Czy wybrać plecak czy tornister? Co wybrać do pierwszej klasy?

Czy wybrać plecak czy tornister? Co wybrać do pierwszej klasy?

Rodzice pierwszoklasistów co roku muszą zmagać się z dylematem wyboru plecaka do szkoły. Co jest lepsze: plecak czy tornister? Jakie są różnice między plecakiem a tornistrem? Jaki tornister do drugiej klasy? Mamy na to odpowiedź.

Podręczniki, zeszyty i teczki, kartki do rysowania, ołówki, kredki, bloki rysunkowe, farby i strój sportowy. Przewiezienie tego wszystkiego, nie zapomnienie o niczym i utrzymanie porządku może być nie lada wyzwaniem. Konstrukcja plecaka lub tornistra będzie miała wpływ na komfort użytkowania. Ułatwi też zlokalizowanie dziecka, gdy będzie potrzebowało wyjąć podręczniki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze między plecakiem a tornistrem

  • Ilość kieszeni i przegródek – Wybierając plecak, zastanów się, do czego uczeń będzie używał kieszeni. Możesz też zapytać sprzedawcę, co to są za kieszenie. Tornistry Topgal mają jedną komorę z dwiema kieszeniami z przodu, natomiast plecaki przeznaczone dla pierwszoklasistów mają dwie. Każdy model wyposażony jest również w wewnętrzną kieszeń z siatki (np. na dokumenty). Nasze plecaki i tornistry powinny mieć optymalną ilość kieszeni. Należy pamiętać, że świeżo upieczonemu uczniowi trudniej będzie coś znaleźć, jeśli w plecaku i tornistrze będzie za dużo kieszeni.
  • Prosty układ wewnątrz – Tornister z jedną komorą daje łatwy przegląd tego, co znajduje się w środku. Dziecko ma wszystko w jednym miejscu, oddzielone przegródkami. Dwie komory w plecaku pozwalają na większy dostęp, ale nadal można oddzielić piórnik, farby i książki.
  • Plecak i tornister powinny być łatwo otwierane. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, czy Twoje dziecko potrafi otworzyć tornister na zatrzask czy na zamek błyskawiczny. W naszym przypadku, Topgal, zamek błyskawiczny był szybszy i łatwiejszy do otwarcia niż zamknięcie na zatrzask. Uchwyty suwaka powinny być na tyle szerokie, aby zmieściły się w dłoniach dziecka. U nas są dwie rączki, z których jedna może być swobodnie otwierana.
  • Waga – Tornistry szkolne są cięższe, ponieważ mają sztywniejszą konstrukcję – tkanina nie zgina się i nie roluje. Plecaki są lżejsze, ale bardziej uniwersalne. Mogą być używane do szkoły lub na wycieczki.
  • Ważne jest, aby znać wzrost swojego dziecka. Trudniej jest zmieścić plecak/ tornister na dziecku o niskiej sylwetce i wąskiej ramie. Plecak nie powinien przekraczać linii ramion. Plecak nie powinien wystawać poza ramiona ani sięgać do pośladków. Dzięki temu system pleców będzie dobrze dopasowany, wygodny i łatwy w użyciu.
  • Ramiączka i plecy – Zawsze wybieraj tornister, lub plecak z szerokimi ramiączkami (co najmniej 5cm), ponieważ nie będą one uwierały dziecka w ramiona. (Znamy to uczucie z damskich torebek). Do szelek powinien być dołączony pas piersiowy. Można go regulować, aby odciążyć ramiona dziecka i zapobiec zsuwaniu się uprzęży, jeśli ma ono wąskie ramiona. Szelki powinny być regulowane od góry i od dołu. Wysokość plecaka powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Dolna regulacja pozwala dostosować odległość między nim a dzieckiem. Dzięki temu można dopasować plecak do potrzeb świeżo upieczonego dziecka. Plecy plecaka lub tornistra powinny być wyprofilowane tak, aby ciężar był równomiernie rozłożony. Te kryteria powinny być spełnione przed zakupem plecaka/ tornistra.
  • Nie kupuj w ciemno – poproś o certyfikaty od producenta, które zapewnią bezpieczeństwo Twojemu dziecku. Topgal poddaje nasze plecaki niezależnym testom i dlatego ponosi za nie odpowiedzialność.

Jak widzisz plecaki i tornistry nie różnią się zbytnio od siebie. Wybierz plecak lub tornister, który będzie odpowiadał potrzebom Twojego dziecka. Ponieważ jest to ważne wydarzenie, skompletuj zestaw szkolny razem z dzieckiem. Dzieci uwielbiają postacie z kreskówek i kolory. Nierzadko postać z kreskówki jest modna tylko przez jeden sezon. Ważne jest, aby przy wyborze plecaka wybrać ponadczasowy wzór, który będzie służył przez lata. Plecak nie znudzi się szybko i nigdy nie straci swojej „modowej wartości”. Dzieci zawsze będą uwielbiały uniwersalne wzory, takie jak motyle, żaby i biedronki, abstrakcyjne kształty i motywy militarne czy samoloty.

Previous Jak poradzić sobie z zardzewiałymi nakrętkami lub śrubami?
Next Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze

Może to Ci się spodoba

Luksusowe apartamenty w centrum Krakowa

Kraków to bez wątpienia magiczne miasto, która jak magnes przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Planując wypad do stolicy Małopolski, warto pomyśleć o komfortowym noclegu

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Psychologia – królowa nauk społecznych

Studia psychologiczne to od wielu lat wybór imponującej liczby maturzystów. Co roku studia na tym kierunku fascynują kolejne rzesze studentów w całym kraju. Wielu z nich spełnia się w zawodzie,

Co możemy zrobić dla osoby uzależnionej od alkoholu?

Wyobraź sobie, że ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony od alkoholu. Najtrudniejszą rzeczą w przypadku osoby uzależnionej od alkoholu jest nakłonienie jej do podjęcia leczenia. Nie jest łatwo przekonać kogoś

Jakie oprawki do okularów dla dzieci wybrać?

Z jednej strony noszenie okularów jest wymogiem, który musimy spełnić, aby nasz wzrok został skorygowany. Jednak okulary stały się tak popularne jako element stylizacji poprawiający wizerunek, że nosi je wiele

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź