Obalam najczęstsze mity na temat dotacji unijnych
Na temat funduszy europejskich przez lata powstało wiele mitów. Ubiegając się o wsparcie unijne powinieneś opierać się tylko na sprawdzonych informacjach. Fałszywe dane mogą utrudnić otrzymanie dofinansowania lub to, czy Twój projekt będzie realizowany prawidłowo. Ostatnie informacje, na które się natknęłam były, delikatnie mówiąc: nieprawdziwe. Chciałem obalić wszystkie mity i zweryfikować fakty dotyczące dotacji. Dowiedz się szczegółów.
Mity
Wszystko można sfinansować z funduszy unijnych
Nie da się być bardziej prawdomównym. Każdy konkurs dotacyjny ma listę wydatków, które możesz sfinansować z dotacji. Są to tak zwane koszty kwalifikowane. Wydatki te są wyszczególnione w wytycznych i dokumentacji.
Dotacja jest dla każdego
Każdy konkurs ma swoje własne zasady. Warto sprawdzić, czy kwalifikujesz się do złożenia wniosku w danym naborze. Z regulaminu dowiesz się, czy należysz do grupy wnioskodawców.
Dostałem dofinansowanie, więc mój projekt jest teraz realny
Masz świetny pomysł. Przekształciłeś go w elektroniczny wniosek i złożyłeś go w unijnym konkursie. Zdobyłeś dofinansowanie, ponieważ Twój projekt uzyskał dobre wyniki. Czy jesteś szczęśliwy? Tak, sukces jest ważny, ale to tylko połowa drogi do szczęścia. Dokładne rozliczenie wszystkich wydatków związanych z Twoim projektem zadecyduje o jego ostatecznym sukcesie. Efekty inwestycji będziesz musiał utrzymać przez tzw. okres trwałości. Zwykle jest to 5 lat od zakończenia projektu.
Łatwo jest napisać wniosek
To zależy. Pisanie projektów unijnych nie powinno być trudne dla kogoś, kto zna przepisy, wytyczne i specyficzny język funduszy europejskich. W większości przypadków nie jest to jednak zadanie łatwe. Aby móc skorzystać z unijnego wsparcia, trzeba znać prawo i sposób rozliczania się z dofinansowania. Trzeba też znać wytyczne i instrukcje wypełniania wniosków. Potrzebne jest doświadczenie i wiedza. Warto zatrudnić profesjonalną, sprawdzoną firmę doradczą, jeśli nie posiadasz tych umiejętności.
Polecam również śledzić najczęściej zadawane pytania, na które odpowiadają nasi eksperci. Znajdują się one w module FAQ lub tuż przy każdym konkursie.
Fakty
Finansowanie jest tylko jedną z części projektu
Fundusze europejskie mogą być bodźcem dla Twojej firmy lub społeczności. Nie będzie to możliwe bez Twojego udziału. Aby współfinansowanie nie było postrzegane jako „łatwe pieniądze”, wszyscy wnioskodawcy są zobowiązani do wniesienia wkładu finansowego do swojej inwestycji. Wysokość tak zwanego „wkładu własnego” zależy od konkursu, do którego zgłaszasz swój projekt. Dzięki częściowemu pokryciu kosztów będziesz mógł lepiej przemyśleć swój projekt i dopracować go do najistotniejszych szczegółów, aby odnieść sukces.
Realizacja projektu wymaga pracy
Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku. Następnie przejdziemy do realizacji Twojego projektu. Na koniec zadbamy o to, by jego rezultaty były trwałe. Wymaga to środków finansowych oraz doświadczonego zespołu, który będzie zarządzał i realizował Twój projekt.
Bezzwrotne dotacje nie zawsze są dostępne
Wsparcie UE ma głównie formę funduszy, których nie trzeba zwracać. Coraz większego znaczenia nabierają fundusze zwrotne. Korzystają z nich już przedsiębiorcy w Lublinie. Wiele wskazuje na to, że ich znaczenie będzie rosło, co może spowodować wolniejsze wycofywanie się z bezzwrotnych dotacji.
Może to Ci się spodoba
Hydroizolacja – czym jest i dlaczego jest kluczowa w budownictwie?
Hydroizolacja to jeden z najważniejszych elementów ochrony budynków przed szkodliwym działaniem wilgoci i wody. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie przenikaniu wilgoci do konstrukcji, co chroni materiały budowlane przed degradacją oraz
Medycyna estetyczna: Ratunek czy kaprys
W XXI wieku ludzie dążą do perfekcji. Codziennie jesteśmy bombardowani wizerunkami ludzi doskonałych. Podświadomie chcemy być tacy jak oni. Nie zawsze kończy się to na marzeniach. Medycyna estetyczna staje się
Kąpieliska w Krakowie i okolicach – co warto wiedzieć na ten temat?
Podczas wakacji wiele osób swój wolny czas najchętniej spędza nad wodą. Co zatem warto wiedzieć na temat kąpielisk znajdujących się w Krakowie i jego okolicy? Gdzie wybrać się, kiedy upał
Dni Bezpiecznego Internetu
W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz
Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze
Kawa jest popularnym napojem. Większość osób pije ją codziennie i nie wyobraża sobie zastąpienia jej żadnym innym napojem. Istnieje wiele kombinacji i wariantów kawy, co przekłada się na dużą liczbę
Psychologia – królowa nauk społecznych
Studia psychologiczne to od wielu lat wybór imponującej liczby maturzystów. Co roku studia na tym kierunku fascynują kolejne rzesze studentów w całym kraju. Wielu z nich spełnia się w zawodzie,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!