Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze
Kawa jest popularnym napojem. Większość osób pije ją codziennie i nie wyobraża sobie zastąpienia jej żadnym innym napojem. Istnieje wiele kombinacji i wariantów kawy, co przekłada się na dużą liczbę konsumentów. Są to duże ilości. Spożywanie kawy (a więc i kofeiny) może mieć znaczący wpływ na zdrowie konsumentów. Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z obecności kofeiny w kawie?
Kawa to napój wytwarzany z ziaren kawowca. Rodzaj ziaren, stopień ich palenia oraz sposób parzenia i mielenia mają wpływ na ostateczny skład kawy. Kawa jest bogata w wiele związków chemicznych. Wiele związków chemicznych, w tym kofeina, alkaloidy tryptofanowe, diterpeny i trigonelina, wykazują aktywność biologiczną. Mają one właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne. O biodostępności tych składników decyduje indywidualny metabolizm każdego człowieka.
Umiarkowane spożycie kawy, np. Największe korzyści z picia kawy występują w przypadku dwóch do czterech filiżanek dziennie (200-400 mg).
Kofeina, związek organiczny występujący w ziarnach kakaowca i innych materiałach roślinnych, ma działanie pobudzające i stymulujące. Może powodować wzrost metabolizmu, diurezy czy ciśnienia krwi. Kawa – napój wytwarzany z ziaren kakaowca. Każda metoda ma inną zawartość kofeiny.
Kofeina ma właściwości neuroprotekcyjne
Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań naukowych, z których wynika, że kofeina, najpopularniejszy składnik kawy, ma szereg właściwości i funkcji dla mózgu. Wykazano, że znacząco obniża ona ryzyko pogorszenia zdolności poznawczych i chorób związanych z procesami neurodegeneracyjnymi lub patologicznymi w mózgu.
Wykazano, że kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, udaru mózgu, demencji i innych form otępienia. Ma pozytywny wpływ na depresję i chorobę Parkinsona.
Spadek zdolności poznawczych jest często oznaką wieku i stanowi poważny problem dla osób starszych. Starzenie się jest normalnym procesem fizjologicznym. Postęp w kierunku demencji jest procesem trwałym i nieodwracalnym. Możliwości leczenia są ograniczone i często polegają na łagodzeniu objawów. Kofeina ma szeroki zakres działania na ośrodkowy układ nerwowy, co może prowadzić do poprawy funkcji poznawczych. Badania zależne od dawki wykazały, że spożycie kawy i poprawa funkcji poznawczych są ze sobą powiązane. Ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych, demencji lub choroby Alzheimera jest tym mniejsze, im więcej kawy pijesz.
Czytaj również: Późna kolacja – czy nam szkodzi?
Kofeina i pamięć
Liczne badania wykazały, że kofeina może również poprawić pamięć. Przeprowadzono badanie mające na celu określenie wpływu kofeiny na funkcje poznawcze u dzieci w wieku dojrzewania i w wieku przedpokwitaniowym. Podawano 0 (placebo), 1mg kofeiny na kilogram.m.c. lub 2 mg kofeiny na kilogram.m.c.. Reakcje poznawcze badano na poziomie wyjściowym i ponownie po godzinie. Kofeina może być stosowana zarówno u 8- i 9-letnich dzieci, jak i u 15- i 16-latków. Dawka 1 mg kofeiny na kilogram.m.c. Dawka 2 mg na kilogram.m.c. Skuteczność kofeiny była istotnie zwiększona w zakresie czasu reakcji, czasu reakcji, jak również liczby odpowiedzi w ciągu minuty.
Jaki jest potencjalny pozytywny efekt działania kofeiny na mózg?
Blokowanie receptora adenozyny pod jej wpływem może mieć działanie neuroprotekcyjne na mózg. Może to skutkować zwiększeniem ilości neuroprzekaźników i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, a także uszczelnieniem granicy krew-mózg. Wspierana jest ogólna homeostaza ośrodkowego układu nerwowego.
Kofeina i choroba Alzheimera
Toksyczne złogi białka b-amyloidu w mózgu są powstrzymywane przez receptory adenozyny. Neuroprotekcyjny efekt kofeiny wynika z jej działania na receptory adenozynowe. Prawidłowe funkcjonowanie pamięci wymaga odpowiedniej stymulacji adenozynoergicznej. Niedostateczna lub nadmierna aktywacja może powodować zaburzenia i upośledzenie pamięci. Receptory adenozynowe A1 zwiększają produkcję neuroprzekaźników, a receptory A2A poprawiają funkcje neuropoznawcze, neuroplastyczność i funkcje neurokognitywne. Dlatego możliwe jest, że wysokie poziomy kofeiny mogą obniżać funkcje poznawcze.
Kofeina i depresja
Kofeina może być również stosowana w leczeniu depresji poprzez poprawę nastroju i zmniejszenie objawów. Uwalnianie dopaminy i glutaminianu w mózgu jest kontrolowane przez receptor A2A. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za potencjalne efekty terapeutyczne w leczeniu choroby Parkinsona, bezsenności i depresji.
Kawa spożywana w zdrowych ilościach może obniżać ryzyko wystąpienia zaburzeń neurokognitywnych oraz mieć pozytywny wpływ na pamięć i leczenie demencji. Wiele badań wykazało, że kofeina może również zmniejszyć objawy depresji. Może być przyjmowana codziennie, aby zwiększyć energię, stymulować mózg i poprawić jego funkcjonowanie.
Może to Ci się spodoba
Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz
W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest
Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli
31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju
Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, porady dla rodziców
Rodzicu zadbaj o swoje dziecko podczas letnich wakacji – porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadania, przed którymi stoimy jako rodzice. To właśnie my
Niespodziewani goście i sushi – Sushi Friends Kraków ratuje z opresji
Bywają takie dni, kiedy goście zaskakują nas w najmniej spodziewanym momencie. Właśnie taką sytuację przeżyłam w ubiegły piątek, kiedy zmęczona po kilkudniowym wyjeździe służbowym wróciłam w południe do swojego mieszkania.
95 lat Radia Kraków
Rozpoczęło emisję programów w lutym 1927 roku, jako druga rozgłośnia w Polsce, zaraz po Warszawie. Od tamtej pory każdego dnia towarzyszy Małopolanom w codziennym życiu. W tym roku Radio Kraków
Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!