Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze
Kawa jest popularnym napojem. Większość osób pije ją codziennie i nie wyobraża sobie zastąpienia jej żadnym innym napojem. Istnieje wiele kombinacji i wariantów kawy, co przekłada się na dużą liczbę konsumentów. Są to duże ilości. Spożywanie kawy (a więc i kofeiny) może mieć znaczący wpływ na zdrowie konsumentów. Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z obecności kofeiny w kawie?
Kawa to napój wytwarzany z ziaren kawowca. Rodzaj ziaren, stopień ich palenia oraz sposób parzenia i mielenia mają wpływ na ostateczny skład kawy. Kawa jest bogata w wiele związków chemicznych. Wiele związków chemicznych, w tym kofeina, alkaloidy tryptofanowe, diterpeny i trigonelina, wykazują aktywność biologiczną. Mają one właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne. O biodostępności tych składników decyduje indywidualny metabolizm każdego człowieka.
Umiarkowane spożycie kawy, np. Największe korzyści z picia kawy występują w przypadku dwóch do czterech filiżanek dziennie (200-400 mg).
Kofeina, związek organiczny występujący w ziarnach kakaowca i innych materiałach roślinnych, ma działanie pobudzające i stymulujące. Może powodować wzrost metabolizmu, diurezy czy ciśnienia krwi. Kawa – napój wytwarzany z ziaren kakaowca. Każda metoda ma inną zawartość kofeiny.
Kofeina ma właściwości neuroprotekcyjne
Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań naukowych, z których wynika, że kofeina, najpopularniejszy składnik kawy, ma szereg właściwości i funkcji dla mózgu. Wykazano, że znacząco obniża ona ryzyko pogorszenia zdolności poznawczych i chorób związanych z procesami neurodegeneracyjnymi lub patologicznymi w mózgu.
Wykazano, że kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, udaru mózgu, demencji i innych form otępienia. Ma pozytywny wpływ na depresję i chorobę Parkinsona.
Spadek zdolności poznawczych jest często oznaką wieku i stanowi poważny problem dla osób starszych. Starzenie się jest normalnym procesem fizjologicznym. Postęp w kierunku demencji jest procesem trwałym i nieodwracalnym. Możliwości leczenia są ograniczone i często polegają na łagodzeniu objawów. Kofeina ma szeroki zakres działania na ośrodkowy układ nerwowy, co może prowadzić do poprawy funkcji poznawczych. Badania zależne od dawki wykazały, że spożycie kawy i poprawa funkcji poznawczych są ze sobą powiązane. Ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych, demencji lub choroby Alzheimera jest tym mniejsze, im więcej kawy pijesz.
Czytaj również: Późna kolacja – czy nam szkodzi?
Kofeina i pamięć
Liczne badania wykazały, że kofeina może również poprawić pamięć. Przeprowadzono badanie mające na celu określenie wpływu kofeiny na funkcje poznawcze u dzieci w wieku dojrzewania i w wieku przedpokwitaniowym. Podawano 0 (placebo), 1mg kofeiny na kilogram.m.c. lub 2 mg kofeiny na kilogram.m.c.. Reakcje poznawcze badano na poziomie wyjściowym i ponownie po godzinie. Kofeina może być stosowana zarówno u 8- i 9-letnich dzieci, jak i u 15- i 16-latków. Dawka 1 mg kofeiny na kilogram.m.c. Dawka 2 mg na kilogram.m.c. Skuteczność kofeiny była istotnie zwiększona w zakresie czasu reakcji, czasu reakcji, jak również liczby odpowiedzi w ciągu minuty.
Jaki jest potencjalny pozytywny efekt działania kofeiny na mózg?
Blokowanie receptora adenozyny pod jej wpływem może mieć działanie neuroprotekcyjne na mózg. Może to skutkować zwiększeniem ilości neuroprzekaźników i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, a także uszczelnieniem granicy krew-mózg. Wspierana jest ogólna homeostaza ośrodkowego układu nerwowego.
Kofeina i choroba Alzheimera
Toksyczne złogi białka b-amyloidu w mózgu są powstrzymywane przez receptory adenozyny. Neuroprotekcyjny efekt kofeiny wynika z jej działania na receptory adenozynowe. Prawidłowe funkcjonowanie pamięci wymaga odpowiedniej stymulacji adenozynoergicznej. Niedostateczna lub nadmierna aktywacja może powodować zaburzenia i upośledzenie pamięci. Receptory adenozynowe A1 zwiększają produkcję neuroprzekaźników, a receptory A2A poprawiają funkcje neuropoznawcze, neuroplastyczność i funkcje neurokognitywne. Dlatego możliwe jest, że wysokie poziomy kofeiny mogą obniżać funkcje poznawcze.
Kofeina i depresja
Kofeina może być również stosowana w leczeniu depresji poprzez poprawę nastroju i zmniejszenie objawów. Uwalnianie dopaminy i glutaminianu w mózgu jest kontrolowane przez receptor A2A. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za potencjalne efekty terapeutyczne w leczeniu choroby Parkinsona, bezsenności i depresji.
Kawa spożywana w zdrowych ilościach może obniżać ryzyko wystąpienia zaburzeń neurokognitywnych oraz mieć pozytywny wpływ na pamięć i leczenie demencji. Wiele badań wykazało, że kofeina może również zmniejszyć objawy depresji. Może być przyjmowana codziennie, aby zwiększyć energię, stymulować mózg i poprawić jego funkcjonowanie.
Może to Ci się spodoba
Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych
28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,
Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów
W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy
Pyszne sushi na lunch. Dlaczego to świetny pomysł?
Lunch jest posiłkiem, który większość z nas spożywa podczas przerwy w pracy. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się wszelkie dania do zjedzenia „na szybko”, których nie trzeba dodatkowo podgrzewać. Oprócz
Rodzaje papieru do drukowania
Istnieje wiele rodzajów i zastosowań papieru w przemyśle poligraficznym. Każdy rodzaj papieru ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Rodzaj papieru będzie miał znaczący wpływ na końcowy etap drukowania. Wybór odpowiedniego
Mija rok od Światowych Dni Młodzieży
W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski
Kolory w salonie – bezpieczne, ciepłe, a może nowoczesne?
Czy najlepsze kolory do salonu są bezpieczne i neutralne? Niekoniecznie! Pokażemy Ci, jak wybrać odpowiednie kolory do salonu. Podpowiadamy również, jak dobrać kolor ścian i podłóg w salonie. Jak wybrać
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!