Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze

Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze

Kawa jest popularnym napojem. Większość osób pije ją codziennie i nie wyobraża sobie zastąpienia jej żadnym innym napojem. Istnieje wiele kombinacji i wariantów kawy, co przekłada się na dużą liczbę konsumentów. Są to duże ilości. Spożywanie kawy (a więc i kofeiny) może mieć znaczący wpływ na zdrowie konsumentów. Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z obecności kofeiny w kawie?

Kawa to napój wytwarzany z ziaren kawowca. Rodzaj ziaren, stopień ich palenia oraz sposób parzenia i mielenia mają wpływ na ostateczny skład kawy. Kawa jest bogata w wiele związków chemicznych. Wiele związków chemicznych, w tym kofeina, alkaloidy tryptofanowe, diterpeny i trigonelina, wykazują aktywność biologiczną. Mają one właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne. O biodostępności tych składników decyduje indywidualny metabolizm każdego człowieka.

Umiarkowane spożycie kawy, np. Największe korzyści z picia kawy występują w przypadku dwóch do czterech filiżanek dziennie (200-400 mg).

Kofeina, związek organiczny występujący w ziarnach kakaowca i innych materiałach roślinnych, ma działanie pobudzające i stymulujące. Może powodować wzrost metabolizmu, diurezy czy ciśnienia krwi. Kawa – napój wytwarzany z ziaren kakaowca. Każda metoda ma inną zawartość kofeiny.

Kofeina ma właściwości neuroprotekcyjne

Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań naukowych, z których wynika, że kofeina, najpopularniejszy składnik kawy, ma szereg właściwości i funkcji dla mózgu. Wykazano, że znacząco obniża ona ryzyko pogorszenia zdolności poznawczych i chorób związanych z procesami neurodegeneracyjnymi lub patologicznymi w mózgu.

Wykazano, że kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, udaru mózgu, demencji i innych form otępienia. Ma pozytywny wpływ na depresję i chorobę Parkinsona.

Spadek zdolności poznawczych jest często oznaką wieku i stanowi poważny problem dla osób starszych. Starzenie się jest normalnym procesem fizjologicznym. Postęp w kierunku demencji jest procesem trwałym i nieodwracalnym. Możliwości leczenia są ograniczone i często polegają na łagodzeniu objawów. Kofeina ma szeroki zakres działania na ośrodkowy układ nerwowy, co może prowadzić do poprawy funkcji poznawczych. Badania zależne od dawki wykazały, że spożycie kawy i poprawa funkcji poznawczych są ze sobą powiązane. Ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych, demencji lub choroby Alzheimera jest tym mniejsze, im więcej kawy pijesz.

Czytaj również: Późna kolacja – czy nam szkodzi?

Kofeina i pamięć

Liczne badania wykazały, że kofeina może również poprawić pamięć. Przeprowadzono badanie mające na celu określenie wpływu kofeiny na funkcje poznawcze u dzieci w wieku dojrzewania i w wieku przedpokwitaniowym. Podawano 0 (placebo), 1mg kofeiny na kilogram.m.c. lub 2 mg kofeiny na kilogram.m.c.. Reakcje poznawcze badano na poziomie wyjściowym i ponownie po godzinie. Kofeina może być stosowana zarówno u 8- i 9-letnich dzieci, jak i u 15- i 16-latków. Dawka 1 mg kofeiny na kilogram.m.c. Dawka 2 mg na kilogram.m.c. Skuteczność kofeiny była istotnie zwiększona w zakresie czasu reakcji, czasu reakcji, jak również liczby odpowiedzi w ciągu minuty.

Jaki jest potencjalny pozytywny efekt działania kofeiny na mózg?

Blokowanie receptora adenozyny pod jej wpływem może mieć działanie neuroprotekcyjne na mózg. Może to skutkować zwiększeniem ilości neuroprzekaźników i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, a także uszczelnieniem granicy krew-mózg. Wspierana jest ogólna homeostaza ośrodkowego układu nerwowego.

Kofeina i choroba Alzheimera

Toksyczne złogi białka b-amyloidu w mózgu są powstrzymywane przez receptory adenozyny. Neuroprotekcyjny efekt kofeiny wynika z jej działania na receptory adenozynowe. Prawidłowe funkcjonowanie pamięci wymaga odpowiedniej stymulacji adenozynoergicznej. Niedostateczna lub nadmierna aktywacja może powodować zaburzenia i upośledzenie pamięci. Receptory adenozynowe A1 zwiększają produkcję neuroprzekaźników, a receptory A2A poprawiają funkcje neuropoznawcze, neuroplastyczność i funkcje neurokognitywne. Dlatego możliwe jest, że wysokie poziomy kofeiny mogą obniżać funkcje poznawcze.

Kofeina i depresja

Kofeina może być również stosowana w leczeniu depresji poprzez poprawę nastroju i zmniejszenie objawów. Uwalnianie dopaminy i glutaminianu w mózgu jest kontrolowane przez receptor A2A. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za potencjalne efekty terapeutyczne w leczeniu choroby Parkinsona, bezsenności i depresji.

Kawa spożywana w zdrowych ilościach może obniżać ryzyko wystąpienia zaburzeń neurokognitywnych oraz mieć pozytywny wpływ na pamięć i leczenie demencji. Wiele badań wykazało, że kofeina może również zmniejszyć objawy depresji. Może być przyjmowana codziennie, aby zwiększyć energię, stymulować mózg i poprawić jego funkcjonowanie.

Previous Czy wybrać plecak czy tornister? Co wybrać do pierwszej klasy?
Next Obalam najczęstsze mity na temat dotacji unijnych

Może to Ci się spodoba

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Jakie kosmetyki samochodowe powinienem trzymać w swoim garażu?

Jak dbać o nasz ukochany samochód. Podpowiemy, w jakie kosmetyki samochodowe warto zainwestować i na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Samochód w dobrym stanie to nie tylko świetny sposób

Kompostownik ogrodowy: jak założyć kompostownik w ogrodzie?

W trakcie prac w ogrodzie powstaje duża ilość odpadów organicznych: trawa, skrawki gałęzi, kora itp. Niektórzy wrzucają to wszystko do pobliskiego wąwozu lub spalają. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wszystkie te

Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce

Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań

Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych

W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź