41. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

41. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

To będzie już LVI, a 41. po II wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, II wicewojewoda Ryszard Pagacz i wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział w uroczystościach poprzedzających wymarsz z krakowskich Oleandrów.

W wawelskiej krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów zostały złożone kwiaty przy grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego i Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006-2009. Następnie w katedrze wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta, po której nastąpił przemarsz z asystą wojskową na plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty.

– Mogiła Mogił zawsze była miejscem, do którego zmierzały delegacje z ziemią z pól bitewnych zroszonych krwią polskiego żołnierza. Tak było przed drugą wojną światową, ale i później, gdy dzięki uporowi środowisk niepodległościowych zwyczaj ten został przywrócony. Dziękuję wszystkim, którzy opiekują się Kopcem Józefa Piłsudskiego oraz tym, którzy wytrwale kultywują tradycję Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

6 sierpnia o poranku Marsz Szlakiem Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszył z krakowskich Oleandrów. W uroczystości wzięli udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz zastępca dyrektora Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie Cecylia Radoń.

Następnie minister Jan Kasprzyk wraz z wicewojewodą Ryszardem Pagaczem złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Marsz I Kompanii Kadrowej Legionów Polskich w Michałowicach.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?
Next Jaki oczyszczacz powietrza kupić do dużej powierzchni? TOP 3 wydajnych oczyszczaczy powietrza

Może to Ci się spodoba

Święto Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Wieloletnia tradycja kształcenia kadr inżynierskich w kraju, wytrwała praca nad poprawą polskiej myśli naukowo-technicznej oraz nowoczesność i otwartość na innowacje. To właśnie atuty Politechniki Krakowskiej. W Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”

Obrazy malowane ręcznie do Twojego domu

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i zrelaksować. Aby stworzyć przyjemną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie domu są obrazy malowane ręcznie.

3 wyjątkowe miasta, które musisz odwiedzić!

Planujesz podróż i za cel wyprawy chcesz wybrać mniej popularne kierunki, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem? Sprawdź nasze trzy propozycje miejsc o wyjątkowym charakterze, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia.

Muzeum Książąt Czartoryskich w całości

Kompleks budynków i przestrzeni wystawienniczych Muzeum Książąt Czartoryskich jest już w całości dostępny dla odwiedzających. Otwarcie dziś ostatniej części – Klasztorka – kończy złożony proces inwestycyjny. W wernisażu wystawy stałej

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź