Obalam najczęstsze mity na temat dotacji unijnych

Obalam najczęstsze mity na temat dotacji unijnych

Na temat funduszy europejskich przez lata powstało wiele mitów. Ubiegając się o wsparcie unijne powinieneś opierać się tylko na sprawdzonych informacjach. Fałszywe dane mogą utrudnić otrzymanie dofinansowania lub to, czy Twój projekt będzie realizowany prawidłowo. Ostatnie informacje, na które się natknęłam były, delikatnie mówiąc: nieprawdziwe. Chciałem obalić wszystkie mity i zweryfikować fakty dotyczące dotacji. Dowiedz się szczegółów.

Mity

Wszystko można sfinansować z funduszy unijnych

Nie da się być bardziej prawdomównym. Każdy konkurs dotacyjny ma listę wydatków, które możesz sfinansować z dotacji. Są to tak zwane koszty kwalifikowane. Wydatki te są wyszczególnione w wytycznych i dokumentacji.

Dotacja jest dla każdego

Każdy konkurs ma swoje własne zasady. Warto sprawdzić, czy kwalifikujesz się do złożenia wniosku w danym naborze. Z regulaminu dowiesz się, czy należysz do grupy wnioskodawców.

Dostałem dofinansowanie, więc mój projekt jest teraz realny

Masz świetny pomysł. Przekształciłeś go w elektroniczny wniosek i złożyłeś go w unijnym konkursie. Zdobyłeś dofinansowanie, ponieważ Twój projekt uzyskał dobre wyniki. Czy jesteś szczęśliwy? Tak, sukces jest ważny, ale to tylko połowa drogi do szczęścia. Dokładne rozliczenie wszystkich wydatków związanych z Twoim projektem zadecyduje o jego ostatecznym sukcesie. Efekty inwestycji będziesz musiał utrzymać przez tzw. okres trwałości. Zwykle jest to 5 lat od zakończenia projektu.

Łatwo jest napisać wniosek

To zależy. Pisanie projektów unijnych nie powinno być trudne dla kogoś, kto zna przepisy, wytyczne i specyficzny język funduszy europejskich. W większości przypadków nie jest to jednak zadanie łatwe. Aby móc skorzystać z unijnego wsparcia, trzeba znać prawo i sposób rozliczania się z dofinansowania. Trzeba też znać wytyczne i instrukcje wypełniania wniosków. Potrzebne jest doświadczenie i wiedza. Warto zatrudnić profesjonalną, sprawdzoną firmę doradczą, jeśli nie posiadasz tych umiejętności.

Polecam również śledzić najczęściej zadawane pytania, na które odpowiadają nasi eksperci. Znajdują się one w module FAQ lub tuż przy każdym konkursie.

Fakty

Finansowanie jest tylko jedną z części projektu

Fundusze europejskie mogą być bodźcem dla Twojej firmy lub społeczności. Nie będzie to możliwe bez Twojego udziału. Aby współfinansowanie nie było postrzegane jako „łatwe pieniądze”, wszyscy wnioskodawcy są zobowiązani do wniesienia wkładu finansowego do swojej inwestycji. Wysokość tak zwanego „wkładu własnego” zależy od konkursu, do którego zgłaszasz swój projekt. Dzięki częściowemu pokryciu kosztów będziesz mógł lepiej przemyśleć swój projekt i dopracować go do najistotniejszych szczegółów, aby odnieść sukces.

Realizacja projektu wymaga pracy

Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku. Następnie przejdziemy do realizacji Twojego projektu. Na koniec zadbamy o to, by jego rezultaty były trwałe. Wymaga to środków finansowych oraz doświadczonego zespołu, który będzie zarządzał i realizował Twój projekt.

Bezzwrotne dotacje nie zawsze są dostępne

Wsparcie UE ma głównie formę funduszy, których nie trzeba zwracać. Coraz większego znaczenia nabierają fundusze zwrotne. Korzystają z nich już przedsiębiorcy w Lublinie. Wiele wskazuje na to, że ich znaczenie będzie rosło, co może spowodować wolniejsze wycofywanie się z bezzwrotnych dotacji.

Previous Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze
Next Prawidłowe tłumaczenie kart charakterystyki może być wyzwaniem

Może to Ci się spodoba

Co to jest woda lodowa i jakie ma zastosowanie?

Chociaż systemy wody lodowej oferują wiele korzyści, parametry wody używanej do jej schładzania powinny być odpowiednio dobrane. Jak należy uzdatniać wodę lodową? Na tym blogu ukazał się już artykuł o

Ptasia grypa w Krakowie

24 maja 2023 r. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowania

Ostatnio produkty naturalne stają się coraz bardziej popularne. Większość ludzi zna chleb z czarnuszką i silny, bogaty aromat, jaki daje. Olej ten ma wiele pozytywnych właściwości i może być stosowany

Jak przełamać szkodliwe nawyki

Szkodliwe nawyki to sposób życia, który może negatywnie wpłynąć na Twoje życie. Niektóre przykłady szkodliwych nawyków to nadmierne wydawanie pieniędzy i prokrastynacja. Te zachowania mogą być dla Ciebie niezwykle frustrujące

Jak pomóc rodzicowi-alkoholikowi?

Bez względu na to, ile masz lat, radzenie sobie z rodzicem alkoholikiem jest niezwykle bolesne i trudne. Na szczęście istnieje wiele sposobów, że można pomóc uzyskać je na drodze do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź