Awaria elektryczna w Twoim domu. O co zadbać?

Awaria elektryczna w Twoim domu. O co zadbać?

Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z sytuacją, gdy w waszym domu zabrakło prądu. Powodów dla takiej sytuacji może być wiele, Czasami wynikają one z przyczyn niezależnych od nas, a czasem wręcz przeciwnie. O co zadbać w przypadku awarii elektrycznej w domu? Jak przeciwdziałać niebezpieczeństwom wynikającym z tego typu usterek? Czy pomoc elektryka będzie w Twoim przypadku niezbędna? Zapraszamy do dalszej części artykułu w celu znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania.

Awarie elektryczne — najczęstsze przyczyny

Przywykliśmy już do czasów, gdy bez prądu ciężko jest nam funkcjonować. Na rynku pojawia się coraz to więcej nowych technologii i urządzeń elektrycznych, które mają na celu ułatwić nam życie. Przeważnie wszystkie te rozwiązania wymagają zasilania, a przerwa w dostawie prądu stanowi ogromny problem w ich dalszym działaniu. Warto jest więc zadbać o to, aby trzymać się z dala od wszelkiego rodzaju awarii elektrycznych i przeciwdziałać im, najlepiej jak tylko potrafimy. Jeżeli już niestety do takowych dojdzie, to ważne, aby były one naprawiane tak szybko, jak to tylko możliwe. Co najczęściej powoduje powstawanie awarii elektrycznych?

Przerwa dostawcy w dostawie prądu

Często dochodzi do planowanych bądź nieplanowanych przerw w dostawie prądu. Jednym z głównych powodów dla tego pierwszego typu są na przykład prace konserwacyjne, które wymagają wyłączenie prądu w celu umożliwienia ich realizacji. W takiej sytuacji nie możemy zbyt wiele zrobić, zwłaszcza że prawdopodobnie dostawca poinformował nas wcześniej o planowych utrudnieniach. Kiedy dochodzi do nieplanowanych przerw w dostawie prądu? Chociażby w wyniku bardzo złych warunków pogodowych. Niestety, ale instalacje elektryczne są podatne na różnego rodzaju działania atmosferyczne i musimy się liczyć z tym, że dostawca zmuszony może być do odłączenia energii np. ze względów bezpieczeństwa. Skrajne przypadki takie jak powalone drzewa na liniach energetycznych również mogą przyczynić się bezpośrednio do utraty zasilania.

Zbyt obciążona instalacja elektryczna

Czasem zdarza się tak, że mamy bardzo dużo urządzeń elektrycznych, które próbujemy podłączyć do sieci w tym samym momencie. Niestety może być to bardzo szkodliwe w skutkach. W takiej sytuacji pobór energii elektrycznej może przekroczyć dopuszczalny limit sieci, na skutek czego — w najlepszym wypadku bezpiecznik zadziała tutaj natychmiastowo, odcinając nas od źródła prądu. W najgorszym wypadku może dojść do strat związanych z podłączanymi urządzeniami, bądź nawet całą siecią, do której się wpięliśmy. To właśnie dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń w postaci bezpieczników. Wyobraźcie sobie brak istnienia tego sprytnego zabezpieczenia. Linia energetyczna starałaby się zapewnić nam tyle energii ile tylko potrzeba, nawet mimo nadciągającego przeciążenia. Następstwem byłoby nie tylko spalenie naszych urządzeń, ale nawet i całej instalacji elektrycznej!

Stara instalacja elektryczna

Wiele starych domostw posiada przestarzałe instalacje elektryczne. Ich dalsze używanie może wyrządzić sporo problemów. Kiedyś instalacje były projektowane, bazując na tańszej i mniej odpornej technologii, która może nie współpracować zbyt dobrze z najnowszymi urządzeniami. W takiej sytuacji jednym rozwiązaniem może okazać się wymiana całej instalacji elektrycznej.

Przestarzałe, przetarte przewody

Kable, które przewodzą prąd niestety, ale z wiekiem tracą swoje właściwości (zmęczenie materiału) i stają się coraz bardziej podatne na zniszczenie. Przetarcie materiału izolacyjnego umożliwia zwarcie się przewodów przenoszących ładunek. Tzw. zwarcie przewodu zasilającego do masy może być kolejną przyczyną awarii elektrycznej. Jeżeli nasza instalacja jest odpowiednio przygotowana, następstwem tej sytuacji powinno być wybicia bezpiecznika.

Majsterkowanie na własną rękę

Niestety, ale tak długo, jak ludzie będę eksperymentować, tak długo będzie dochodzić do różnych incydentów z ich udziałem. W tym punkcie mowa głównie o różnego rodzaju konstrukcjach bazujących na amatorskich rozwiązaniach. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie urządzeń elektrycznych, powinniśmy zapytać o pomoc osoby z większym doświadczeniem. Czasem moment nieuwagi albo małe niedopatrzenie może doprowadzić do awarii elektrycznej, a nawet tragedii związanej z narażeniem naszego życia lub naszych bliskich.

Jak dbać o instalację elektryczną?

Dowiedz się jak zadbać o instalację elektryczną w swoim domu

Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych awarii oraz mieć pewność, że nasza instalacja elektryczna jest w dobrym stanie, należy przeprowadzać jej kontrolę minimum raz na 5 lat. Taka kontrola może zostać wykonana przez wykwalifikowanego elektryka. Podczas przeglądu otrzymujemy szereg informacji na temat aktualnego stanu przewodów, bezpieczników, gniazdek czy wiązek kabli. Wszystko to powinno zostać podparte raportem w wersji papierowej oraz podpisane przez osobę kontrolującą. Wykonanie pomiarów elektrycznych zapewni nam wewnętrzny spokój ducha, że dołożyliśmy wszelkich starach to wyeliminowania powstawania potencjalnych usterek.

Usterka instalacji elektrycznej? Elektryk najlepszym fachowcem

Jeżeli usterka wydaje się być na tyle poważna, że wymiana bezpiecznika nie jest wystarczająca, warto zwrócić się do osoby z odpowiednim doświadczeniem. Dużo ludzi stara się zaoszczędzić czas i pieniądze na wzywaniu fachowej pomocy jednak może być to dla nas tragiczne w skutkach. Nieodpowiednio podejście do tematu, brak odpowiednich zabezpieczeń oraz wiedzy naraża nas na porażenie prądem. Wychodzimy z założenia, że wszelkie prace związane z instalacjami elektrycznymi powinno być wykonywane tylko i wyłącznie przez osoby, które mają wiedzę oraz odpowiednie pozwolenia do wykonywania tych czynności. Elektryk to osoba która, pomoże Ci zdiagnozować źródło problemu, naprawić usterkę, o ile będzie to możliwe, a nawet zaprojektować nową instalację elektryczną. Jeżeli sam nie czujesz się na siłach do stawienia czoła tym problemem, nie wahaj się zadzwonić po pomoc profesjonalisty. Oszczędzisz sobie dalszych problemów.

Wiesław Bańdo grupa DAWsystem
Dobrego Pasterza 110/86
31-416 Kraków

Tel: 784-368-111
http://www.elektryk-krakow.pl/kontakt

Previous Opakowania dla sklepów internetowych
Next DR Construct - Montaż Komórek Lokatorskich

Może to Ci się spodoba

Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb  zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO  odbędzie się

Arcybiskup Piero Marini z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Jako Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych towarzyszył Ojcowi Świętemu w 50 podróżach do Włoch oraz 80 podróżach apostolskich poza Włochy, odwiedzając ponad

Profesjonalna pomoc drogowa, czyli to, czego potrzebuje każdy kierowca

Czy każdemu kierowcy potrzebna jest pomoc drogowa? Tak – nawet ci, którzy uchodzą za wytrawnych kierowców, nie będą w stanie zapobiec awarii na drodze. A w takiej sytuacji pomoc drogowa

Zdrowe nawilżanie powietrza czyli nawilżacze powietrza i ich prozdrowotne właściwości

Chcemy czuć się jak w domu. Dobra jakość powietrza jest kluczem do osiągnięcia tego celu. Ważne jest nie tylko usuwanie zanieczyszczeń, ale także temperatura i wilgotność względna. Jest to szczególnie

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Kompostownik ogrodowy: jak założyć kompostownik w ogrodzie?

W trakcie prac w ogrodzie powstaje duża ilość odpadów organicznych: trawa, skrawki gałęzi, kora itp. Niektórzy wrzucają to wszystko do pobliskiego wąwozu lub spalają. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wszystkie te

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź