Jak wybrać odpowiednie kolumny podłogowe?

Jak wybrać odpowiednie kolumny podłogowe?

Głośniki półkowe mogą być używane w różnych przestrzeniach. Mogą one stać na półkach z książkami, regałach lub szafkach i tworzyć wysokiej jakości system dźwiękowy. Mogą być również stosowane w mniejszych pomieszczeniach jako alternatywa dla głośników podłogowych. Głośność reprodukowanego dźwięku jest wręcz zdumiewająca. Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Nasz poradnik pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Rodzaje głośników podstawkowych

Na początku powinniśmy zadać sobie pytanie, czy interesują nas głośniki pasywne, które wymagają dodatkowej elektroniki, czy też głośniki aktywne. Są to konstrukcje uniwersalne, niezależne, które nie wymagają wzmacniacza.

Pasywne kolumny podłogowe pozwalają na szerszą konfigurację dzięki dobraniu odpowiedniego wzmacniacza lub amplitunera. Pozwoli to na zmianę charakteru brzmienia. Są to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązania, w których cała elektronika znajduje się wewnątrz obudowy. Kolumny aktywne są świetną alternatywą dla pasywnych zestawów głośnikowych oraz kompletnych systemów audio.

Zobacz także: Stereo I Surround – Muzyka, Czy Kino Domowe?

Kolumny półkowe – wielkość

Wielkość pomieszczenia jest ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiednich głośników. Do nagłośnienia dużych powierzchni wymagane są przetworniki średnio-niskotonowe o większej średnicy. Jeśli porównamy ceny głośników półkowych i podłogowych, to okaże się, że głośniki wyższej jakości można kupić za mniejszą kwotę niż głośniki podłogowe. Warto rozważyć taki zakup, szczególnie jeśli mieszkamy w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni (do 20 m2).

Do szerokich pomieszczeń, od 12m2 wzwyż, idealnie nadają się kolumny półkowe oparte na głośniku średniotonowym 15-18 cm. Stanowią one doskonały kompromis pomiędzy wielkością głośnika a pasmem przenoszenia oraz efektywnością.

Konstrukcje z głośnikiem średnio-niskotonowym sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Jego średnica będzie mniejsza niż 15 cm.

Typ obudowy

Dostępnych jest wiele rodzajów obudów, ale najpopularniejszą jest bass reflex. Obudowa ta wyróżnia się specjalnym otworem na tylnej lub przedniej ścianie głośnika. Takie rozwiązanie zwiększa efektywność i głośność niskich częstotliwości. Należy pamiętać, że głośniki z otworem bass reflex z tyłu muszą być odsunięte nieco od ściany, około pół metra.

Obudowa z membraną bierną jest mniej popularną alternatywą dla bass-reflexu. Membrana bierna działa tak samo jak tunel bass reflex, ale nie wydmuchuje powietrza na zewnątrz i nie wytwarza turbulencji. Membrana bierna w głośnikach podstawkowych jest trudna do zastosowania.

Warto też wspomnieć o obudowach zamkniętych, które mają wiele istotnych zalet i są częściej spotykane, szczególnie w przypadku głośników aktywnych. Obudowa taka ma charakterystykę przetwarzania o mniejszym nachyleniu, co pozwala na lepszą integrację basu z przestrzenią odsłuchową. Zapewnia również lepszą odpowiedź impulsową. Obudowa ta jest mniejsza niż inne obudowy z membraną bierną i bass-reflex, co czyni ją idealną do muzyki, w której dominują dźwięki akustyczne. Obudowa zamknięta może również przetwarzać infradźwięki. Dodatkowo poduszka zawieszenia akustycznego chroni przetworniki przed przeciążeniami mechanicznymi. Jest to bardzo ważne przy odtwarzaniu efektów filmowych. Obudowy zamknięte wymagają do osiągnięcia tego celu aktywnej korekcji dźwięku i specjalistycznych przetworników, co może być kosztowne.

Impedancja

Wartość rezystora, którą widzi wzmacniacz, może uprościć pojęcie impedancji. Im niższa wartość, tym głośnik będzie potrzebował więcej prądu ze wzmacniacza. Wzmacniacze krzemowe, scalone lub tranzystorowe, są obojętne na impedancję i mogą być używane zarówno z obciążeniem 4 O jak i 8 O.

Jakie głośniki powinienem wybrać, aby były mocne?

Dawniej maksymalna moc głośnika powinna być większa niż moc wzmacniacza. Było to na wszelki wypadek. Wynikało to ze słabości starszych wzmacniaczy, przetworników i kolumn, które nie posiadały odpowiedniej obciążalności. Czasy się jednak zmieniły. Nowoczesne przetworniki są w stanie wytrzymać duże obciążenia mocą i mogą wytrzymać głośność przekraczającą poziom komfortu. Trudno jest przesterować wzmacniacze. Nie stanowi to problemu, jeśli trzymamy się zasady stosowania głośników renomowanych producentów i głośników proporcjonalnych do miejsca odsłuchu.

Kombinacja z subwooferem

Odtwarzanie basu jest trudnym zadaniem zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym. Wymaga dużej powierzchni membrany głośnika i znacznego wychylenia. Sytuacja, w której jeden przetwornik odpowiedzialny jest za reprodukcję niskich i średnich tonów, jest kompromisem.

Jeśli nie jesteś w stanie usłyszeć kolumn półkowych, a czujesz, że potrzebujesz lepszego przetwarzania basu, to warto rozejrzeć się za subwooferem. Będziemy cieszyć się większą głębią i dynamiką odtwarzanego dźwięku, a subwoofer odfiltruje niskie tony, co złagodzi głośnik podstawkowy. Przy wyborze głośników nie mamy prawie żadnej kontroli. Nowoczesne subwoofery są bardzo elastyczne, więc dopasowanie do nich głośników wymaga jedynie odrobiny cierpliwości. Zestaw ten może nagłośnić pomieszczenie o powierzchni nawet 25-30m2.

Previous Jak działa nawilżacz powietrza? Jak wybrać odpowiedni nawilżacz powietrza?
Next „Wolnego ludu krew zanieśli przed Boga tron”

Może to Ci się spodoba

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Monitorowanie drogowego przewozu towarów

14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w

Co to jest woda lodowa i jakie ma zastosowanie?

Chociaż systemy wody lodowej oferują wiele korzyści, parametry wody używanej do jej schładzania powinny być odpowiednio dobrane. Jak należy uzdatniać wodę lodową? Na tym blogu ukazał się już artykuł o

Czym jest trigeneracja? Na czym polega ta technologia?

Technologie grzewcze stosowane we współczesnym budownictwie osiągają coraz wyższą wydajność. Ciągły rozwój tej dziedziny podyktowany jest z jednej strony chęcią zwiększenia wydajności w produkcji energii cieplnej, a z drugiej ograniczaniem

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Jak działa nawilżacz powietrza? Jak wybrać odpowiedni nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza wytwarza parę wodną, co jest prostym wytłumaczeniem. Zmienia ona stan fizyczny cieczy w fazę gazową i tworzy aerozol. Kropelki cieczy zostają rozproszone i unoszą się w atmosferze. Odparowanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź