77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau

77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau

W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął  4300 Romów i Sinti. W uroczystościach wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W 2011 roku polski Sejm dla upamiętnienia 500 000 Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie ogłosił 2 sierpnia jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Cztery lata później Parlament Europejski uchwalił 2 sierpnia jako Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów.

Uroczystości rozpoczęły się przy bramie wejściowej dawnego Zigeunerlager. Następnie zgromadzeni goście przemaszerowali pod pomnik Zagłady Romów i Sinti, gdzie zostały złożone kwiaty i wygłoszone okolicznościowe przemówienia.

– Już 10 lat temu polski Parlament upamiętnił dzień likwidacji Zigeunlager. Tym ludziom należy się pamięć, bo zginęli za to, że byli Romami. Ta straszliwa zbrodnia niemieckiego okupanta była czymś o czym nigdy nie możemy zapomnieć. Chcę powtórzyć za świętym Janem Pawłem II- „Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”. Niech te słowa przyświecają wszystkim narodom na świecie, aby ta tragedia II wojny światowej się nigdy nie powtórzyła! – mówi Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Otwarcie Stadionu Miejskiego w Mszanie Dolnej
Next Benefit w postaci owoców dla pracowników – poznaj jego zalety!

Może to Ci się spodoba

78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej

8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych.

41. rocznica Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku powstała NSZZ „Solidarność”. W krakowskich uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity uczestniczył I wicewojewoda Józef Leśniak. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia

W krakowskiej Akademii Muzycznej znów rozbrzmiały instrumenty

Popatrzmy na drzewo, ono nas uczy, że dzieło sztuki musi być podwójnie zakorzenione, w ziemi i w niebie… Pasją Krzysztofa Pendereckiego, który wypowiedział te słowa, było komponowanie. Kochał drzewa i

3 wyjątkowe miasta, które musisz odwiedzić!

Planujesz podróż i za cel wyprawy chcesz wybrać mniej popularne kierunki, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem? Sprawdź nasze trzy propozycje miejsc o wyjątkowym charakterze, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia.

Święto Solidarności

– „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno

Zapraszamy na krakowskie uroczystości upamiętniające ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz

14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Krakowską uroczystość upamiętniającą ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź