Muzeum Książąt Czartoryskich w całości

Muzeum Książąt Czartoryskich w całości

Kompleks budynków i przestrzeni wystawienniczych Muzeum Książąt Czartoryskich jest już w całości dostępny dla odwiedzających. Otwarcie dziś ostatniej części – Klasztorka – kończy złożony proces inwestycyjny. W wernisażu wystawy stałej „Klasztorek. Muzeum Książąt Czartoryskich” wzięli udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Klasztorek to część Muzeum Książąt Czartoryskich łącząca Pałac Czartoryskich z Arsenałem dwiema malowniczymi przewiązkami. Nazwa przypomina, że zanim to miejsce stało się własnością Czartoryskich, należało do sąsiedniego klasztoru Pijarów. Po remoncie i w nowej aranżacji prezentacja w Klasztorku uzupełnia wystawę w Pałacu.

– Klasztorek dopełnia odbudowę całego Muzeum Książąt Czartoryskich. Kolekcja Muzeum obejmuje 86 tysięcy obiektów, nie licząc biblioteki. To olbrzymie zasoby, które muszą mieć odpowiednią przestrzeń, aby mogły być prezentowane. Otwierana ekspozycja jest nieco inna niż ta, która była dotychczas dostępna, ale jest równie fascynująca i ciekawa. Zawiera pamięć i piękno, które są dla nas tak ważne. Cała inwestycja – remont, konserwacja i aranżacja Pałacu, Arsenału i Klasztorka – kosztowała około 75 mln zł. Oświetlone dziś słońcem muzealne patio jest symbolem przemian w polskiej kulturze. Nasze wspólne decyzje o zakupie kolekcji, a następnie o zainwestowaniu środków publicznych w odbudowę Muzeum Czartoryskich były konieczne i przyniosły nam piękno i pamięć, które budują naszą wspólnotę – mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

– Muzeum Książąt Czartoryskich to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników sztuki odwiedzających Kraków. W swoich murach kryje najcenniejszą w Polsce i uważaną za jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym otwierany dziś Klasztorek zyskał połączenie z Pałacem oraz Arsenałem. To duże ułatwienie dla zwiedzających, którzy od teraz swobodnie będą mogli przemieszczać się po całym kompleksie. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca
 – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Dawniej to właśnie w Klasztorku znajdowała się główna część wystawionej kolekcji. Aktualnie zwiedzający będą mieli okazję oglądać zbiory podzielone na cztery części: „Zbrojownię”, „Dziedzictwo Puław”, „Ciekawości” i „Hotel Lambert”. W sumie znajduje się tam około 1800 przedmiotów umieszczonych w pięknych, odrestaurowanych, XIX-wiecznych gablotach.

Na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty związane z królami polskimi, bohaterami narodowymi, muzykami, poetami i pisarzami, takimi jak np. Julian Ursyn Niemcewicz czy Fryderyk Chopin i Marcelina Czartoryska. Ważnym aspektem ekspozycji w Klasztorku jest także przypomnienie historii zbiorów podczas powstania listopadowego, Wielkiej Emigracji i przeniesienia kolekcji do paryskiego Hôtel Lambert. W Klasztorku znajdzie się także kolekcja rzemiosła artystycznego, numizmatów i medali oraz Gabinet Rycin, gdzie znajdują się znakomite grafiki, które prezentowane będą w ramach wystaw czasowych w Pałacu.

– Od dziś Pałac, Arsenał i Klasztorek ponownie stanowią całość, połączoną wewnętrznymi przejściami, stanowiąc jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych Starego Miasta w Krakowie wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Remont konserwatorski Klasztorka pozwolił nie tylko przywrócić budynkowi jego dawny splendor, zachowując przede wszystkim historyczną architekturę, gabloty muzealne i detale wnętrz, ale również przygotować do prezentacji po raz pierwszy nowe dzieła oraz przestrzenie wystawiennicze
 – mówi dyrektor Muzeum Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski.


Kompleksowy remont

Remont konserwatorski i modernizacja budynku Klasztorka były ostatnim etapem kompleksowego remontu Muzeum Książąt Czartoryskich. Tym samym końca dobiegł złożony proces inwestycyjny, którego kolejne etapy wieńczyły otwarcia kolejno Pałacu (2019) oraz Arsenału (2021).

Projekt realizowany był w ramach dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i dotacji celowej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cała inwestycja, tj. remont, konserwacja i aranżacja kompleksu Muzeum, kosztowała ok. 75 mln zł. Koszt prac w Pałacu wyniósł 43 mln zł, w Arsenale 18 mln zł, natomiast modernizacja Klasztorka zamknęła się w kwocie 12 mln zł.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Podsumowanie czerwcowego weekendu na Małopolskich drogach
Next Zapraszamy na krakowskie uroczystości upamiętniające ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz

Może to Ci się spodoba

3 wyjątkowe miasta, które musisz odwiedzić!

Planujesz podróż i za cel wyprawy chcesz wybrać mniej popularne kierunki, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem? Sprawdź nasze trzy propozycje miejsc o wyjątkowym charakterze, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia.

Zapraszamy na krakowskie uroczystości upamiętniające ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz

14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Krakowską uroczystość upamiętniającą ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

„Wolnego ludu krew zanieśli przed Boga tron”

12 września 1939 roku żołnierze Wehrmachtu zamordowali polskich jeńców wojennych zgromadzonych w szkole podstawowej w Szczucinie. Tragiczne wydarzenia upamiętniła coroczna uroczystość, w której w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, wziął

Stając się mamą

To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego.

XXXI rocznica powstania Straży Granicznej

Ich misją jest ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu. Jest obecna także na lotniskach, gdzie kontroluje ruch graniczny. Do jej zadań należy także m.in. przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dziś

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź