W krakowskiej Akademii Muzycznej znów rozbrzmiały instrumenty

W krakowskiej Akademii Muzycznej znów rozbrzmiały instrumenty

Popatrzmy na drzewo, ono nas uczy, że dzieło sztuki musi być podwójnie zakorzenione, w ziemi i w niebie… Pasją Krzysztofa Pendereckiego, który wypowiedział te słowa, było komponowanie. Kochał drzewa i muzykę. Projektował kompozycje roślinne i opery. Krzysztof Penderecki był twórcą wybitnych dzieł oratoryjnych i symfonicznych. Dla wielu młodych muzyków stanowił autorytet. Do Akademii Muzycznej w Krakowie przyciągnął młodzież z kilku kontynentów. Dziś rozpoczął się kolejny rok akademicki na uczelni noszącej jego imię.

W uroczystej inauguracji roku akademickiego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Przedstawiciel administracji państwowej w naszym województwie przekazał na ręce rektora uczelni list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

– Szanowni Profesorowie, Pracownicy Uczelni, chciałbym wyrazić ogromne uznanie dla całokształtu Państwa dotychczasowej działalności dydaktycznej, organizacyjnej, badawczej, rozwojowej i wdrożeniowej (…). W dniu inauguracji roku akademickiego proszę przyjąć serdeczne życzenia wielu sukcesów oraz pomyślności w działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Życzę efektywnego rozwoju, realizacji pasji naukowych, a także ambitnych projektów badawczych. Vivat Academia! Vivat Professores! – napisał minister Przemysław Czarnek.

Podczas uroczystości wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński wręczył 6 Medali Komisji Edukacji Narodowej. Inauguracja była okazją do przekazania także innych wyróżnień: Krzyży Zasługi, Medali za Długoletnią Służbę, Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Odznak Honoris Gratia, a także Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dyplomów rektora.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Inauguracja 70. roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
Next 78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej

Może to Ci się spodoba

41. rocznica Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku powstała NSZZ „Solidarność”. W krakowskich uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity uczestniczył I wicewojewoda Józef Leśniak. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia

77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau

W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął  4300 Romów i Sinti.

Inauguracja 70. roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Już po raz 70. krakowski Uniwersytet Rolniczy inauguruje rok akademicki. W murach uczelni będą się kształcić przyszli rolnicy i leśnicy, a także pracownicy związani z żywnością i sektorem agrobiznesu. W

50-lecie Centrum Sztuki Mościce

2 czerwca 1971 r. w Mościcach otworzono Zakładowy Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia. Inwestorem były Zakłady Azotowe, a w budowniczych wcielili się pracownicy chemicznej firmy wspomagani przez swoje rodziny. Dziś

Święto plonów w gminie Rzepiennik Strzyżewski

– Dziękuję całej społeczności Olszyn i Panu Wójtowi Markowi Karasiowi za wspólne świętowanie! Nad pięknym dożynkowym wieńcem Mieszkańcy pracowali ponad tydzień. Widać, że lokalna społeczność włożyła w jego przygotowanie swoje serce.

Stając się mamą

To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź