ADR – Klasyfikacja towarów niebezpiecznych

ADR – Klasyfikacja towarów niebezpiecznych

ADR to skrót od European Agreement concerning International Carriage of Dangerous Goods by Road (Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych).

Umowa ta reguluje wszystkie aspekty transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Oznakowanie ADR stosowane jest przez przewoźników w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa ładunków, a co za tym idzie kierowców, którzy je przewożą, innych użytkowników dróg oraz odbiorców materiałów niebezpiecznych. Właściwe oznakowanie pojazdów przewożących towary niebezpieczne jest ważnym elementem umowy ADR.

Umowa ADR wymaga, aby towary niebezpieczne były odpowiednio oznakowane na czas transportu. Każda substancja, która jest potencjalnie niebezpieczna posiada unikalne oznakowanie, które jest spójne we wszystkich krajach, które podpisały umowę ADR. Oznakowania te są stosowane w celu zapewnienia służbom ratowniczym możliwości odpowiedniego reagowania na wypadek z udziałem pojazdów przewożących substancje niebezpieczne.

Materiały niebezpieczne oznakowane ADR – bezpieczne w transporcie

Materiały niebezpieczne to wszelkie materiały lub towary, których przewóz jest zabroniony lub dozwolony tylko pod pewnymi warunkami. Warunki te są dokładnie opisane w załącznikach do umowy ADR. Umowa ADR dzieli towary niebezpieczne na 13 kategorii. Należą do nich materiały wybuchowe i gazy, materiały ciekłe i stałe łatwopalne, jak również materiały samozapalne i materiały wytwarzające gaz palny w kontakcie z wodą.

Znaki ostrzegawcze ADR to przede wszystkim uniwersalne piktogramy wpisane w kwadrat (pochylone i stojące pod jednym kątem), czasami opisane symbolami liczbowymi lub znakami zawierającymi numery UN (czyli numery UN substancji niebezpiecznych przypisane do danej substancji niebezpiecznej (np. UN 3077 to numer oznaczający transport tlenku cynku. Jest to materiał niebezpieczny dla środowiska.

Oznakowanie ADR firmy TECHEM

TECHEM oferuje najwyższej jakości znaki ostrzegawcze ADR wykonane z trwałych folii samoprzylepnych, które można naklejać na dowolną powierzchnię. Znaki ADR dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do wielkości pojemnika lub opakowania. Wszystkie sprzedawane przez nas znaki ostrzegawcze do przewozu materiałów niebezpiecznych są zgodne z przepisami i pozwalają na przestrzeganie umów ADR.

Więcej o znakach ADR przeczytasz na http://doradztwochemiczne.pl/a,uzvx

Znaki ADR

Znak ADR jest pomarańczowym prostokątem z czarną obwódką. Na tabliczce umieszczone są dwie liczby w postaci ułamków zwykłych:

  • W liczniku znajduje się numer identyfikacyjny zagrożenia HIN (dwie lub trzy cyfry).
  • W mianowniku podany jest numer identyfikacyjny materiału UN (cztery cyfry).

Numer HIN

Numer identyfikacyjny zagrożenia składa się z dwóch części. Pierwsza cyfra oznacza ogólną charakterystykę substancji niebezpiecznej. Może to być gaz lub ciecz i jakie ma działania. Kolejne cyfry numeru HIN opisują dokładne działanie i stopień ciężkości. Litera X w numerze HIN oznacza, że substancja nie powinna mieć kontaktu z wodą ze względu na silne reakcje (sód lub potas).

Numer UN

Numer identyfikacyjny materiału to czterocyfrowy numer identyfikujący substancję. Składa się on z czterech cyfr. Numer UN oznacza konkretny materiał niebezpieczny, np. benzynę, olej napędowy lub amoniak.

Previous Leczenie łysienia - Laser do stymulacji wzrostu włosów
Next Modne kurtki, czyli jakie?

Może to Ci się spodoba

Kolejne 2 złote medale Szymona Kulki na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Los Angeles

Kolejne doskonałe informacje docierają do Gorlic z Los Angeles, gdzie odbywają się XVII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych. Sierżant Szymon Kulka – biegający policjant Posterunku Policji w Uściu Gorlickim – do

Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce

Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań

Wspólne przedsięwzięcie policji małopolskiej i holenderskiej

W dniach od 05 do 17 czerwca 2017 roku, realizując umowę o współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, a Komendą Główną Policji w Hadze, dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji

Fałszywy ksiądz – próbował wyłudzić pieniądze

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który podszywając się pod osobę duchowną próbował pod jednym z kościołów w centrum Krakowa zebrać pieniądze. Oszust został ujęty przez

Jak urządzić przestrzeń mieszkalną z sypialnią?

Dziś domy i mieszkania są niezwykle drogie. Co gorsza, ceny wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ten trend miał się odwrócić. Nic więc dziwnego,

Zdrowe nawilżanie powietrza czyli nawilżacze powietrza i ich prozdrowotne właściwości

Chcemy czuć się jak w domu. Dobra jakość powietrza jest kluczem do osiągnięcia tego celu. Ważne jest nie tylko usuwanie zanieczyszczeń, ale także temperatura i wilgotność względna. Jest to szczególnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź