ADR – Klasyfikacja towarów niebezpiecznych
ADR to skrót od European Agreement concerning International Carriage of Dangerous Goods by Road (Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych).
Umowa ta reguluje wszystkie aspekty transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Oznakowanie ADR stosowane jest przez przewoźników w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa ładunków, a co za tym idzie kierowców, którzy je przewożą, innych użytkowników dróg oraz odbiorców materiałów niebezpiecznych. Właściwe oznakowanie pojazdów przewożących towary niebezpieczne jest ważnym elementem umowy ADR.
Umowa ADR wymaga, aby towary niebezpieczne były odpowiednio oznakowane na czas transportu. Każda substancja, która jest potencjalnie niebezpieczna posiada unikalne oznakowanie, które jest spójne we wszystkich krajach, które podpisały umowę ADR. Oznakowania te są stosowane w celu zapewnienia służbom ratowniczym możliwości odpowiedniego reagowania na wypadek z udziałem pojazdów przewożących substancje niebezpieczne.
Materiały niebezpieczne oznakowane ADR – bezpieczne w transporcie
Materiały niebezpieczne to wszelkie materiały lub towary, których przewóz jest zabroniony lub dozwolony tylko pod pewnymi warunkami. Warunki te są dokładnie opisane w załącznikach do umowy ADR. Umowa ADR dzieli towary niebezpieczne na 13 kategorii. Należą do nich materiały wybuchowe i gazy, materiały ciekłe i stałe łatwopalne, jak również materiały samozapalne i materiały wytwarzające gaz palny w kontakcie z wodą.
Znaki ostrzegawcze ADR to przede wszystkim uniwersalne piktogramy wpisane w kwadrat (pochylone i stojące pod jednym kątem), czasami opisane symbolami liczbowymi lub znakami zawierającymi numery UN (czyli numery UN substancji niebezpiecznych przypisane do danej substancji niebezpiecznej (np. UN 3077 to numer oznaczający transport tlenku cynku. Jest to materiał niebezpieczny dla środowiska.
Oznakowanie ADR firmy TECHEM
TECHEM oferuje najwyższej jakości znaki ostrzegawcze ADR wykonane z trwałych folii samoprzylepnych, które można naklejać na dowolną powierzchnię. Znaki ADR dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do wielkości pojemnika lub opakowania. Wszystkie sprzedawane przez nas znaki ostrzegawcze do przewozu materiałów niebezpiecznych są zgodne z przepisami i pozwalają na przestrzeganie umów ADR.
Więcej o znakach ADR przeczytasz na http://doradztwochemiczne.pl/a,uzvx
Znaki ADR
Znak ADR jest pomarańczowym prostokątem z czarną obwódką. Na tabliczce umieszczone są dwie liczby w postaci ułamków zwykłych:
- W liczniku znajduje się numer identyfikacyjny zagrożenia HIN (dwie lub trzy cyfry).
- W mianowniku podany jest numer identyfikacyjny materiału UN (cztery cyfry).
Numer HIN
Numer identyfikacyjny zagrożenia składa się z dwóch części. Pierwsza cyfra oznacza ogólną charakterystykę substancji niebezpiecznej. Może to być gaz lub ciecz i jakie ma działania. Kolejne cyfry numeru HIN opisują dokładne działanie i stopień ciężkości. Litera X w numerze HIN oznacza, że substancja nie powinna mieć kontaktu z wodą ze względu na silne reakcje (sód lub potas).
Numer UN
Numer identyfikacyjny materiału to czterocyfrowy numer identyfikujący substancję. Składa się on z czterech cyfr. Numer UN oznacza konkretny materiał niebezpieczny, np. benzynę, olej napędowy lub amoniak.
Może to Ci się spodoba
Rusza budowa nowego komisariatu policji w Krakowie
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie zawarła z wykonawcą umowę na budowę nowej siedziby komisariatu V w Krakowie. Komisariat obsługujący dzielnice Dębniki, Łagiewniki i Podgórze będzie miał siedzibę przy zbiegu ulic
Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność
W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np. „na syna/córkę”,
Monitorowanie drogowego przewozu towarów
14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w
Agregat wody lodowej – czym jest i jaka jest jego specyfika?
Każda instalacja chłodnicza czy klimatyzacyjna musi mieć swój fundament, który stanowi agregat wody lodowej. Jest to urządzenie odprowadzające ciepło z cieczy. Swoje zastosowanie agregaty znajdują zarówno w klimatyzacji, jak i
Poddasze, które nie przegrzewa się latem – jak dobrać materiały izolacyjne?
Latem poddasze potrafi zamienić się w prawdziwy piekarnik – zwłaszcza jeśli dach został ocieplony wyłącznie z myślą o ochronie przed zimnem. Tymczasem komfort cieplny w sezonie letnim jest równie ważny,
Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu
Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!