likwidował zarówno smog, jak i potencjalne alergeny roślinne i zwierzęce, brzydkie zapachy, kurz, dym papierosowy itp., powinien mieć zestaw 3 filtrów:

 1. filtr HEPA – eliminujący przede wszystkim groźne pyły zawieszone, alergeny, niektóre wirusy i bakterie;
 2. filtr węglowy – eliminujący zanieczyszczenia gazowe, np. szkodliwe tlenki siarki i azotu, lotne związki organiczne;
 3. filtr wstępny – chroniący pozostałe dwa filtry przed największymi zanieczyszczeniami. Zatrzymuje np. okruchy, kurz, sierść zwierząt, włosy, dzięki czemu wydłuża żywotność filtrów HEPA i węglowego.

Każdy z poniższych oczyszczaczy powietrza walczy ze smogiem za pomocą powyższej kombinacji filtrów.

1. Oczyszczacz powietrza Klarta Stor

Mocną stroną oczyszczacza powietrza Klarta Stor jest czujnik pyłu zawieszonego PM2,5. Jeśli stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu przekroczy 15 ug/m3, oczyszczacz w trybie automatycznym zwiększy prędkość filtrowania powietrza. Jeżeli poziom PM2,5 w powietrzu przekroczy przekroczy 35 ug/m3, oczyszczacz zacznie pracować z najwyższą wydajnością, aby jak najszybciej zlikwidować zanieczyszczenie.

Dzięki maksymalnemu CADR-owi do 580 m3/h Klarta Stor sprawdzi się w pomieszczeniach do 72,5 m2 przy założeniu, że na każde 10 m2 powierzchni przypada CADR w wysokości 80 m3/h.

Inne atuty oczyszczacza powietrza Klarta Stor to:

 • blokada rodzicielska – uniemożliwia przypadkową zmianę ustawień lub wyłączenie urządzenia przez ciekawskiego malucha;
 • timer – pozwala zaprogramować wyłączenie oczyszczacza po maksymalnie 8 godzinach pracy;
 • żywotność filtrów – filtr węglowy i filtr HEPA mogą pracować nawet do 12 miesięcy, a filtr wstępny wystarczy myć regularnie;
 • wskaźnik zużycia filtrów – sygnalizuje konieczność wymiany filtrów;
 • wskaźnik jakości powietrza – trójkolorowy pierścień sygnalizuje aktualną jakość powietrza;
 • niski średni pobór mocy – wynosi tylko 26 W;
 • uchwyt – ułatwia przenoszenie oczyszczacza powietrza między pomieszczeniami, np. z pokoju dziennego do sypialni.

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor

2. Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro

Klarcie Stor depcze po piętach oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro, który ma nieco niższą maksymalną wydajność (do 580 m3/h). Według serwisu https://wybierzoczyszczacz.pl ten model sprawdzi się w pomieszczeniu o metrażu do 62,5 m2. Mocną stroną oczyszczacza powietrza Xiaomi jest funkcja zdalnego sterowania przez aplikację Mi Home. Dzięki mobilnemu sterowaniu możesz włączyć najwyższą wydajność oczyszczania powietrza tuż przed powrotem do domu, aby potem przełączyć tryb pracy na cichszy.

Deklarowana żywotność filtrów Xiaomi jest krótsza w porównaniu do Klarty Stor. Po około 3-6 miesiącach wskaźnik zużycia filtra może zasygnalizować porę wymiany. Filtry cylindryczne Xiaomi różnią się filtrem węglowym – możesz wybrać filtr ze zwiększoną zawartością węgla aktywnego lub z dodatkową powłoką soli organicznych, która ma pomagać w eliminacji wirusów i bakterii z powietrza. Według obliczeń serwisu WybierzOczyszczacz.pl roczny koszt wymiany filtra nie powinien przekroczyć 358 zł.

Xiaomi Air Purifier Pro również ma czujnik laserowy pyłu PM2,5, aczkolwiek przyspiesza on pracę oczyszczacza w trybie automatycznym dopiero po przekroczeniu stężenia 76 ug/m3.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi PRO

3. Oczyszczacz powietrza LIFAair LA503

Fiński oczyszczacz powietrza LIFAair LA503 ma wysoką wydajność filtrowania powietrza (do 450 m3/h), dzięki której może oczyścić przestrzeń do 56 m2. W rankingu oczyszczaczy powietrza na wybierzoczyszczacz.pl to jeden z najdroższych modeli, jednak jego cena jest adekwatna do imponujących możliwości.

O ile oczyszczacze powietrza charakteryzują się raczej czujnikami pyłu zawieszonego PM2,5 lub kurzu, o tyle LIFAair LA503 współpracuje ze stacją pomiarową LAM05, która monitoruje aktualną jakość powietrza, a dokładnie stężenia:

 • pyłu zawieszony PM2,5,
 • lotnych związków organicznych,
 • dwutlenku węgla.

Dodatkowo stacja podaje zużycie filtrów, biorąc pod uwagę zarówno czas pracy oczyszczacza, jak i stężenie zanieczyszczeń w miejscu jego używania. Dzięki temu ocena kondycji filtrów jest bardzo precyzyjna. Nie brakuje także wskaźników temperatury i wilgotności.

Mocną stroną oczyszczacza powietrza LIFAair LA503 jest duża wydajność pracy w trybie nocnym – aż 139 m3/h – w którym urządzenie generuje zaledwie 19 dB. Dzięki tym parametrom urządzenie spisze się na medal w sypialni o powierzchni do ok. 17 m2. Dla porównania – Xiaomi Air Purifier Pro zmniejsza wydajność do 40 m3/h w trybie nocnym, generując szum na poziomie 31 dB.

Pozostałe zalety oczyszczacza LIFAair LA503 to:

 • bezstopniowa regulacja obrotów w nietypowy sposób – wystarczy gładzić dłonią górną część urządzenia;
 • zdalne sterowanie przez aplikację;
 • duża zawartość węgla aktywnego w filtrze węglowym – aż 3,5 kg;
 • funkcja autodiagnozy – oczyszczacz samodzielnie szuka przyczyn i rozwiązania potencjalnej awarii;
 • akumulator litowo-jonowy o pojemności 5200 mAh – dzięki niemu oczyszczacz będzie działać podczas przerwy w dostawie zasilania,
 • niski koszt eksploatacji – według WybierzOczyszczacz.pl roczny koszt filtrów to ok. 236 zł.

Niestety, cena oczyszczacza LIFAair LA503 jest wysoka, zwłaszcza że dodatkowo płaci się za stację pomiarową. Jeśli bierzemy pod uwagę przede wszystkim wydajność pracy,  skuteczność usuwania smogu i opłacalność, najlepszymi alternatywami są tańsze oczyszczacze Klarta i Xiaomi.

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA503

Previous 41. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Next Śmiertelny wypadek na ul. Bora-Komorowskiego w Krakowie

Może to Ci się spodoba

Podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie

15 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych drużyn biorących udział w grze wirtualno-terenowej, która została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką

Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD

26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych

Kolejne 2 złote medale Szymona Kulki na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Los Angeles

Kolejne doskonałe informacje docierają do Gorlic z Los Angeles, gdzie odbywają się XVII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych. Sierżant Szymon Kulka – biegający policjant Posterunku Policji w Uściu Gorlickim – do

Ponad 8,4 mln zł z budżetu państwa dla uzdrowisk w Małopolsce

8 gmin województwa małopolskiego otrzymało dotację z budżetu państwa na realizację zadań związanych z utrzymaniem funkcji leczniczych uzdrowisk. Rządowe środki w łącznej kwocie 8 409 000 zł trafią do uzdrowiska

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

Czym jest trigeneracja? Na czym polega ta technologia?

Technologie grzewcze stosowane we współczesnym budownictwie osiągają coraz wyższą wydajność. Ciągły rozwój tej dziedziny podyktowany jest z jednej strony chęcią zwiększenia wydajności w produkcji energii cieplnej, a z drugiej ograniczaniem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź