Światowe Dni Młodzieży – pamiętamy

Światowe Dni Młodzieży – pamiętamy

W 2016 r. Kraków zamienił się w miejsce spotkań młodzieży z całego świata. Ukochane miasto papieża Jana Pawła II gościło 31. Światowe Dni Młodzieży. Otwarta dzisiaj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wystawa to podróż w czasie do tamtych dni i wydarzeń.

– Nosimy w sercu żywe wspomnienia emocji, które towarzyszyły nam podczas Światowych Dni Młodzieży. Ale pamiętamy także o wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia. Szczególnie o tych, którzy sprawili, że te dni przebiegły spokojnie, a co najważniejsze bezpiecznie. Prezentowana dzisiaj wystawa to wyraz wdzięczności dla harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zapewniających zabezpieczenie medyczne dla pielgrzymów – mówi wojewoda Łukasz Kmita, który dokonał uroczystego otwarcia wystawy.

W wydarzeniu uczestniczyli także hm. Krzysztof Wójtowicz HR, przewodniczący Okręgu Małopolskiego ZHR oraz harcerze i harcerki z Małopolski.

Z okazji piątej rocznicy ŚDM przygotowano dziewięć plansz dokumentujących tamto niezwykłe spotkanie. Są wśród nich te przedstawiające przygotowania harcerzy do służby, a następnie jej wypełnianie, obrazy modlitewnego skupienia i chwile radości. Ukazano także spotkania z gośćmi harcerskiego zlotu, który odbył się przy okazji Światowych Dni Młodzieży – w tym z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Zaangażowanie harcerzy w ramach ŚDM obejmowało między innymi udział w patrolach medycznych, porządkowych, informacyjnych i łączności, a także pomoc do spraw dzieci zaginionych. Łącznie działania te były realizowane w ramach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR).

ZHR było największą formacją zabezpieczenia medycznego i częścią profesjonalnych służb, które koordynowane było przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Podczas dzisiejszego otwarcia wystawy, wojewoda małopolski Łukasz Kmita otrzymał z rąk przewodniczącego hm. Krzysztofa Wójtowicza HR honorową godność Przyjaciela Okręgu Małopolskiego ZHR.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Rusza budowa nowego komisariatu policji w Krakowie
Next World of Warcraft - Kowalstwo w Legionie: Zbroja Demonsteel

Może to Ci się spodoba

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

Święto Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej

Tatry, orle pióro i ciupaga – to elementy składające się na logo Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Powstała ona w 2001 roku jako pierwsza w Polsce tego typu

77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau

W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął  4300 Romów i Sinti.

Święto plonów w gminie Rzepiennik Strzyżewski

– Dziękuję całej społeczności Olszyn i Panu Wójtowi Markowi Karasiowi za wspólne świętowanie! Nad pięknym dożynkowym wieńcem Mieszkańcy pracowali ponad tydzień. Widać, że lokalna społeczność włożyła w jego przygotowanie swoje serce.

Krakowskie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Minęły już 82 lata od wybuchu II wojny światowej – największego w historii świata konfliktu zbrojnego. Krakowskie obchody rocznicy agresji niemieckiej na Polskę przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz Instytut

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź