Światowe Dni Młodzieży – pamiętamy

Światowe Dni Młodzieży – pamiętamy

W 2016 r. Kraków zamienił się w miejsce spotkań młodzieży z całego świata. Ukochane miasto papieża Jana Pawła II gościło 31. Światowe Dni Młodzieży. Otwarta dzisiaj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wystawa to podróż w czasie do tamtych dni i wydarzeń.

– Nosimy w sercu żywe wspomnienia emocji, które towarzyszyły nam podczas Światowych Dni Młodzieży. Ale pamiętamy także o wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia. Szczególnie o tych, którzy sprawili, że te dni przebiegły spokojnie, a co najważniejsze bezpiecznie. Prezentowana dzisiaj wystawa to wyraz wdzięczności dla harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zapewniających zabezpieczenie medyczne dla pielgrzymów – mówi wojewoda Łukasz Kmita, który dokonał uroczystego otwarcia wystawy.

W wydarzeniu uczestniczyli także hm. Krzysztof Wójtowicz HR, przewodniczący Okręgu Małopolskiego ZHR oraz harcerze i harcerki z Małopolski.

Z okazji piątej rocznicy ŚDM przygotowano dziewięć plansz dokumentujących tamto niezwykłe spotkanie. Są wśród nich te przedstawiające przygotowania harcerzy do służby, a następnie jej wypełnianie, obrazy modlitewnego skupienia i chwile radości. Ukazano także spotkania z gośćmi harcerskiego zlotu, który odbył się przy okazji Światowych Dni Młodzieży – w tym z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Zaangażowanie harcerzy w ramach ŚDM obejmowało między innymi udział w patrolach medycznych, porządkowych, informacyjnych i łączności, a także pomoc do spraw dzieci zaginionych. Łącznie działania te były realizowane w ramach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR).

ZHR było największą formacją zabezpieczenia medycznego i częścią profesjonalnych służb, które koordynowane było przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Podczas dzisiejszego otwarcia wystawy, wojewoda małopolski Łukasz Kmita otrzymał z rąk przewodniczącego hm. Krzysztofa Wójtowicza HR honorową godność Przyjaciela Okręgu Małopolskiego ZHR.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Rusza budowa nowego komisariatu policji w Krakowie
Next World of Warcraft - Kowalstwo w Legionie: Zbroja Demonsteel

Może to Ci się spodoba

„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Otwarcie wystawy w NBP w Krakowie

Wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Mikołaja Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, pomniki, a także

Święto Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Wieloletnia tradycja kształcenia kadr inżynierskich w kraju, wytrwała praca nad poprawą polskiej myśli naukowo-technicznej oraz nowoczesność i otwartość na innowacje. To właśnie atuty Politechniki Krakowskiej. W Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”

Święto Solidarności

– „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno

Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Święto plonów w gminie Rzepiennik Strzyżewski

– Dziękuję całej społeczności Olszyn i Panu Wójtowi Markowi Karasiowi za wspólne świętowanie! Nad pięknym dożynkowym wieńcem Mieszkańcy pracowali ponad tydzień. Widać, że lokalna społeczność włożyła w jego przygotowanie swoje serce.

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź