Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze

Kofeina i jej wpływ na mózg i funkcje poznawcze

Kawa jest popularnym napojem. Większość osób pije ją codziennie i nie wyobraża sobie zastąpienia jej żadnym innym napojem. Istnieje wiele kombinacji i wariantów kawy, co przekłada się na dużą liczbę konsumentów. Są to duże ilości. Spożywanie kawy (a więc i kofeiny) może mieć znaczący wpływ na zdrowie konsumentów. Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z obecności kofeiny w kawie?

Kawa to napój wytwarzany z ziaren kawowca. Rodzaj ziaren, stopień ich palenia oraz sposób parzenia i mielenia mają wpływ na ostateczny skład kawy. Kawa jest bogata w wiele związków chemicznych. Wiele związków chemicznych, w tym kofeina, alkaloidy tryptofanowe, diterpeny i trigonelina, wykazują aktywność biologiczną. Mają one właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne. O biodostępności tych składników decyduje indywidualny metabolizm każdego człowieka.

Umiarkowane spożycie kawy, np. Największe korzyści z picia kawy występują w przypadku dwóch do czterech filiżanek dziennie (200-400 mg).

Kofeina, związek organiczny występujący w ziarnach kakaowca i innych materiałach roślinnych, ma działanie pobudzające i stymulujące. Może powodować wzrost metabolizmu, diurezy czy ciśnienia krwi. Kawa – napój wytwarzany z ziaren kakaowca. Każda metoda ma inną zawartość kofeiny.

Kofeina ma właściwości neuroprotekcyjne

Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań naukowych, z których wynika, że kofeina, najpopularniejszy składnik kawy, ma szereg właściwości i funkcji dla mózgu. Wykazano, że znacząco obniża ona ryzyko pogorszenia zdolności poznawczych i chorób związanych z procesami neurodegeneracyjnymi lub patologicznymi w mózgu.

Wykazano, że kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, udaru mózgu, demencji i innych form otępienia. Ma pozytywny wpływ na depresję i chorobę Parkinsona.

Spadek zdolności poznawczych jest często oznaką wieku i stanowi poważny problem dla osób starszych. Starzenie się jest normalnym procesem fizjologicznym. Postęp w kierunku demencji jest procesem trwałym i nieodwracalnym. Możliwości leczenia są ograniczone i często polegają na łagodzeniu objawów. Kofeina ma szeroki zakres działania na ośrodkowy układ nerwowy, co może prowadzić do poprawy funkcji poznawczych. Badania zależne od dawki wykazały, że spożycie kawy i poprawa funkcji poznawczych są ze sobą powiązane. Ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych, demencji lub choroby Alzheimera jest tym mniejsze, im więcej kawy pijesz.

Czytaj również: Późna kolacja – czy nam szkodzi?

Kofeina i pamięć

Liczne badania wykazały, że kofeina może również poprawić pamięć. Przeprowadzono badanie mające na celu określenie wpływu kofeiny na funkcje poznawcze u dzieci w wieku dojrzewania i w wieku przedpokwitaniowym. Podawano 0 (placebo), 1mg kofeiny na kilogram.m.c. lub 2 mg kofeiny na kilogram.m.c.. Reakcje poznawcze badano na poziomie wyjściowym i ponownie po godzinie. Kofeina może być stosowana zarówno u 8- i 9-letnich dzieci, jak i u 15- i 16-latków. Dawka 1 mg kofeiny na kilogram.m.c. Dawka 2 mg na kilogram.m.c. Skuteczność kofeiny była istotnie zwiększona w zakresie czasu reakcji, czasu reakcji, jak również liczby odpowiedzi w ciągu minuty.

Jaki jest potencjalny pozytywny efekt działania kofeiny na mózg?

Blokowanie receptora adenozyny pod jej wpływem może mieć działanie neuroprotekcyjne na mózg. Może to skutkować zwiększeniem ilości neuroprzekaźników i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, a także uszczelnieniem granicy krew-mózg. Wspierana jest ogólna homeostaza ośrodkowego układu nerwowego.

Kofeina i choroba Alzheimera

Toksyczne złogi białka b-amyloidu w mózgu są powstrzymywane przez receptory adenozyny. Neuroprotekcyjny efekt kofeiny wynika z jej działania na receptory adenozynowe. Prawidłowe funkcjonowanie pamięci wymaga odpowiedniej stymulacji adenozynoergicznej. Niedostateczna lub nadmierna aktywacja może powodować zaburzenia i upośledzenie pamięci. Receptory adenozynowe A1 zwiększają produkcję neuroprzekaźników, a receptory A2A poprawiają funkcje neuropoznawcze, neuroplastyczność i funkcje neurokognitywne. Dlatego możliwe jest, że wysokie poziomy kofeiny mogą obniżać funkcje poznawcze.

Kofeina i depresja

Kofeina może być również stosowana w leczeniu depresji poprzez poprawę nastroju i zmniejszenie objawów. Uwalnianie dopaminy i glutaminianu w mózgu jest kontrolowane przez receptor A2A. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za potencjalne efekty terapeutyczne w leczeniu choroby Parkinsona, bezsenności i depresji.

Kawa spożywana w zdrowych ilościach może obniżać ryzyko wystąpienia zaburzeń neurokognitywnych oraz mieć pozytywny wpływ na pamięć i leczenie demencji. Wiele badań wykazało, że kofeina może również zmniejszyć objawy depresji. Może być przyjmowana codziennie, aby zwiększyć energię, stymulować mózg i poprawić jego funkcjonowanie.

Previous Czy wybrać plecak czy tornister? Co wybrać do pierwszej klasy?
Next Obalam najczęstsze mity na temat dotacji unijnych

Może to Ci się spodoba

Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie  odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

Benefit w postaci owoców dla pracowników – poznaj jego zalety!

Istnieje wiele sposobów na zmotywowanie lub wynagrodzenie pracowników. Do niedawna najpopularniejszą metodą była premia lub podwyżka, jednak obecnie pracodawcy szukają nieraz bardziej kreatywnych i nieoczywistych sposobów. Jednym z nich może

Krakowscy policjanci zabezpieczają Lotto Eurovolley Poland 2017

To już druga w tym roku tak duża impreza sportowa, której jednym z miast gospodarzy jest Kraków. Tym razem gościmy uczestników mistrzostw Europy w piłce siatkowej.  Turniej rozgrywany jest od

World of Warcraft – Kowalstwo w Legionie: Zbroja Demonsteel

Zaniedbałem kowalstwo w Legionie. Ma ono spory potencjał zarobkowy, więc nie ma powodu. Odkryłem, że poziom 85 rzemieślniczej profesji jest bardzo przydatny w całym rozszerzeniu. Jest to opłacalne nawet przy

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź