ADR – Klasyfikacja towarów niebezpiecznych
ADR to skrót od European Agreement concerning International Carriage of Dangerous Goods by Road (Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych).
Umowa ta reguluje wszystkie aspekty transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Oznakowanie ADR stosowane jest przez przewoźników w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa ładunków, a co za tym idzie kierowców, którzy je przewożą, innych użytkowników dróg oraz odbiorców materiałów niebezpiecznych. Właściwe oznakowanie pojazdów przewożących towary niebezpieczne jest ważnym elementem umowy ADR.
Umowa ADR wymaga, aby towary niebezpieczne były odpowiednio oznakowane na czas transportu. Każda substancja, która jest potencjalnie niebezpieczna posiada unikalne oznakowanie, które jest spójne we wszystkich krajach, które podpisały umowę ADR. Oznakowania te są stosowane w celu zapewnienia służbom ratowniczym możliwości odpowiedniego reagowania na wypadek z udziałem pojazdów przewożących substancje niebezpieczne.
Materiały niebezpieczne oznakowane ADR – bezpieczne w transporcie
Materiały niebezpieczne to wszelkie materiały lub towary, których przewóz jest zabroniony lub dozwolony tylko pod pewnymi warunkami. Warunki te są dokładnie opisane w załącznikach do umowy ADR. Umowa ADR dzieli towary niebezpieczne na 13 kategorii. Należą do nich materiały wybuchowe i gazy, materiały ciekłe i stałe łatwopalne, jak również materiały samozapalne i materiały wytwarzające gaz palny w kontakcie z wodą.
Znaki ostrzegawcze ADR to przede wszystkim uniwersalne piktogramy wpisane w kwadrat (pochylone i stojące pod jednym kątem), czasami opisane symbolami liczbowymi lub znakami zawierającymi numery UN (czyli numery UN substancji niebezpiecznych przypisane do danej substancji niebezpiecznej (np. UN 3077 to numer oznaczający transport tlenku cynku. Jest to materiał niebezpieczny dla środowiska.
Oznakowanie ADR firmy TECHEM
TECHEM oferuje najwyższej jakości znaki ostrzegawcze ADR wykonane z trwałych folii samoprzylepnych, które można naklejać na dowolną powierzchnię. Znaki ADR dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do wielkości pojemnika lub opakowania. Wszystkie sprzedawane przez nas znaki ostrzegawcze do przewozu materiałów niebezpiecznych są zgodne z przepisami i pozwalają na przestrzeganie umów ADR.
Więcej o znakach ADR przeczytasz na http://doradztwochemiczne.pl/a,uzvx
Znaki ADR
Znak ADR jest pomarańczowym prostokątem z czarną obwódką. Na tabliczce umieszczone są dwie liczby w postaci ułamków zwykłych:
- W liczniku znajduje się numer identyfikacyjny zagrożenia HIN (dwie lub trzy cyfry).
- W mianowniku podany jest numer identyfikacyjny materiału UN (cztery cyfry).
Numer HIN
Numer identyfikacyjny zagrożenia składa się z dwóch części. Pierwsza cyfra oznacza ogólną charakterystykę substancji niebezpiecznej. Może to być gaz lub ciecz i jakie ma działania. Kolejne cyfry numeru HIN opisują dokładne działanie i stopień ciężkości. Litera X w numerze HIN oznacza, że substancja nie powinna mieć kontaktu z wodą ze względu na silne reakcje (sód lub potas).
Numer UN
Numer identyfikacyjny materiału to czterocyfrowy numer identyfikujący substancję. Składa się on z czterech cyfr. Numer UN oznacza konkretny materiał niebezpieczny, np. benzynę, olej napędowy lub amoniak.
Może to Ci się spodoba
Kradł w firmie, w której był szefem
Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.
Porozumienie Akademii Górniczo- Hutniczej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie
Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na
Dni Bezpiecznego Internetu
W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz
Który jubiler w Krakowie oferuje naprawę i odnowę obrączek ślubnych?
Obrączki ślubne to nie tylko ozdoba, ale również sentymentalna pamiątka, stanowiąca symbol uczucia i obietnicy, którą składamy sobie w trakcie podniosłej ceremonii. Bardzo często jednak zdarza się, że upływ czasu
Awaria elektryczna w Twoim domu. O co zadbać?
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z sytuacją, gdy w waszym domu zabrakło prądu. Powodów dla takiej sytuacji może być wiele, Czasami wynikają one z przyczyn niezależnych od nas, a czasem wręcz
Kolory w salonie – bezpieczne, ciepłe, a może nowoczesne?
Czy najlepsze kolory do salonu są bezpieczne i neutralne? Niekoniecznie! Pokażemy Ci, jak wybrać odpowiednie kolory do salonu. Podpowiadamy również, jak dobrać kolor ścian i podłóg w salonie. Jak wybrać
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!