ADR – Klasyfikacja towarów niebezpiecznych

ADR – Klasyfikacja towarów niebezpiecznych

ADR to skrót od European Agreement concerning International Carriage of Dangerous Goods by Road (Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych).

Umowa ta reguluje wszystkie aspekty transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Oznakowanie ADR stosowane jest przez przewoźników w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa ładunków, a co za tym idzie kierowców, którzy je przewożą, innych użytkowników dróg oraz odbiorców materiałów niebezpiecznych. Właściwe oznakowanie pojazdów przewożących towary niebezpieczne jest ważnym elementem umowy ADR.

Umowa ADR wymaga, aby towary niebezpieczne były odpowiednio oznakowane na czas transportu. Każda substancja, która jest potencjalnie niebezpieczna posiada unikalne oznakowanie, które jest spójne we wszystkich krajach, które podpisały umowę ADR. Oznakowania te są stosowane w celu zapewnienia służbom ratowniczym możliwości odpowiedniego reagowania na wypadek z udziałem pojazdów przewożących substancje niebezpieczne.

Materiały niebezpieczne oznakowane ADR – bezpieczne w transporcie

Materiały niebezpieczne to wszelkie materiały lub towary, których przewóz jest zabroniony lub dozwolony tylko pod pewnymi warunkami. Warunki te są dokładnie opisane w załącznikach do umowy ADR. Umowa ADR dzieli towary niebezpieczne na 13 kategorii. Należą do nich materiały wybuchowe i gazy, materiały ciekłe i stałe łatwopalne, jak również materiały samozapalne i materiały wytwarzające gaz palny w kontakcie z wodą.

Znaki ostrzegawcze ADR to przede wszystkim uniwersalne piktogramy wpisane w kwadrat (pochylone i stojące pod jednym kątem), czasami opisane symbolami liczbowymi lub znakami zawierającymi numery UN (czyli numery UN substancji niebezpiecznych przypisane do danej substancji niebezpiecznej (np. UN 3077 to numer oznaczający transport tlenku cynku. Jest to materiał niebezpieczny dla środowiska.

Oznakowanie ADR firmy TECHEM

TECHEM oferuje najwyższej jakości znaki ostrzegawcze ADR wykonane z trwałych folii samoprzylepnych, które można naklejać na dowolną powierzchnię. Znaki ADR dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do wielkości pojemnika lub opakowania. Wszystkie sprzedawane przez nas znaki ostrzegawcze do przewozu materiałów niebezpiecznych są zgodne z przepisami i pozwalają na przestrzeganie umów ADR.

Więcej o znakach ADR przeczytasz na http://doradztwochemiczne.pl/a,uzvx

Znaki ADR

Znak ADR jest pomarańczowym prostokątem z czarną obwódką. Na tabliczce umieszczone są dwie liczby w postaci ułamków zwykłych:

  • W liczniku znajduje się numer identyfikacyjny zagrożenia HIN (dwie lub trzy cyfry).
  • W mianowniku podany jest numer identyfikacyjny materiału UN (cztery cyfry).

Numer HIN

Numer identyfikacyjny zagrożenia składa się z dwóch części. Pierwsza cyfra oznacza ogólną charakterystykę substancji niebezpiecznej. Może to być gaz lub ciecz i jakie ma działania. Kolejne cyfry numeru HIN opisują dokładne działanie i stopień ciężkości. Litera X w numerze HIN oznacza, że substancja nie powinna mieć kontaktu z wodą ze względu na silne reakcje (sód lub potas).

Numer UN

Numer identyfikacyjny materiału to czterocyfrowy numer identyfikujący substancję. Składa się on z czterech cyfr. Numer UN oznacza konkretny materiał niebezpieczny, np. benzynę, olej napędowy lub amoniak.

Previous Leczenie łysienia - Laser do stymulacji wzrostu włosów
Next Modne kurtki, czyli jakie?

Może to Ci się spodoba

Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz

W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest

Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, porady dla rodziców

Rodzicu zadbaj o swoje dziecko podczas letnich wakacji – porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadania, przed którymi stoimy jako rodzice. To właśnie my

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Jak urządzić przestrzeń mieszkalną z sypialnią?

Dziś domy i mieszkania są niezwykle drogie. Co gorsza, ceny wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ten trend miał się odwrócić. Nic więc dziwnego,

World of Warcraft – Kowalstwo w Legionie: Zbroja Demonsteel

Zaniedbałem kowalstwo w Legionie. Ma ono spory potencjał zarobkowy, więc nie ma powodu. Odkryłem, że poziom 85 rzemieślniczej profesji jest bardzo przydatny w całym rozszerzeniu. Jest to opłacalne nawet przy

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź