77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau
W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął 4300 Romów i Sinti. W uroczystościach wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W 2011 roku polski Sejm dla upamiętnienia 500 000 Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie ogłosił 2 sierpnia jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Cztery lata później Parlament Europejski uchwalił 2 sierpnia jako Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów.
Uroczystości rozpoczęły się przy bramie wejściowej dawnego Zigeunerlager. Następnie zgromadzeni goście przemaszerowali pod pomnik Zagłady Romów i Sinti, gdzie zostały złożone kwiaty i wygłoszone okolicznościowe przemówienia.
– Już 10 lat temu polski Parlament upamiętnił dzień likwidacji Zigeunlager. Tym ludziom należy się pamięć, bo zginęli za to, że byli Romami. Ta straszliwa zbrodnia niemieckiego okupanta była czymś o czym nigdy nie możemy zapomnieć. Chcę powtórzyć za świętym Janem Pawłem II- „Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”. Niech te słowa przyświecają wszystkim narodom na świecie, aby ta tragedia II wojny światowej się nigdy nie powtórzyła! – mówi Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie
Może to Ci się spodoba
3 wyjątkowe miasta, które musisz odwiedzić!
Planujesz podróż i za cel wyprawy chcesz wybrać mniej popularne kierunki, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem? Sprawdź nasze trzy propozycje miejsc o wyjątkowym charakterze, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia.
Święto plonów w gminie Rzepiennik Strzyżewski
– Dziękuję całej społeczności Olszyn i Panu Wójtowi Markowi Karasiowi za wspólne świętowanie! Nad pięknym dożynkowym wieńcem Mieszkańcy pracowali ponad tydzień. Widać, że lokalna społeczność włożyła w jego przygotowanie swoje serce.
Krakowskie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Minęły już 82 lata od wybuchu II wojny światowej – największego w historii świata konfliktu zbrojnego. Krakowskie obchody rocznicy agresji niemieckiej na Polskę przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz Instytut
41. rocznica Porozumień Sierpniowych
31 sierpnia 1980 roku powstała NSZZ „Solidarność”. W krakowskich uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity uczestniczył I wicewojewoda Józef Leśniak. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia
XXXI rocznica powstania Straży Granicznej
Ich misją jest ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu. Jest obecna także na lotniskach, gdzie kontroluje ruch graniczny. Do jej zadań należy także m.in. przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dziś
41. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
To będzie już LVI, a 41. po II wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, II wicewojewoda Ryszard Pagacz i wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak oraz przedstawiciele Kancelarii
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!